KONFERENCJA NAUKOWA / Polski biedermeier – „romantyzm udomowiony”. Perspektywy badawcze
30 listopada – 1 grudnia 2017
międzynarodowa konferencja naukowa
Muzeum Narodowe w Warszawie, Kino MUZ
Program konferencji
W związku z wystawą Biedermeier, organizowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie (4 października 2017 – 7 stycznia 2018 r.), pragniemy zaprosić Państwa do udziału w międzynarodowej konferencji zaplanowanej w dniach 30 listopada – 1 grudnia 2017 r. w Muzeum Narodowe w Warszawie, której przedmiotem będzie refleksja nad zasadnością, granicami i specyfiką terminu biedermeier jako kategorii opisu polskiej sztuki pierwszej połowy XIX stulecia: malarstwa, rzemiosła artystycznego, literatury i muzyki. Chcemy poddać analizie zarówno rodzime aspekty mieszczańskiej i ziemiańskiej kultury, jej odrębność, jak i europejskie powiązania, artystyczne kontakty, obyczajowe wpływy oraz sprowokować dyskusję na temat narodowej, społecznej i estetycznej „tożsamości” biedermeieru w Polsce. Czy był to język nowoczesnego wzornictwa, funkcjonalizmu i prostoty, odzwierciedlający wzrastającą rolę klasy średniej, miejskiej inteligencji czy przejaw konserwatyzmu i tradycjonalizmu, sentymentalizmu i naiwności? Czy sztuka polska wpisuje się w model biedermeieru, opisany przez Virgila Nemoianu jako fenomen środkowoeuropejski, „niższy poziom romantyzmu”, wyraz pragmatyzmu, dystansu wobec wielkich zadań i aspiracji człowieka ery postnapoleońskiej, przejaw umasowienia kultury, potrzeby komfortu, ładu i stabilizacji? Czy można mówić o biedermeierowskiej postawie polskiego inteligenta i szlachcica?
Mamy nadzieję, że pytania te pozwolą przewartościować wiele stereotypów na temat biedermeieru i romantyzmu, objawiając złożoność i bogactwo ówczesnej kultury. Liczymy na wspólną dyskusję wokół głównych zagadnień konferencji:
- Polski biedermeier: styl czy postawa? Programy, teorie, krytyka
- Kosmopolityzm i patriotyzm – biedermeier w Europie Środkowej
- Rola artysty w społeczeństwie. Kształtowanie się nowego mecenatu
- Kultura życia codziennego: w kręgu rodziny i przyjaciół
- Przywiązanie do tradycji i nowoczesne wzornictwo
- Recepcja biedermeieru – inspiracje i naśladownictwa
Konferencja współorganizowana jest przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Narodowe w Warszawie.
Język konferencji: polski i angielski.
Prosimy o przysyłanie abstraktów Państwa wystąpień (ok. 1000 znaków) do 31 lipca 2017
Kontakt: dr Anna Kozak (anna.kozak@yahoo.pl) i dr Agnieszka Rosales Rodriguez (a.rosales@uw.edu.pl).