AUTOGRAFY / Szkic do autoportretu. Sylwia Chutnik, Weronika Murek i Jacek Dehnel w rozmowie z Anną Sańczuk
godz. 18.30
Z okazji wystawy „Autoportrety” w Muzeum Narodowym w Warszawie zaprosiliśmy troje wybitnych pisarzy, by podjęli próbę stworzenia literackiego autoportretu.
Autoportret w sztuce to fascynujące zjawisko, które balansuje między wierną podobizną a artystyczną kreacją. Nierzadko artyści traktują autoportret jako pole do eksperymentów, ukazując nie tyle fizyczne podobieństwo, co stan ducha, symbolikę lub artystyczną wizję.
Autoportret literacki, choć podobny w intencji do wizualnego, rządzi się nieco innymi prawami – trudno tu dosłownie „pokazać" siebie, słowo pisane oferuje większą swobodę interpretacji, ale też wymaga innych strategii artystycznych.
Słowo pozwala na grę z czasem, pamięcią i fikcją, ale wymaga od odbiorcy większego zaangażowania. Czym może być autoportret tworzony słowami? Czy istotnie jest bardziej elastyczny, ale też bardziej nieuchwytny niż wizualny?
Jakie strategie obrali zaproszeni do projektu ludzie pióra, podejmując próbę swojego autoportretu?
O sztuce przedstawiania siebie w literaturze mówią: Sylwia Chutnik, Weronika Murek i Jacek Dehnel.
Spotkanie prowadzi: Anna Sańczuk
Spotkanie odbywa się w ramach projektu literackiego „Autografy” towarzyszącego wystawie „Autoportrety” w Muzeum Narodowym w Warszawie, realizowanego wspólnie z centrum literackim Big Book Cafe, we współpracy z magazynem Vogue Polska.
GOŚCIE SPOTKANIA:
Sylwia Chutnik (ur. 1979) – pisarka, publicystka i doktorka kulturoznawstwa. Autorka powieści, opowiadań i sztuk teatralnych. Laureatka Paszportu „Polityki” za powieść „Kieszonkowy atlas kobiet”, Społecznego Nobla Ashoki oraz Nagrody Miasta Warszawy za działalność społeczną. Nominowana do wielu nagród kulturalnych i społecznych.
Jej książki i teksty są tłumaczone na ponad 12 języków. Zajmuje się również literaturą, prowadząc programy telewizyjne i radiowe, oraz herstorią. Wykładowczyni akademicka.
W dorobku literackim ma m.in. powieści „Dzidzia”, „Cwaniary”, „Jolanta” i „Tyłem do kierunku jazdy”, zbiory opowiadań „W krainie czarów” i „Dintojra”. W tym roku, wraz z Justyną Bilik, wydała książkę „Kłirówy. Te, które złamały zasady” – zbiór esejów biograficznych o 15 kobietach, wojowniczkach na rzecz Inności.
Weronika Murek (ur. 1989) – prozaiczka i dramatopisarka. Za książkę „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” nominowana w 2015 roku do Paszportu „Polityki” w kategorii literatura, a w 2016 do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. W 2016 roku otrzymała za tę książkę Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.
Bardzo wcześnie została doceniona także jej twórczość teatralna. W 2015 roku za sztukę „Feinweinblein” zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, a cztery lata później za zbiór dramatów pod tym samym tytułem była ponownie nominowana do Paszportu „Polityki”. W 2023 roku ukazała się jej trzecia książka „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”, która otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku ukaże się nowa powieść autorki, „Urodziny”.
Jacek Dehnel (ur. 1980) – poeta, prozaik, tłumacz, malarz. Opublikował dziewięć tomów poetyckich, pięć powieści, liczne tomy opowiadań, krótkich próz i felietonów. Za tom wierszy „Żywoty równoległe” otrzymał Nagrodę Kościelskich (2005), a za powieść „Lala” – Paszport „Polityki”. Wielokrotnie nominowany do innych nagród (Szymborskiej, Angelusa, EBRD Literature Prize, PEN Award for Poetry in Translation), w tym pięciokrotnie do Nagrody Nike. Tłumaczył prozę i wiersze (m.in. Philipa Larkina, Kārlisa Vērdiņša, Henry’ego Jamesa, Francisa Scotta Fitzgeralda, J.M. Coetzeego). Jego książki tłumaczone są na kilkanaście języków.
W dorobku literackim ma m.in. powieści „Matka Makryna”, „Rynek w Smyrnie”, „Krivoklat”, „Saturn”, „Balzakiana”, „Ale z naszymi umarłymi” i „Łabędzie”. Od 2015 roku wraz z Piotrem Tarczyńskim tworzy cykl powieści kryminalnych, których akcja dzieje się w Krakowie przełomu XIX i XX wieku. Powieści te publikowane są pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa.
Anna Sańczuk – dziennikarka, historyczka sztuki, autorka podcastów i programów poświęconych kulturze, od literatury po sztuki wizualne. Stała autorka magazynu Vogue Polska (dział kultura oraz podcasty: „Jak ona to robi” oraz – wspólnie z Katarzyną Kasią „Filozofia jest dla dziewczyn”). Współpracuje z Newsweekiem (Strefa kultury), redakcją Spotkań z zabytkami, Programem 1 PR i Halą odlotów w TVP Kultura oraz festiwalami, m.in. Big Book Festival, Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu, Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Rozmawia z literatami, reporterami (cykl spotkań „Filmy nie tylko fiction” w warszawskim kinie Muranów), z twórcami teatru (cykl spotkań „Halina i jej siostry” w warszawskim Teatrze Dramatycznym). Od 2014 do 2018 roku, w duecie z Maciejem Ulewiczem, prowadziła magazyn „Kultura do kwadratu” (w Polsat News i Polsat News 2). Współprowadziła odbywający się w dawnym DH „Sezam” w Warszawie cykl kameralnych spotkań z pisarzami „Sezam Literacki”. Uważa, że literatura pozwala na wszystko – potrafi uspokoić, pobudzić, rozśmieszyć, dosmucić, skłonić do zadumy, zatrzymać w biegu albo dać impuls do działania. Jest gotowa na stawianie pisarzom pytań poważnych i niepoważnych – bo czasem z tych ostatnich wynika najwięcej, i na niespodzianki, które niesie spotkanie z drugim człowiekiem.
Termin: wtorek, 15 kwietnia, godz. 18.30
Czas trwania: ok 120 min,
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW
Zasady udziału: wstęp wolny
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Koordynacja: Karolina Wróblewska-Leśniak