Przegląd filmów Karoliny Breguły - Noc Muzeów w Królikarni
2018-05-19 / 19:00
-
2018-05-20 / 02:00
Tegoroczna Noc Muzeów w Królikarni toczyć się będzie wokół wystawy Karoliny Breguły 廣場 (Skwer). Od godziny 19 do 2 w nocy zapraszamy na nocne zwiedzanie tej filmowej wystawy.
Od godziny 21 do 2 w nocy zapraszamy na plenerowe pokazy wcześniejszych prac filmowych Karoliny Breguły. Obejrzymy m.in. „Biuro budowy pomnika”, „Wieżę”, „Obrazę” oraz „Zupę”.
"Karolina Breguła. 廣場 (Skwer)"
Wystawa dostępna będzie od 19 do 2 w nocy. Wstęp w grupach, co 12 minut.
Monumenty i przestrzeń publiczna odzwierciedlają pamięć zbiorową społeczności. Gdy schowana w zaroślach na skwerze rzeźba przypomina o swojej obecności, przed mieszkańcami miasta staje widmo konfrontacji przeszłością. Indywidualne doświadczenia są różne, ale wspólny okazuje się strach przed tym, co wyparte.
廣場 (Skwer) Karoliny Breguły to pełnometrażowa, filmowa opowieść, na wystawie w Królikarni rozpisana na dziewięć zsynchronizowanych projekcji wideo, które tworzą nielinearną kompozycję.
Zdjęcia zrealizowano w Polsce i w Tajwanie. Producentem filmu jest galeria z 海馬 迴 光 畫 館 (Fotoaura Institute of Photography), głosu rzeźbie użyczyła Manami Kakudo. Autorem plakatu jest Jhen-fa Yan, słynny 65-letni tajwański mistrz malowanych plakatów filmowych.
Przegląd filmów Karoliny Breguły
19 maja 2018, godzina 21
Program przeglądu
21:00 - BIURO BUDOWY POMNIKA
22:20 - WIEŻA
23:35 - ZUPA
24:00 - OBRAZA
00:25 - FIRE-FOLLOWERS
Filmy wchodzące w skład przeglądu
BIURO BUDOWY POMNIKA
2016 / film / 70’11”
Biuro budowy pomnika opowiada historię ludzi pochodzących z miasta, które przestało istnieć. Zmuszeni do przeprowadzki bohaterowie nieporadnie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji poprzez kreowanie własnych zasad rządzących rzeczywistością, opierających się na rutynie i powtarzalności specyficznych gestów. Ich czas wypełnia poszukiwanie czegoś, co mogłoby określić i zdefiniować ich tożsamość. Wśród nich jest sprzedawczyni biletów, która zaniedbuje swoje obowiązki zawodowe i życie osobiste, bez reszty oddając się nietypowej pasji, jaką jest zbieranie zębów. Z czasem kolekcjonerka uświadamia sobie, że jej zbiory to symboliczny kapitał, którym, jak za pomocą tytułowego pomnika, można sterować emocjami innych ludzi. Nieznaczna na początku kolekcja staje się więc potencjalnym narzędziem władzy. Poprzez metaforyczne odwołanie do zbiorów muzealnych Breguła wskazuje na rolę dziedzictwa w życiu wspólnoty i w podtrzymywaniu spójnej tożsamości grupy, a także wraca do pytania o wykorzystanie muzeum jako instrumentu władzy. Biuro budowy pomnika kieruje również naszą uwagę na sytuację ludzi zawieszonych w nie-miejscach – wrzuconych w nomadyczny tryb życia, zmuszonych do poszukiwania nowej przestrzeni życiowej i budowania od nowa relacji z otoczeniem. Miejsce, w którym zamieszkali bohaterowie, to przechodzący – jak oni – transformację tożsamości modernistyczny gigant, opuszczony przez użytkowników, dla których powstał.
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Karolina Breguła i Stefan Paruch
Realizacja: Market Gallery dla Glasgow International
Produkcja: touchFILMS, Market Gallery
Obsada: Liz Kristiansen, Duncan Chrisholm, David A. Allan, Mari Itoh, Michael James, Patrick Queen, Johnnie Wales, Mary McCabe, Ruth Switalski, Anette Steward, Mary Wales, David Cooke, Stacey Maguire, Anna Lomas
Film Biuro budowy pomnika został nagrodzony Złotym Pazurem w Konkursie Inne Spojrzenie na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.
