ARTON REVIEW / Paweł Kwiek. Pokaz filmu Łukasza Jasturbczaka
godz. 19.00
pokazy filmów i dyskusja z udziałem artystów
Fundacja Arton zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Arton Review, które odbędzie się 12 listopada 2014 w Kinie MUZ.
Podczas pokazu zaprezentujemy archiwalne filmy Pawła Kwieka, „Rozmowę z Bogiem I”, „Rozmowę z Bogiem II” i „Numerki” oraz realizację filmową Łukasza Jastrubczaka pt. „Telepatia”.
"Telepatia" (2014) jest dokumentacją zdarzenia, w którym brały udział 3 osoby:
Łukasz Jastrubczak, Paweł Kwiek oraz operatorka kamery Małgorzata Mazur. Zdarzenie odbyło się na początku października 2014 roku na przedmieściach Warszawy. Wyżej wymienione osoby podróżowały samochodem; Paweł Kwiek i Łukasz Jastrubczak próbowali porozumieć się przy pomocy telepatii, a Małgorzata Mazur rejestrowała tę próbę kamerą.
Po projekcji, dyskusję z artystami poprowadzi dr Dominik Kuryłek.
Paweł Kwiek (ur. 1951 w Warszawie) Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji TV w PWSFTiT w Łodzi. W latach 1970-80 należał do grupy Warsztat Formy Filmowej, której był współzałożycielem. Wykładał na ASP w Warszawie (1977-78) oraz PWSFTiT w Łodzi (1978-81). Był jednym z prekursorów sztuki video, uprawia film eksperymentalny, sztukę video, fotografię, rysunek, jest autorem manifestów oraz realizuje działania artystyczne z wykorzystaniem innych dyscyplin sztuki, kultury i nauk pokrewnych: filozofii, cybernetyki, poezji, socjologii. Prace Pawła Kwieka znajdują się m.in. w kolekcji CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji ERSTE w Wiedniu. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Documenta 6”, Kassel (1977); “Konstrukcja w procesie”, Łódź (1981); “Works and Words” (International Art Manifestation) Galerie de Appel (Amsterdam 1979); “1,2,3…awangarda….”, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie 2006; Künstlerhaus Stuttgart, Niemcy 2007, sala rekalde, Bilbao Hiszpania 2007 / 2008; Changing Channels – Art and Television 1963-1987, Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, 2010.
Łukasz Jastrubczak posługuje się różnymi mediami, takimi jak wideo, rzeźba, instalacja, koncert, interwencja, podróż, efemeryczne zdarzenie. Współtworzy grupę artystyczną "Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek” z Krzysztofem Kaczmarkiem. Wspólnie z Sebastianem Cichockim jest autorem książki i cyklu zdarzeń pt. “Miraż”. Z Małgorzatą Mazur prowadzi instytucję “Centrum”. Jest laureatem konkursu “Spojrzenia 2013”. Gra na syntezatorze w zespole “Boring Drug”. Współpracuje z galerią Dawid Radziszewski w Warszawie. Mieszka w Szczecinie, gdzie pracuje na Akademii Sztuki.
dr Dominik Kuryłek (1979) historyk sztuki, kurator, adiunkt w Muzeum Narodowym w Krakowie W pracy naukowej zajmuje się polską neoawangardą ze szczególnym uwzględnieniem postaw nihilistycznych. W praktyce kuratorskiej zwraca się w stronę krytyki instytucjonalnej.