KURS HISTORII SZTUKI / Paul Poiret
godz. 17.30
wykład dr Magdaleny Bialic w ramach cyklu Wielcy twórcy XX i XXI wieku
Jeśli lata dwudzieste należały do Coco Chanel, a lata trzydzieste do Elsy Schiaparelli, to dekada poprzedzająca wybuch I wojny światowej należała do Paula Poireta. Swoją osobowością, wyobraźnią i pomysłami mógł obdzielić tuzin projektantów mody. Inspiracje do bajecznych strojów czerpał ze starożytności, okresu napoleońskiego, Bliskiego Wschodu, Baletów Diagilewa i sztuki ludowej. Kobieta, dla której projektował stroje, miała pachnieć jego perfumami i mieszkać we wnętrzach przez niego zaprojektowanych. Poznajmy sułtana mody i jego dwór.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Karnety na kurs jak i bilety na pojedyncze wykłady są dostępne online i w kasach MNW
dr Magdalena Bialic – kostiumolog, historyk sztuki i edukator. Absolwentka historii sztuki na UW. Autorka pracy doktorskiej ,,Stroje sportowo-rekreacyjne od nowożytności do 1939 roku w świetle ikonografii tego okresu”. Autorka licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu kostiumologii i historii sztuki oraz książek : „Koszulka z krokodylem - czyli o dawnych strojach tenisowych” oraz „Syreny w trykotach - historia dawnej mody kąpielowej w Polsce i nie tylko”.
---
KURS HISTORII SZTUKI / Wielcy twórcy XX i XXI wieku (2018/2019)
W nowym roku akademickim kontynuujemy cykl poświęcony twórczości wybitnych artystów XX i XXI wieku. Bohaterowie monograficznych spotkań, przedstawiciele różnych kierunków w sztuce – m.in. Paul Cézanne, Gustav Klimt, Frida Khalo, Magdalena Abakanowicz i Roman Opałka – zaproszą nas do świata swojej twórczości. W programie, podzielonym na wykłady poświęcone malarstwu, modzie, rzeźbie i architekturze, nie zabraknie przedstawicieli takich nurtów jak land art, video art, konceptualizm i sztuka krytyczna.
Spotkania poprowadzą kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni oraz historycy sztuki posiadający ogromne doświadczenie w przekazywaniu swojej wiedzy szerszej publiczności.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.
-----
Na ilustracji: Projekty modowe wg Paula Poiret, 1908. ilustracja Paula Iribe z "Les Robes de Paul Poiret".