WIEŻA
2016 / film / 79'
Wieża to musical operowy o grupie ludzi mieszkających w tym samym betonowym bloku i wspólnie planujących budowę wieży z cukru na swoim osiedlu. Pełna absurdu i niepokoju historia utopijnego projektu nawiązuje do losów powojennej architektury mieszkaniowej, analizując ją nie z punktu widzenia jej twórców i teoretyków architektury, ale z pozycji użytkownika, mieszkańca modernistycznych osiedli i obywatela miasta. Wspomnienia pragnień, marzeń i wiary w nową, lepszą przyszłość zderzone zostają z trudną rzeczywistością oraz sprzecznościami wpisanymi w plany modernistów.
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Muzyka: Ela Orleans
Zdjęcia: Robert Mleczko
Reżyseria dźwięku: Weronika Raźna
Produkcja: Fundacja Witryna
Obsada: Joanna Cortes, Nina Czerkies, Roman Holc, Borys Jaźnicki, Ewa Konstanciak, Sylwester Kostecki, Anna Lubańska, Krzysztof Łapiński, Maciej Nawrocki, Ewa Mikulska, Wojciech Parchem
ZUPA
2014 / film / 18’54”
Zupa jest refleksją na temat społecznej i politycznej postawy środowisk twórczych. Bohaterami filmu są zebrani na wspólnej kolacji artyści deklarujący chęć udziału w rewolucji – remoncie – która odbywa się za ścianą. Mimo początkowych planów wsparcia przewrotu politycznego bohaterowie boją się zaangażowania, odejścia od stołu i wyjścia z bezpiecznej przestrzeni. Z niepokojem przyjmują coraz częstsze migotanie światła i nasłuchują narastającego wycia wiertarki, przez które co jakiś czas przebijają się okrzyki tłumu. Obserwujemy ich dyskusję nad bezpiecznymi metodami uczestniczenia w przewrocie, przerywaną drobnymi wtargnięciami rzeczywistości zza ściany, oraz ostateczny wybór skupienia się na własnych sprawach, podsumowany deklaracją jednego z uczestników kolacji: „ja już nie wierzę w remont”. Film w konwencji teatru absurdu, formą przypominający spektakle teatru telewizji, opowiada o społecznej pozycji i dylematach twórcy w czasie transformacji politycznej.
Zupa jest zarazem nawiązaniem do akcji Wyjście z 1989 roku, czyli zorganizowanej w mieszkaniu sąsiadującym z łódzką Galerią Wschodnią uczty artystów, którą widzowie mogli podglądać z galerii po zrobieniu dziury w ścianie.
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Stefan Paruch
Produkcja: Fundacja In Search Of, TR Warszawa
Partnerzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi
Obsada: Grzegorz Feluś, Dorota Glac, Borys Jaźnicki, Ryszard Kluge, Hanka Kossowska, Zofia Kowalewska, Maciek Kujawski, Elżbieta Kwinta, Krzysztof Łapiński, Barbara Majewska, Piotr Tworek, Krystyna Wolańska, Jae Ho Youn
Film powstał z okazji wystawy Prologomena do nauk ekonomicznych prowadzonych od kuchi w Muzeum Sztuki w Łodzi (kurator: Daniel Muzyczuk) oraz cyklu wydarzeń Sąsiedzi TR Warszawa (kuratorka: Barbara Piwowarska).
OBRAZA
2013 / film / 20'30'
Obraza jest krótką opowieścią o urzędniku opętanym myślą o nowoczesności. Prowincjonalne miasto, w którym pracuje, zdaje się ostoją tradycji, lecz jednocześnie i ksenofobii, lęku wobec wszystkiego, co nowe i nieznane. By wybudzić mieszkańców z ich wstecznictwa, urzędnik postanawia zastosować niecodzienną metodę. Wykorzystując ludzką przekorę, podstępem wymusza postęp poprzez zakazy i ograniczenia, które mieszkańcy starają się złamać.
