„Dodaj opowieść…” / 2019-2020
O życiu codziennym ludzi różnych epok
Cykl warsztatów dla dzieci od 7 do 12 lat, realizowany we współpracy z Collegium Civitas
Uruchomimy dziecięcą wyobraźnię i spróbujemy wniknąć do świata dzieł sztuki, aby do historii, które przedstawiają, dodać własne opowieści. Kto kupi owoce od Pomarańczarki z obrazu Aleksandra Gierymskiego? Kim jest mężczyzna czytający książkę w oknie warszawskiej kamienicy na obrazie Canaletta? Którą godzinę może wskazywać zegar z portretu Katarzyny Ostrogskiej?
Przyjrzymy się namalowanym scenom i postaciom: czym się zajmują, jak są ubrane, gdzie mieszkają. Obejrzymy również autentyczne stroje, meble, ozdoby i przedmioty codziennego użytku z dawnych wieków. Odbędziemy fascynującą podróż szlakiem życia codziennego bohaterów z różnych epok i krain: od starożytnego Egiptu, Grecji i Bliskiego Wschodu, przez staropolski dwór i XVII-wieczne holenderskie kolonie, aż po XIX-wieczną Warszawę.
Zajęcia odbywają się w galeriach stałych i na wystawach czasowych Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w Collegium Civitas w Pałacu Kultury i Nauki.
PROGRAM ZAJĘĆ
11:00 – 12:30
12 października 2019 / Collegium Civitas
Codzienność warta zapamiętania. Rozpoczęcie roku akademickiego
Jak zmieniło się życie codzienne od czasów dzieciństwa naszych dziadków i pradziadków? Czego możemy się dowiedzieć ze starych fotografii i zabytkowych przedmiotów – i czego przyszłe pokolenia dowiedzą się o nas z pamiątek po naszej epoce? Porozmawiamy o tym, jak codzienność składa się na historię kolejnych pokoleń.
26 października 2019 / Muzeum Narodowe w Warszawie
Ślady codzienności
Przemierzymy muzealne galerie w poszukiwaniu świadectw życia codziennego ludzi minionych wieków. Meble, tkaniny, zastawa stołowa, przedmioty dekoracyjne, ubrania – zastanowimy się, co mówią o swych użytkownikach i czy mogłyby się przydać również w naszych czasach.
16 listopada 2019 / Muzeum Narodowym w Warszawie
Opowieść koreańskiego władcy
Zajęcia na wystawie czasowej, stanowiącej największą w historii prezentację sztuki koreańskiej w Polsce.
Podczas oglądania kunsztownej ceramiki i wyszukanych tkanin, wyrobów z laki i kamienia, rzeźb oraz zwojów malarskich spróbujemy sobie wyobrazić, kim byli ludzie, którzy używali tych przedmiotów na co dzień. Dowiemy się, jakie lubili rozrywki i muzykę, w co grali, jak uczyli się pisać. Zastanowimy się też, jak cenna musiała być korona koreańskiego władcy.
Warsztaty o życiu codziennym w epoce renesansu i baroku
30 listopada 2019 / Muzeum Narodowe w Warszawie
Opowieść staropolskiej szlachcianki
Złożymy wizytę w staropolskim dworze, aby dowiedzieć się, jakie życie wiedli jego mieszkańcy. Czym w domu pełnym służby zajmowała się szlachcianka? Kogo mogła wybrać na męża, a kto nie miał na to szans? Obejrzymy stroje, meble, naczynia, broń, precjoza oraz wiele innych przedmiotów używanych w dawnej Polsce i spróbujemy opowiedzieć własną historię na temat portretu Katarzyny Ostrogskiej z Lubomirskich w sukni ślubnej.
14 grudnia 2019 / Muzeum Narodowe w Warszawie
Opowieść holenderskiego podróżnika
Wybierzemy się na daleką wyprawę w towarzystwie hrabiego Johana Mauritsa van Nassau-Siegen, podróżnika przedstawionego na XVII-wiecznym portrecie. Jak to się stało, że został gubernatorem Brazylii i jak przebył niebezpieczną drogę przez ocean? Obejrzymy przyrządy służące niegdyś do nawigacji, m.in. sekstans, busolę oraz kompas, i dowiemy się, w jaki sposób wyznaczano strony świata. Zajrzymy do pamiętników i listów opisujących wrażenia dawnych podróżników i porównamy je z przygodami, które mogą przytrafić się dzisiaj.
Warsztaty o życiu codziennym w starożytnym Egipcie
11 stycznia 2020 / Muzeum Narodowe w Warszawie
Opowieść budowniczego egipskich piramid
Zajęcia w Galerii Sztuki Starożytnej
Przeniesiemy się do Egiptu epoki faraonów, aby poznać tajniki budowy piramid oraz starożytnych pochówków. Zastanowimy się, dlaczego piramidy miały kształt stożka, i dowiemy się, kto je budował. Porozmawiamy o tym, jak przebiegała mumifikacja, do czego służyły urny kanopskie oraz kim byli Ozyrys i Anubis.
18 stycznia 2020 / Collegium Civitas
Na dworze Faraona. Życie codzienne w starożytnym Egipcie
Obejrzymy rzeźby i malarstwo pochodzące ze starożytnego Egiptu oraz przedmioty, których używali Egipcjanie, a następnie stworzymy własną opowieść o tym, jak wyglądała ich codzienność – co jedli, jak się uczyli, jakiej muzyki słuchali i jakie lubili rozrywki. Wcielimy się także w rolę badaczy wykorzystujących wyniki najnowszych badań archeologicznych i ułożymy listę chorób, na które zapadali poddani faraonów.
