WOKÓŁ KOLEKCJI JANUSZA PRZEWŁOCKIEGO / Wokół pałacu i dworu
godz. 18.00
Rozmowa Macieja Putowskiego z zaproszonymi gośćmi
Rozmówcy: Małgorzata Plater-Zyberk i Ewa Orlińska-Mianowska
Już od czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej pałace i dwory były bardzo ważnymi ośrodkami życia nie tylko rodzinnego i towarzyskiego, ale również kulturalnego, oświatowego i gospodarczego. Nie inaczej było w okresie zaborów, gdy – wobec nieistnienia państwa polskiego – arystokracja i szlachta przejęły obowiązki zachowania tradycji narodowych i walki o niepodległą ojczyznę. Spróbujemy ukazać to na podstawie zachowanych fotografii.
Maciej M. Putowski – scenograf i dekorator projektujący dla filmu, telewizji i scen teatralnych. Współpracował z wybitnymi reżyserami filmowymi, jak Andrzej Wajda czy Wojciech Jerzy Has. Dekorator wnętrz przy ekranizacji dramatu Stanisława Wyspiańskiego Sędziowie. Tragedya w reż. Konrada Swinarskiego. Twórca scenografii do spektakli Teatru Telewizji. Laureat nagród na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie za wnętrza do Wesela A. Wajdy oraz na Festiwalu Dwa Teatry za scenografię do Związku otwartego Krystyny Jandy. Przez 15 lat wykładał w Łódzkiej Szkole Filmowej, obecnie zajmuje się odtwarzaniem wnętrz historycznych w muzealnych obiektach zabytkowych oraz przygotowywaniem muzealnych wystaw.
Małgorzata Plater-Zyberk – historyk, kustosz kolekcji w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych MNW. Kurator wystaw i autorka katalogów: Spojrzenia na Wilno. Fotografia wileńska 1839–1939, Edward Hartwig (1909–2003). Fotografie, Jan Bułhak (1876–1950). Fotografik. Przygotowuje wystawę kolekcji fotografii historycznej Janusza Przewłockiego.
Ewa Orlińska-Mianowska – historyk sztuki, absolwentka Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, kustosz Kolekcji Tkanin w Zbiorach Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka wystawy i katalogu Modny świat XVIII wieku, współautorka książki Tkaniny dekoracyjne. Przewodnik dla kolekcjonerów.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 minut
Na ilustracji: Zakład Kórnicki. Oddział II-gi, Kuźnice 1895 [Szkoła Domowej Pracy Kobiet założona w 1882 r. przez Jadwigę Zamoyską w Kórniku, po 1885 r. przeniesiona do Kuźnic], Fot. Stanisław Bizański (1846–1890), 1895, Kraków (woj. Małopolskie).
Więcej informacji nt. obiektu w serwisie CMNW.
Cykl wydarzeń ROZMOWY O FOTOGRAFII Z KOLEKCJĄ JANUSZA PRZEWŁOCKIEGO W TLE
21 sierpnia – 4 września 2014
Kolekcja fotografii zgromadzona w Muzeum Narodowym w Warszawie jest najbogatszym w Polsce zbiorem fotografii historycznej. Od 2007 roku zbiory ikonograficzne Muzeum uzupełniane są o fotografie z kolekcji zebranej przez Janusza Przewłockiego (1927–2007). W 2014 roku do zbiorów Muzeum został zakupiony zespół kolejnych 2055 zdjęć z tej kolekcji. Z tej okazji zapraszamy na cykl rozmów poświęconych fotografii i jej kolekcjonerom oraz na wykład o Januszu Przewłockim. Więcej informacji nt. wydarzeń w ramach cyklu.
Zapraszamy również do zapoznania się z pokazem fotografii z kolekcji Janusza Przewłockiego w serwisie internetowym Cyfrowego MNW.
Zakup wybranego zespołu z Kolekcji fotografii Janusza Przewłockiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.