Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny

fotoreporterzy tygodnika ilustrowanego „ŚWIAT” (1951-1969)
22 lutego – 19 maja 2013

 

Wystawa pokazuje twórczość czterech indywidualności polskiego fotoreportażu i przywraca pamięć o niezwykłym, acz często zapominanym rozdziale polskiej fotografii. Ekspozycja prezentuje polski fotoreportaż humanistyczny w stylu Cartier-Bressona czy amerykańskiego magazynu „LIFE”.
 

Wystawa jest pierwszą muzealną prezentacją zdjęć, które powstawały dla słynnego tygodnika „Świat” w latach 1951–1969 oraz dorobku czołowych fotoreporterów pisma: Władysława Sławnego (1907–1991), współzałożyciela i pierwszego szefa działu fotograficznego czasopisma, oraz Konstantego Jarochowskiego (1920–1978), Jana Kosidowskiego (1922–1992) i Wiesława Prażucha (1925–1992). Zestawione są zdjęcia opublikowane oraz te, które nie mogły dostać się do publicznego obiegu.

Celem wystawy jest przywrócenie „Światu“  i jego fotoreporterom należnego im miejsca w historii fotografii światowej oraz refleksja nad osiągnięciami fotografii prasowej uprawianej w okresie newralgicznym dla Polski przez fotografów, którzy łączyli codzienną pracą reporterów z działalnością  artystyczną. Wystawie towarzyszy numer specjalny „Świata“.

 

Partnerem wystawy jest  "Forum" Polska Agencja Fotografów.

Kuratorzy: Danuta Jackiewicz, Anna Masłowska

Zapraszamy do zapoznania się z programem edukacyjnym towarzyszącym wystawie a także z ofertą zajęć edukacyjnych dla grup zorganizowanych

Zachęcamy również do obejrzenia spotu promującego wystawę!