Premiera książki Jacka Dehnela „Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie”
godz. 18.30
Spotkanie z udziałem Agnieszki Morawińskiej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Jacka Dehnela, autora książki oraz Anny Masłowskiej, kustosza w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych MNW, autorki wyboru ilustracji. Wieczór poprowadzi Paweł Siwek.
Hol Główny / wstęp wolny
„Proteusz” jest spacerownikiem po stu pięćdziesięciu latach fascynującej historii Muzeum Narodowego w Warszawie, największej i najbardziej szanowanej polskiej instytucji kultury.
Jacek Dehnel we wstępie wyjaśnia intrygujący tytuł książki:
„Muzeum Narodowe (…) przeszło ciekawsze wypadki, niż wiele starszych przybytków tego rodzaju. Od początku właściwie miało naturę proteuszową, nieustannie zmieniało swoje funkcje i zadania (...) Muzeum było to schronem, to konspiracyjną komórką, to koszarami...”
Intencją autorów i wydawców Proteusza było nadanie książce jak najbardziej powabnej i przystępnej formy przy dochowaniu rygoru ścisłości faktograficznej. Dzieje Muzeum opowiadane są wielotorowo: literackiej narracji towarzyszy historia w obrazach-dokumentach (ponad 300 ilustracji). Znajdziemy wśród nich archiwalne fotografie jego wnętrz, ludzi tworzących historię instytucji, fotoreportaże z życia Muzeum, a także reprodukcje dzieł, przedruki niezrealizowanych projektów gmachu z lat 20. XX wieku i wizerunki dawnej Warszawy, a nawet rysunki satyryczne.
Wyboru i opisu materiału ikonograficznego dokonała Anna Masłowska, kustosz w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych MNW.
Cennym uzupełnieniem publikacji są noty, w których zawarto informacje o najważniejszych postaciach i wydarzeniach związanych z historią Muzeum. To na poły albumowe wydawnictwo swoją oprawę graficzną zawdzięcza Lechowi Majewskiemu, jednemu z najwybitniejszych polskich grafików, cenionemu projektantowi książek.
Jacek Dehnel jest jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich młodego pokolenia, laureatem Nagrody Kościelskich i Paszportu Polityki, czterokrotnie nominowanym do prestiżowej nagrody Nike. Jego twórczość to przykład nieczęstego zjawiska na literackim rynku – uznaniu krytyki towarzyszy uwielbienie czytelników.
Lech Majewski, profesor warszawskiej ASP, jest jednym z najwybitniejszych polskich grafików, uczniem Henryka Tomaszewskiego. Zaliczany do ścisłej światowej czołówki plakacistów, jest także cenionym projektantem książek. Jego dzieła mają energię i wdzięk, a także zapadający w pamięć, łatwo rozpoznawalny styl.