Praca powstała podczas rezydencji Karoliny Breguły na Węgrzech, która przypadła na okres daleko idących zmian w sektorze kultury, dokonanych pod dyktando rządzącej prawicowej partii Fidesz. Obraza była reakcją na panującą tam atmosferę i konserwatyzm społeczeństwa oraz na poruszenie wśród tej części węgierskiego środowiska artystycznego, które zostało przez władzę wyłączone z oficjalnego obiegu kulturalnego. Wydawało się, że ścisła kontrola władzy nad kulturą doprowadziła do przebudzenia, które zazwyczaj towarzyszy próbom ograniczania wolności twórczej. W filmie wystąpili kuratorzy, krytycy i artyści z Węgier i Polski.
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Stefan Paruch
Obsada: Rafał Nowicki, Leopold Hulewicz, András Halász, György Horváth, Anna Pięta, Arkadiusz Gruszczyński, Teresa Sadowska-Głuska, Ágoston Dombi, Imre Vilmányi, Balázs Csaba Batta, Bálint Havas, Zsolt Petrányi, Márta Ladjánszki, Natalie Deegan, Kazimierz Foltyn, Erzsébet Széplaki-Kovács, Shandor Hassan, László Györvári, László Györvári Jr., Viktória Szntkuthy-Szomolányi, Jánosné Kovács, Ferenc Scheer, Miklósné Bánkay, József Cserép, Géza Gudenus, Gábor Tóth, Erzsébet Pillinger, Małgorzata Tákacs, Aleksandra Hirszfeld, Jagna Lewandowska, Zofia Maria, Zbigniew Rudzki, Marianna Wydra, Piotr Duma, Marcin Kamiński, Piotr Drewko, Jan Michałowski, Mária Maróth
Film Obraza powstał na wystawę pokonkursową Spojrzenia 2013 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
FIRE-FOLLOWERS
2013 / film / 48:46'
Fire-Followers to paradokumentalna opowieść o mieście, które przez wieki nawiedzane było przez pożary. Choć nowoczesne rozwiązania pozwoliły zapobiec kolejnym katastrofom, mieszkańców miasta nie opuszcza strach. W wywiadzie telewizyjnym pewien uznany historyk sztuki stwierdza, że powracające systematycznie pożary, trawiące zasoby magazynów muzealnych, wpisały się w naturę lokalnej twórczości i warunkują jej prawidłowy rozwój – bez ognia postęp jest niemożliwy, więc aby młodzi artyści mogli tworzyć, należy pozbyć się ciężaru dziedzictwa. Wygląda na to, że całe miasto oczekuje pożaru sztuki. Muzea, galerie oraz prywatne kolekcje uważa się za zagrożenie. Mieszkańcy miasta pozbywają się rzeźb i obrazów, masowo wyprowadzają się z dzielnic, w których są muzea, i żądają zamknięcia instytucji publicznych zajmujących się kolekcjonowaniem sztuki. Mimo że nie ma żadnego dowodu na zagrożenie ze strony sztuki, absurdalny strach przed nią rzuca cień na codzienne życie miejscowości. Fire-Followers skłania do refleksji nie tylko nad sytuacją powszechnego lęku społecznego, lecz również nad wpływem sztuki na społeczeństwo, rolą i ciężarem dziedzictwa oraz strachem przed sztuką nawołującą do zmian i zadającą trudne pytania.
Scenariusz i reżyseria: Karolina Breguła
Zdjęcia: Robert Mleczko
Dźwięk: Weronika Raźna
Montaż: Stefan Paruch
Produkcja: touchFILMS i Atlas Sztuki
Film otrzymał nagrodę Res Artis na festiwalu Videobrasil w São Paulo w 2015 roku.
Karolina Breguła – (ur. 1979) Polska artystka współczesna działająca na pograniczy sztuki i filmu, autorka instalacji, happeningów, wideo i fotografii.
