WYKŁAD CZWARTKOWY / Dziecko w kulturze europejskiej przełomu XIX i XX wieku
godz. 18.00
Prowadzenie: Marta Rakoczy
DZIECKO W KULTURZE EUROPEJSKIEJ PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU
Wykład transmitowany on-line realizowany w ramach cyklu Wykładów Czwartkowych
Przełom XIX i XX wieku to czas intensywnego eksplorowania tematu dzieciństwa i rozwoju dziecka w nauce i sztuce europejskiej. Wówczas rozwija się intensywnie psychologia rozwojowa, psychoanaliza, nowoczesna pedagogika i pediatria. Artyści zaczynają postrzegać temat dzieci jako pretekst do mówienia o tym, co przedkulturowe i przedspołeczne; niewinne i spontaniczne. Dziecko staje się symbolem prawdy i autentyczności, instynktów i emocji, nierzadko również narzędziem służącym krytyce ówczesnego społeczeństwa. Łączone jest z przekraczaniem normalności i codzienności ku temu, co niezwykłe: w zabawie, marzeniach, i snach. Czego w dzieciństwie poszukuje ówczesna sztuka i dlaczego? I dlaczego jej motywy i pragnienia towarzyszą nam do dziś?
Dr hab. Marta Rakoczy – prof. UW, kulturoznawczyni, filozofka, adiunktka w Instytucie Kultury Polskiej UW, kierowniczka Zakładu Antropologii Słowa i koordynatorka Pracowni Naukowej Korczakianum – Muzeum Warszawy. Zajmuje się antropologią pisma, antropologią edukacji, historią polskiej modernizacji oraz kulturowymi studiami nad dzieciństwem i młodzieżą. Działa także w Interdyscyplinarnym Zespole Badań nad Dzieciństwem w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.
bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie od 2 grudnia
Termin: czwartek, 11 grudnia, godz. 18.00
	Czas trwania: ok. 75 minut
	Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
	Dla kogo: dorośli i młodzież
	Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku, od godz. 10.00  – dwa tygodnie przed wydarzeniem / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
___
ilustracja: Witold Wojtkiewicz, Porwanie królewny (Ucieczka) z cyklu "Z dziecięcych póz", 1908. Zobacz obraz w Cyfrowym MNW.