HISTORIA DESIGNU / Polska. Początki wzornictwa – styl narodowy, sztuka stosowana do przemysłu
godz. 18.00
wykład Anny Kostrzyńskiej-Miłosz w ramach cyklu Historia designu.
Wykład w sposób problemowy przedstawi poszukiwania polskiego stylu narodowego w sztukach użytkowych na przełomie XIX i XX wieku. W tym czasie zwrócono się ku tradycji ludowej, której najbardziej spektakularnym przejawem był styl zakopiański. Równocześnie, dzięki postępowi w mechanizacji produkcji, zaczęto poszukiwanie wzorów, które można było wykonywać przy użyciu maszyn. Obydwie tendencje budziły burzliwe dyskusje nad rolą sztuki zastosowanej do przemysłu.
wykład odbędzie się on-line / obowiazuje karnet na kurs lub bilet wykładowy
bilety wykładowe są dostępne online 21 września
Proszę zapoznać się z Regulaminem kursu
dr Anna Kostrzyńska-Miłosz – pracownik naukowy Instytutu Sztuki PAN. Kieruje pracownią Historii Rzemiosła Artystycznego i Designu. Opublikowała wiele artykułów naukowych związanych z historią wzornictwa oraz dwie monografie poświęcone meblarstwu okresu międzywojennego.
-----
Na ilustracji: "Stanisław Wyspiański. Kraków. Salon w mieszkaniu pp. Tadeuszostwa Żeleńskich w Krakowie. Meble z drzewa jaworowego politurowanego w kolorze naturalnym. Wykonane w pracowni Andrzeja Sydora w Krakowie." [Ilustracja wg fotografii z natury Tadeusza Jabłońskiego], 1904. Więcej o obiekcie na stronie Cyfrowe MNW.