WYKŁAD SPECJALNY / Pędzel pod komendą szabli. Napoleon Bonaparte i artyści / Christophe Beyeler
godz. 18.00
WYKŁAD SPECJALNY Christophe Beyeler
Pędzel pod komendą szabli. Napoleon Bonaparte i artyści (Le pinceau au service du sabre. Les artistes français enrôlés par Napoléon)
W targanej przewrotami Francji przełomu XVIII i XIX wieku każda władza starała się ugruntowywać swą pozycję posługując się sztuką. Prawdziwe mistrzostwo w propagandzie osiągnął Napoleon Bonaparte – sam opisywał odniesione przez siebie zwycięstwa, do ich rozsławienia angażował też najlepszych malarzy. Na przykład uwiecznienie imponującej ceremonii koronacji na cesarza Francuzów z 1804 roku powierzył Jacques’owi-Louisowi Davidowi, awansowanemu na nadwornego malarza. Dominique-Vivant Denon, dyrektor Luwru, przemianowanego w tym czasie na Muzeum Napoleona, zajmował się wyszukiwaniem nowych talentów. Na odbywanym tam co dwa lata Salonie prezentowano i porównywano oficjalne zamówienia oraz dzieła powstające z inicjatywy żądnych sławy i łask cesarskich artystów. Wizerunek cesarza i obrazy jego wielkich czynów przetrwały swą epokę i — mimo klęski Bonapartego — stały się pożywką dla legendy napoleońskiej, żywej przez całe XIX stulecie. W jej rozpropagowaniu niebagatelną rolę odegrali Polacy, zwani „Francuzami Północy”.
Christophe Beyeler – kurator w Muzeum Napoleona I w zamku w Fontainebleau. Studiował w École Nationale des Chartres i École Nationale du Patrimoine. Był komisarzem wielu wystaw napoleońskich. Swe książki – Histoire de France par la peinture (Fleurus, 2007) oraz Histoire de France racontée par les peintres (Flammarion, 2012) – poświęcił Wielkiej Rewolucji Francuskiej i okresowi napoleońskiemu.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / wykład tłumaczony na język polski / ok. 75 min