Pierwszy szeroki rozgłos przyniosła jej seria fotografii na billboardach Niech nas zobaczą (2003). Po tej silnie zaangażowanej społecznie kampanii artystka skupiła się na pracach wideo (m.in. laureatka konkursów Spojrzenia 2013 i The 19th Contemporary Art Festival Sesc Videobrasil 2015). W 2010 roku rozpoczęła prowadzenie Biura tłumaczeń sztuki, w którym specjaliści z innych dziedzin odpowiadali na zapytania dotyczące dzieł (choć nie zawsze zgodne z kanonicznymi interpretacjami).
W ostatnich latach jej prace zaliczyć można do nurtu określanego mianem „kino-sztuki”. To między innymi Fire-Followers (2013) – paradokumentalna opowieść o mieście, które przez wieki nawiedzane było przez pożary, Obraza (2013) – o kontroli w sztuce, Biuro budowy pomnika (2016) – poświęcone konfrontacji z utratą domu i próbom redefinicji tożsamości w nowym miejscu, Wieża (2016 ) – o grupie ludzi mieszkających w tym samym betonowym bloku i planujących budowę wieży z cukru na swoim osiedlu, nawiązujący do dziedzictwa modernizmu w Europie.
Jej prace pokazywane były na wystawach m.in. w: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Muzeum sztuki w Kalmar, Szwecja; Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk; DB Kunsthalle, Berlin; Jewish Museum, Nowy Jork; Alternative Space Loop, Seoul; Galeria Studio, Warszawa; Göteborg International Biennial for Contemporary Art, Göteborg. Prace bliskie sztuce filmowej brały udział w pokazach i festiwalach m.in.: Festiwal Filmowy w Gdyni; FILMPOLSKA Film Festival, Belin; FidMarseille Film Festival 2016, Marseille; Kyiv International Short Film Festival 2016; Artists' Film Biennial, ICA, Londyn. Reprezentowała Rumunię na 55. Biennale Sztuki w Wenecji.
Pozostałe wydarzenia miesiąca
MNW
2018-03-02 -
2018-05-20
WYSTAWA CZASOWA / Sztuka Wicekrólestwa Peru
2 marca – 20 maja 2018 Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych, która na kontynencie południowoamerykańskim zaistniała w...
MNW
2018-03-02 -
2018-05-20
WYSTAWA CZASOWA / Paderewski
17 lutego – 20 maja 2018 Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przypomnienia działalności politycznej i...
Królikarnia
2018-03-04 / 18:00
-
2018-05-27
Wystawa czasowa / Karolina Breguła. Skwer
od 6 marca do 27 maja 2018 wstęp wolny "Skwer" to filmowa opowieść o społeczności niewielkiego miasta. Niespodziewanie tajemniczy, ukryty w krzaku na skwerze...
Muzeum Plakatu
2018-03-29 / 19:00
-
2018-05-15 / 16:00
100 x indpendence
100 x independence 30 marca - 15 maja 2018 otwarty wernsaż: 29 marca, godz. 19 Galeria Format B1 Kuratorki projektu: Marjatta Itkonen i Ewa Satalecka Polsko-Japońska...
MNW
2018-05-04 / 19:30
WIECZÓR W MUZEUM / Jak Teodora Matejkowa została królową Boną?
godz. 19.30 spotkanie z Wiolettą Cichą na Galerii Sztuki XIX wieku Jeden z najsłynniejszych polskich malarzy ożenił się z kobietą o ognistym temperamencie. W życiu...
MNW
2018-05-06 / 12:00
RODZINNE NIEDZIELE / Srebrne skarby
godz. 12.00 warsztaty dla dzieci 5-12 lat i ich opiekunów Najcenniejszym towarem, który trafiał z Peru do Europy było srebro. Indianie od setek lat wykonywali...
MNW
2018-05-06 / 12:00
WYKŁAD NIEDZIELNY / Sztuka Wicekrólestwa Peru – wprowadzenie
godz. 12.00 wykład Marka Płuciniczaka wprowadzający w tematykę wystawy Sztuka Wicekrólestwa Peru Przybliżymy mało znaną w Europie sztukę Ameryki Południowej od XVI do...
MNW
2018-05-06 / 14:00
NIEDZIELNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE / Sztuka Wicekrólestwa Peru
godz. 14.00 zwiedzanie wystawy Sztuka Wicekrólestwa Peru z przewodnikiem Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych, która na...
