WYKŁAD / Peter Paul Rubens i arcyksiążę Leopold Wilhelm – dwa oblicza flamandzkiego kolekcjonerstwa sztuki
godz. 18.00
wykład Piotra Borusowskiego towarzyszący wystawie Różne spojrzenia
W XVII-wiecznej Flandrii kolekcjonerstwo miało już długą i bogatą tradycję. Zamożni przedstawiciele ówczesnego społeczeństwa gromadzili zarówno dzieła rąk ludzkich – obrazy, rysunki, rzeźby, starożytne kamee i monety – jak i tzw. naturalia: muszle, kamienie szlachetne i minerały. W ciągu kolejnych stuleci większość kolekcji uległa rozproszeniu, jednak sława tych największych trwa do dzisiaj. Tematem wykładu są dwie z nich: pierwszą zgromadził „książę wśród malarzy”, Peter Paul Rubens, drugą – namiestnik hiszpański Południowych Niderlandów, arcyksiążę Leopold Wilhelm.
75 min / transmisja na Facebooku
Piotr Borusowski – kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków MNW, odpowiedzialny za kolekcję rysunków holenderskich, flamandzkich i niemieckich. W kręgu jego zainteresowań badawczych znajduje się nowożytne kolekcjonerstwo grafiki i rysunków. Redaktor naczelny Nowej Serii „Rocznika Muzeum Narodowego w Warszawie”.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń towarzyszących wystawie
Ilustracja: David Teniers Młodszy, Arcyksiążę Leopold Wilhelm w swojej galerii w Brukseli. Źródło ilustracji: Wikimedia Commons