Warsztaty o życiu codziennym na starożytnym Bliskim Wschodzie
1 lutego 2020 / Muzeum Narodowym w Warszawie
Opowieść sumeryjskiego skryby
Witajcie w starożytnej Mezopotamii! Poznamy historię wynalezienia pisma – tokeny, bulle, pismo piktograficze i klinowe. W Galerii Sztuki Starożytnej obejrzymy pierwsze archiwa glinianych tabliczek, biblioteki, pieczęcie i podpisy. Na podstawie zachowanych zabytków spróbujemy wydedukować, jak wyglądało życie codzienne starożytnych Sumerów.
29 lutego 2020 / Collegium Civitas
Narodziny cywilizacji
Przyjrzymy się początkom cywilizacji Sumerów: gdzie mieszkali, czym się zajmowali, w jaki sposób uprawiali rolę i jakie zwierzęta im towarzyszyły. Dowiemy się, jak wyglądały pierwsze miasta i najstarsze konstrukcje architektoniczne – domy, pałace i świątynie, oraz w jakim stanie zachowały się ich ruiny. Porozmawiamy także o tym, jak funkcjonowały starożytne państwa – Babilonia i Asyria.
Warsztaty o życiu codziennym w starożytnej Grecji
14 marca 2020 / Muzeum Narodowe w Warszawie
Opowieść greckiego olimpijczyka
Starożytni Grecy, jak żaden inny naród w historii, przykładali wielką wagę do kultury fizycznej. Dowiemy się, na czym polegała kultura igrzysk olimpijskich, jak przebiegały i kto mógł wziąć w nich udział. Podczas zajęć w Galerii Sztuki Starożytnej przyjrzymy się posągom, płaskorzeźbom i antycznym wazom: zobaczymy, jak wyglądali pierwsi olimpijczycy, w jakich konkurencjach brali udział i o jaką nagrodę walczyli.
28 marca 2020 / Collegium Civitas
Codzienność Fidiasza
Poznamy najważniejsze greckie budowle. Porozmawiamy o odbudowie Partenonu i nauczymy się rozróżniać greckie porządki architektoniczne. Naszym przewodnikiem po świecie sztuki i architektury będzie Fidiasz – niezrównany antyczny mistrz dłuta.
Warsztaty o życiu codziennym w starożytnym Rzymie
4 kwietnia 2020 / Muzeum Narodowe w Warszawie
Opowieść rzymskiego legionisty
Silny, dobrze wyszkolony, nieustraszony i zdyscyplinowany – taki musiał być każdy żołnierz w służbie Cesarza. Na zajęciach dowiemy się, jak legioniści podróżowali, co jedli i ile lat służyli w armii oraz jak brzmiały komendy w języku łacińskim.
18 kwietnia 2020 / Collegium Civitas
Kuchnia rzymska
Rozsmakujemy się w starożytnej kuchni rzymskiej. Zastanowimy się, co jedli bogaci, a co biedni Rzymianie. Czy znali pomidory? Jakich używali przypraw i skąd je sprowadzali? W jakich naczyniach gotowali? Jak wyglądała i ile kosztowała uczta w rzymskim domu? Na zakończenie zajęć stworzymy przepis na danie według starożytnych receptur.
Warsztaty o życiu codziennym w XVIII i XIX wieku
9 maja 2020 / Muzeum Narodowe w Warszawie
Opowieść nadwornego malarza
Poznamy Bernarda Bellotta zwanego Canalettem – nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dowiemy się, jak wyglądała jego praca i jakie obyczaje panowały na królewskim dworze. Poszukamy na obrazach świadectw życia codziennego mieszkańców XVIII-wiecznej Warszawy.
16 maja 2020 / Muzeum Narodowym w Warszawie
Opowieść pomarańczarki o XIX-wiecznej Warszawie
Zobaczymy, jak wyglądała Warszawa ponad sto lat temu. Dokąd chodzono na spacery i w którym domu mieszkał Fryderyk Chopin? Gdzie odbywały się wystawy sztuki i co najczęściej fotografowano? Poznamy sposoby przemieszczania się po mieście i dowiemy się, które rejony lepiej było omijać po zmroku. Obejrzymy stroje z epoki, tramwaje konne i powozy. Dodamy naszą opowieść do obrazu Aleksandra Gierymskiego – kto kupi od Pomarańczarki owoce z jego kosza?
Zakończenie roku akademickiego
6 czerwca 2020 / Muzeum Narodowe w Warszawie
Moja opowieść ze sztuką XX wieku w tle
Po raz ostatni przemierzymy wspólnie muzealne galerie. Poszukamy dzieł, które najbardziej nas poruszą i powiedzą coś o nas samych – o naszych ulubionych kolorach i kształtach, o zainteresowaniach i nastrojach. W ten sposób stworzymy własne dzieło: opowieść, jak sztuka może odzwierciedlać to, kim jesteśmy, co robimy na co dzień, jak wyglądamy, jakie mamy pasje.
Informacje o zapisach i zasadach rekrutacji na stronie:
https://www.civitas.edu.pl/pl/oferta-edukacyjna/aktualnosci-collegium-dzieciecego
Kontakt i informacje
Collegium Dziecięce
Agnieszka Wnuk-Lipińska
tel. 509 044 733
Pałac Kultury i Nauki
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa
Opieka merytoryczna i koordynacja programu i zajęć ze strony Muzeum Narodowego w Warszawie: / Dział Edukacji