MNW
2018-05-06 / 16:00
OPROWADZANIE PO WYSTAWIE / Paderewski
godz. 16.00 oprowadzanie po wystawie Paderewski Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przypomnienia działalności...
MNW
2018-05-08 / 13:00
MUZEALNE WTORKI / Miłość
godz. 13.00 i 14.15 wykład Katarzyny Szumlas i Anny Sokołowskiej z cyklu Doświadczenia Miłość kojarzy się z romantyzmem i wydaje się doznaniem, które łatwiej przedstawić w...
MNW
2018-05-08 / 16:00
KURS HISTORII SZTUKI / Secesja
godz. 16.00 i 18.00 wykład w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji Art nouveau, Jugendstil, modernismo, secesja… Nowy styl jak burza...
MNW
2018-05-09 -
2018-05-11
OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA / Darczyńcy polskich muzeów. Historia i...
Ogólnopolska konferencja naukowa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Zamek Królewski w Warszawie 9–11 maja 2018 roku Muzeum Narodowe w Warszawie...
MNW
2018-05-09 / 17:00
AKADEMIA POLSKIEGO FILMU – ANIMACJA / Mariusz Wilczyński
godz. 17.00 projekcje filmowe i wykład red. Jerzego Armaty Kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych. W programie 111...
MNW
2018-05-10 / 11:00
MAMY W MUZEUM / Modne mieszkanie – XX wiek
godz. 11.00 spotkanie z Małgorzatą Marszałł W XX wieku moda zmieniała się jak w kalejdoskopie, dotyczyło to również wystroju mieszkań. Coraz większą rolę odgrywała...
MNW
2018-05-11 / 16:00
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI / Paderewski: artysta, polityk, kolekcjoner
godz. 16.00 warsztaty towarzyszące wystawie Paderewski Zajęcia poświęcone wirtuozowi, jego karierze artystycznej, drodze politycznej i zasługach dla Polski, a także pasji...
MNW
2018-05-11 / 17:30
KURS HISTORII SZTUKI / Maurizio Cattelan
godz. 17.30 wykład Patrycji Głusiec w ramach kursu historii sztuki Wielcy twórcy XX i XXI wieku Maurizio Cattelan to włoski artysta, który zyskał...
MNW
2018-05-11 / 18:00
OPROWADZANIE ŚLADEM DARCZYŃCÓW / Galeria Sztuki XIX Wieku
godz. 18.00 zwiedzanie galerii z Karoliną Zalewską Galeria Sztuki XIX Wieku przedstawia najwybitniejsze prace polskich artystów w kontekście arcydzieł sztuki...
MNW
2018-05-11 / 19:30
WIECZÓR W MUZEUM / Obrazy z rezydencji Paderewskiego
godz. 19.30 spotkanie z Iwoną Danielewicz towarzyszące wystawie Paderewski W zbiorach przekazanych MNW, znalazło się kilkanaście obrazów, w tym dwa malowane tryptyki...
MNW
2018-05-12 / 10:30
SPOTKANIA DLA DZIECI / Orkiestra Paderewskiego – fortepian
godz. 10.30 spotkania dla dzieci 2-4 lat i ich opiekunów Jak zostać muzykiem? Czy łatwo jest nauczyć się grać na instrumencie? Ile czasu trzeba na to poświęcić? Czy...
MNW
2018-05-12 / 16:00
WYKŁAD SPECJALNY / Indiańskie oblicze peruwiańskiego katolicyzmu
godz. 16.00 wykład dr Joanny Pietraszczyk-Sękowskiej towarzyszący wystawie Sztuka Wicekrólestwa Peru Indianie, przywiązani do swych tradycyjnych wierzeń, wobec...
Królikarnia
2018-05-13 / 12:00
Targowisko Bakalarska - społeczność i przebudowa. Spotkanie z Aleksandrą...
Niedziela, 13 maja, godzina 12 Wstęp wolny Zapraszamy na spotkanie z założycielem Targowiska Bakalarska w Warszawie, oraz z Aleksandrą Wasilkowską - architektką, autorką...
