Aktualności
AKADEMIA POLSKIEGO KINA / Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa
13-02-2017
„Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa” to kolejny kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ (po „Malarstwie w filmach Andrzeja Wajdy”) poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych.
Zajęcia w ramach kolejnego semestru rozpoczną się 22 lutego br. w Kinie MUZ. Karnety można kupić w kasie biletowej Muzeum, trwa rejestracja dla studentów UW w systemie USOS (4 PUNKTY ECTS).
Zapraszamy!
W programie są wszystkie filmy fabularne Wojciecha Jerzego Hasa, ułożone w porządku chronologicznym – od Pętli z 1957 roku do Niezwykłej podróży Baltazara Kobera z roku 1988. Reżyser zrobił ich 14.
Wojciech Jerzy Has był artystą plastykiem z pierwszego wykształcenia, studiował grafikę i malarstwo. „Gdyby Wojciech Has został malarzem, byłby zapewne nadrealistą. Odrysowywałby stare przedmioty z całym ich realnym uposażeniem i zderzałby je w nieoczekiwanych układach" - pisał o nim Aleksander Jackiewicz.
Iwona Grodź, autorka książki „Zaszyfrowane w obrazie. O filmach Wojciecha Jerzego Hasa", zauważa w jego filmach pokrewieństwa ze sztuką barokową, romantyczną, modernistyczną, ekspresjonistyczną i surrealistyczną.
Wykładowcy, zarówno filmoznawcy specjalizujący się w twórczości Hasa (m.in. Iwona Grodź, Marcin Maron, Małgorzata Jakubowska, Kamila Żyto), jak i historycy sztuki, dokonają analizy filmów, opowiedzą o nurtach i artystach dla Hasa najważniejszych, a także o historii polskiego kina.
Rezerwacja biletów ruszyła 5 grudnia 2016. Program kursu jest już dostępny na stronie Akademii Polskiego Kina.
Kurs został zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Filmotekę Narodową.