KURS HISTORII SZTUKI / Sztuka wczesnochrześcijańska. Sztuka bizantyńska
godz. 16.00 i 18.00
wykład dr hab. Aleksandry Sulikowskiej w ramach cyklu Od piramid do secesji
W jakich okolicznościach kształtowała się sztuka pierwszych wieków naszej ery? W jaki sposób treści chrześcijańskie wpisywały się w kontekst dziedzictwa antycznego i żydowskiego? Przedstawimy genezę i rozwój malarstwa monumentalnego i ikonowego, a także omówimy burzliwe dzieje kultu wizerunków w kulturze chrześcijańskiego Wschodu.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Karnety na kurs jak i bilety na pojedyncze wykłady są dostępne online i w kasach MNW
dr hab. Aleksandra Sulikowska Bełczowska – pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie zajmuje się Kolekcją Sztuki Nubijskiej, Etiopskiej oraz Kolekcją Ikon i Rzemiosła Bizantyjskiego. Prowadzi też zajęcia w Instytucie Historii Sztuki UW, które dotyczą sztuki bizantyjskiej i problemów malarstwa ikonowego w różnych okresach. Najważniejsze publikacje: Spory o ikony na Rusi w XV i XVI w. i Ciała, groby i ikony. Kult świętych w ruskiej tradycji literackiej i ikonograficznej.
-----
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji (2018/2019)
Zapraszamy na nową edycję kursu historii sztuki, który obejmuje okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy, wśród których są wykładowcy uniwersyteccy, pracownicy MNW oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do matury lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.
-----
Na ilustracji: Lorenzo Veneziano, Madonna z Dzieciątkiem i świętym Bernardem, 1356-1379. Więcej nt. obiektu w Cyfrowym MNW.