MNW
2018-05-13 / 12:00
WYKŁAD NIEDZIELNY / Wszystko dla Ojczyzny: muzyka – praca – testament
godz. 12.00 wykład Przemysława Głowackiego wprowadzający w tematykę wystawy Paderewski Przybliżymy sylwetkę wielkiego patrioty i wirtuoza. Omówimy kolekcję, która na...
MNW
2018-05-13 / 12:00
RODZINNE NIEDZIELE / Jak rośnie muzeum?
godz. 12.00 warsztaty dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów Skąd w muzeum biorą się dzieła sztuki? Czy są kupowane na aukcjach? Na pewno tak, ale wiele z nich...
MNW
2018-05-13 / 14:00
NIEDZIELNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE / Sztuka Wicekrólestwa Peru
godz. 14.00 zwiedzanie wystawy Sztuka Wicekrólestwa Peru z przewodnikiem Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych, która na...
MNW
2018-05-13 / 16:00
OPROWADZANIE PO WYSTAWIE / Paderewski
godz. 16.00 oprowadzanie po wystawie Paderewski Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przypomnienia działalności...
MNW
2018-05-13 / 18:15
KONCERT / Fortepian Paderewskiego
godz. 18.15 recital fortepianowy Pawła Kowalskiego wydarzenie współorganizowane przez Fundację im. Victorii Jankowskiej Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na...
MNW
2018-05-15 / 13:00
MUZEALNE WTORKI / Samodzielność, oddzielenie
godz. 13.00 i 14.15 wykład Katarzyny Szumlas i Anny Sokołowskiej z cyklu Doświadczenia Grand Tour czy samotność w wielkim świecie? Rytuały przejścia z młodości w dorosłość, z...
MNW
2018-05-15 / 16:00
KURS HISTORII SZTUKI / Architektura XIX wieku
godz. 16.00 i 18.00 wykład Marka Płuciniczaka w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji Wiek XIX. Uchodzi za epokę bez stylu, okres, w którym...
MNW
2018-05-16 / 17:00
AKADEMIA POLSKIEGO FILMU – ANIMACJA / Leszek Gałysz
godz. 17.00 projekcje filmowe i wykład red. Jerzego Armaty Kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych. W programie 111...
MNW
2018-05-17 / 11:00
MAMY W MUZEUM / Jabłko. Z rajskiego ogrodu na kozetkę Freuda
godz. 11.00 spotkanie z Katarzyną Janus-Borkowską Owoc jabłoni to często pojawiający się w sztuce symbol. Stał się atrybutem władzy i miłości, oznacza także grzech i...
MNW
2018-05-17 / 18:00
WYKŁADY CZWARTKOWE / Fotograficzna historia muzyka, który został premierem
godz. 18.00 wykład Magdaleny Hartwig towarzyszący wystawie Paderewski Podczas wykładu zostaną zaprezentowane materiały archiwalne związane z Paderewskim, fotografie i nagrania...
MNW
2018-05-18 / 17:00
URODZINY MISTRZÓW / Stefano della Bella – 408. rocznica urodzin
godz. 17.00 spotkanie z dr Joanną Sikorską, Gabinet Rycin i Rysunków Zapraszamy w podróż do Florencji i Rzymu epoki baroku. Naszym przewodnikiem będzie Stefano della...
MNW
2018-05-18 / 17:30
KURS HISTORII SZTUKI / Wilhelm Sasnal
godz. 17.30 wykład Patrycji Głusiec w ramach kursu historii sztuki Wielcy twórcy XX i XXI wieku Wilhelm Sasnal to artysta odnoszący międzynarodowe sukcesy....
MNW
2018-05-18 / 19:30
WIECZÓR W MUZEUM / Żywioł w służbie piękna
godz. 19.30 spotkanie z Katarzyną Ampt Woda inspirowała twórców luksusowych zastaw stołowych. Podczas spotkania odszukamy najciekawsze dekoracje z motywami...
MNW
2018-05-19 / 18:00
-
2018-05-20 / 01:00
NOC MUZEÓW 2018
NOC MUZEÓW / 19 maja 2018 Godziny otwarcia: 19 maja, sobota, godz. 10.00–16.00 19/20 maja, Noc Muzeów (z soboty na niedzielę), godz. 19.00–1.00...
