"OTWARTA SZKOŁA EKOPOETYKI" / "Poezja antropocenu"
wykład Julii Fiedorczuk z cyklu "Otwarta szkoła ekopoetyki"
Poezja jest tworzeniem (poiesis) , podobnie jak dzika natura jest tworzeniem (autopoiesis), na przykład w procesie fotosyntezy. Rueckert pisze: wiersze to zielone rośliny wyrastające spośród nas”. Gary Snyder, który podobnie jak Skinner uważa, że poezja nie kończy się na kartce papieru, tylko stanowi integralną część pracy istot ludzkich na Ziemi proponuje inne porównanie:
„Sztuka asymiluje nieprzeżyte doświadczenia, odczucia i wspomnienia całej społeczności. Kiedy cały ten kompost uczuć i myśli powraca do nas, nie powraca jako kwiat, tylko - niech metafora będzie kompletna - jako grzyb: owocnik wyrastający z nitek grzybni przerastających ziemię na dużym obszarze i misternie splątanych z włosowatymi korzeniami drzew. „Owocowanie” to moment, w którym artysta lub mistyk ponownie staje się częścią obiegu, oddaje społeczności efekty swojej pracy jako pożywienie. Być może „poezja niczego nie sprawia”. A jednak metafory poetyckie wykazują dużą żywotność. Zakorzeniają się w kulturze i w świadomości i w ten sposób współtworzą rzeczywistość, także materialną.
Poezja przekracza granice gatunków, wykracza poza granice literatury. Należy do ekotonu (ecotone) pomiędzy literaturą i nauką. Musimy być twórczy i sceptyczni. Kryzys ekologiczny powinien sprowokować literaturę do tworzenia nowych rzeczy w nowy sposób.. Oto pierwsza i podstawowa przesłanka ekopoetyki.
Miejsce spotkań: Dziedziniec Lorentza w MNW, Aleje Jerozolimskie 3 / godz. 19.00 / wstęp wolny
W razie niesprzyjającej pogody wykład zostanie przeniesiony do Sali Kina MUZ w Gmachu Głównym MNW
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem cyklu
Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka, adiunkt w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 2000 tomem poetyckim Listopad nad Narwią, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka kilku zbiorów wierszy, opowiadań i dłuższych utworów prozatorskich, w tym nominowanej do nagrody Nike powieści Nieważkość(2015). Laureatka nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom Psalmy(2018) i austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005). W 2015 roku Fiedorczuk wydała książkę Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki,rok później uzyskała habilitację na podstawie cyklu zatytułowanego: Ekopoetyka a konwencje poezji amerykańskiej XX wieku. Razem z Gerardo Beltránem prowadzi portal www.ekopoetyka.com. Jej utwory zostały przełożone na ponad 20 języków.
------------
Ilustracja: Kazimierz Lasocki, Błotnista droga wśród drzew, 1927, olej na płótnie. Więcej o obiekcie w Cyfrowym MNW.