Królikarnia
2018-05-19 / 19:00
-
2018-05-20 / 02:00
Przegląd filmów Karoliny Breguły - Noc Muzeów w Królikarni
Tegoroczna Noc Muzeów w Królikarni toczyć się będzie wokół wystawy Karoliny Breguły 廣場 (Skwer). Od godziny 19 do 2 w nocy zapraszamy na nocne zwiedzanie tej...
MNW
2018-05-20 / 12:00
WYKŁAD NIEDZIELNY / Wszystko dla Ojczyzny: muzyka – praca – testament
godz. 12.00 wykład Karoliny Zalewskiej i Przemysława Głowackiego wprowadzający w tematykę wystawy Paderewski Przybliżymy sylwetkę wielkiego patrioty i wirtuoza. Omówimy...
MNW
2018-05-20 / 12:00
RODZINNE NIEDZIELE / Kim są ludzie na obrazach?
godz. 12.00 warsztaty dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów Na Zawieszeniu dzwonu Zygmunta Jana Matejki widać wiele postaci historycznych. Królowa Bona ma...
MNW
2018-05-20 / 14:00
WARSZAWA – MIASTO ARTYSTÓW / Konrad Krzyżanowski – zbuntowany pedagog
godz. 14.00 wykład Karoliny Zalewskiej Studia w petersburskiej Akademii zakończyły się dla Konrada Krzyżanowskiego relegowaniem z uczelni. Był to efekt konfliktu młodego artysty z...
MNW
2018-05-20 / 14:00
OPROWADZANIE KURATORSKIE / Sztuka Wicekrólestwa Peru
godz. 14.00 spotkanie z kuratorką wystawy Sztuka Wicekrólestwa Peru Justyną Guze (Gabinet Rycin i Rysunków MNW) Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę...
MNW
2018-05-20 / 16:00
OPROWADZANIE PO WYSTAWIE / Paderewski
godz. 16.00 oprowadzanie po wystawie Paderewski Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przypomnienia działalności...
Królikarnia
2018-05-22
Wyróżnienie Sybilla 2017 dla Królikarni
W poniedziałek, 21 maja, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego oraz Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zostały nagrodzone Wyróżnieniem w XXXVIII Konkursie na Wydarzenie...
MNW
2018-05-22 / 13:00
MUZEALNE WTORKI / Śmierć
godz. 13.00 i 14.15 wykład Katarzyny Szumlas i Anny Sokołowskiej z cyklu Doświadczenia Lęk przed śmiercią oraz sama śmierć to uniwersalne doświadczenia tak dojmujące, że...
MNW
2018-05-22 / 15:30
SZTUKA DLA WNUKA / Artystyczne eksperymenty
godz. 15.30 cykliczne spotkania dla dziadków z wnuczkami w wieku od 5 do 12 lat Obrazy zgromadzone w MNW często nas zaskakują, nie wszystkie przedstawiają znany nam...
MNW
2018-05-22 / 16:00
KURS HISTORII SZTUKI / Sztuka polska od klasycyzmu do realizmu
godz. 16.00 i 18.00 wykład Karoliny Zalewskiej w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji Koniec XVIII i cały wiek XIX to okres dynamicznych przemian w...
MNW
2018-05-23 / 17:00
AKADEMIA POLSKIEGO FILMU – ANIMACJA / Młoda polska animacja
godz. 17.00 projekcje filmowe i wykład podsumowujący prof. Pawła Sitkiewicza Kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych. W...
MNW
2018-05-24 / 11:00
MAMY W MUZEUM / Bitwy o Matejkę
godz. 11.00 spotkanie z Karoliną Zalewską Burzliwe losy dzieł Matejki mogłyby posłużyć jako scenariusz kilku filmów sensacyjnych. Głównymi bohaterami wydarzeń...
MNW
2018-05-24 / 18:00
DNI GOŚCINNOŚCI w MNW / Malewicz w Kijowie. Niesamowity powrót / Малевич у...
godz. 18.00 wykład Tetyany Filevskiej pt. Malewicz w Kijowie. Niesamowity powrót Pod koniec 2015 roku świat sztuki obiegła szokująca wiadomość na temat dokonanego w...
MNW
2018-05-25 / 17:30
KURS HISTORII SZTUKI / Fernando Botero
godz. 17.30 wykład Przemysława Głowackiego w ramach kursu historii sztuki Wielcy twórcy XX i XXI wieku Kolumbijski artysta Fernando Botero stworzył jeden z...
MNW
2018-05-25 / 19:00
SITE SPECIFIC / Dziwny ogród
godz. 19.00–20.30 działania performatywne Dziwny ogród to poetycka opowieść, którą artyści tworzą w obecności widzów. Słowa wyjęte z...
MNW
2018-05-25 / 19:30
WIECZÓR W MUZEUM / Sława za życia, sława po śmierci. Kariera Henryka...
godz. 19.30 spotkanie z Moniką Miżołębską Wielu wybitnych XIX-wiecznych twórców za życia nie zaznało sławy, a wielu ulubieńców salonów...
MNW
2018-05-26 / 11:00
SITE SPECIFIC / Dziwny ogród
godz. 11.00–12.30 działania performatywne Dziwny ogród to poetycka opowieść, którą artyści tworzą w obecności widzów. Słowa wyjęte z...
MNW
2018-05-26 / 14:00
DNI GOŚCINNOŚCI w MNW / Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie
godz. 14.00 oprowadzanie w języku rosyjskim Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie Muzeum Narodowe dysponuje największą kolekcją dzieł sztuki w Polsce. Wśród...
MNW
2018-05-26 / 16:00
WARSZTATY TECHNIK MALARSKICH DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH / Techniki malarskie:...
godz. 16.00 Warsztaty z cyklu „Malarstwo od kuchni, czyli przepis na obraz” Czym różni się tempera od farby olejnej czy akwareli? Łatwiej to zrozumieć,...
MNW
2018-05-26 / 16:00
DNI GOŚCINNOŚCI w MNW / Gallery of Old Masters
godz. 16.00 oprowadzanie w języku angielskim Galeria Sztuki Dawnej "Łącząc różne formy sztuki, zamierzamy odejść od tradycyjnego dyskursu historii sztuki"...
MNW
2018-05-26 / 18:30
KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ / E lucevan le stelle
godz. 18.30 koncert z cyklu Sounds of Art zorganizowany przez Fundację Lakmé-Art i Muzeum Narodowe w Warszawie E lucevan le stelle Wiosenny sezon...
Królikarnia
2018-05-27 / 12:00
Finisaż wystawy "Karolina Breguła. Skwer"
Niedziela, 27 maja, godzina 12 Wstęp wolny Zapraszamy na ostatnie spotkanie z Karoliną Breguła, autorką "Skweru". 27 maja to ostatni dzień trwania wystawy i...
MNW
2018-05-27 / 12:00
RODZINNE NIEDZIELE / Świat z dawnych lat
godz. 12.00 warsztaty dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów Jak wyglądał modny dom dwadzieścia, pięćdziesiąt i sto lat temu? Czy krzesło musiało być wygodne? Czy...
MNW
2018-05-27 / 14:00
WARSZAWA – MIASTO ARTYSTÓW / Stanisław Ignacy Witkiewicz. Od czystej formy do...
godz. 14.00 wykład Bożeny Pysiewicz Stanisław Ignacy Witkiewicz postrzegany jako dziwak i ekscentryk jednocześnie fascynował osobowością i różnorodnymi talentami. W...
Królikarnia
2018-05-28
Nieużytki sztuki
Kontynuacja projektu Elżbiety Jabłońskiej "Nieużytki sztuki", który w Królikarni artystka realizuje od 2014 roku. Zapraszamy do udziału w projekcie...
MNW
2018-05-29
MUZEALNE WTORKI / Szaleństwo
godz. 13.00 i 14.15 wykład Katarzyny Szumlas i Anny Sokołowskiej z cyklu Doświadczenia Legendarni artyści, których uznawano za szaleńców, nie zawsze byli chorzy...
MNW
2018-05-29 / 16:00
KURS HISTORII SZTUKI / Młoda Polska
godz. 16.00 i 18.00 wykład Bożeny Pysiewicz w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji Sztukę przełomu XIX i XX wieku kształtowało wiele...
Królikarnia
2018-05-30 / 18:30