KONCERT / Kompozytorki
godz. 18.00
koncert towarzyszący wystawie Artystka. Anna Bilińska. 1854–1893
Magdalena Lisak – fortepian
Maria Gabryś-Heyke – fortepian
„Dlaczego nie było wielkich kompozytorek?” – pytamy, parafrazując tytuł słynnego eseju historyczki sztuki Lindy Nochlin. Twórczość wielu kompozytorek pozostaje poza głównym nurtem historii muzyki. Współczesne badania zwracają uwagę na historyczne i społeczne przyczyny tego stanu rzeczy.
Anna Bilińska, zanim poświęciła się malarstwu, kształciła się w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Warszawskie środowisko muzyczne było jej dobrze znane – w Instytucie poznała Paderewskiego. Portretowała też Cezarego Trombiniego, dyrektora warszawskiej opery. Te mało znane fakty z biografii Bilińskiej stały się inspiracją dla kameralnego, jesiennego koncertu w wykonaniu Marii Gabryś-Heyke i Magdaleny Lisak, podczas którego wybrzmią utwory kompozytorek XIX i początku XX wieku: N. Janothy, H. Krzyżanowskiej, W. Landowskiej, H. Łopuskiej, J. Sarneckiej, M. Szymanowskiej, J. Andrychowicz, E. Potockiej, J. Wejnert.
Termin: niedziela, 3 października 2021, godz. 18.00
Miejsce: Hol Główny, Muzeum Narodowe w Warszawie
Zasady udziału: liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do pobrania on-line
Dodatkowe informacje: udział w koncercie jest równoznaczny z akceptacją i przestrzeganiem obowiązujących w Muzeum Narodowym w Warszawie obostrzeń sanitarnych wynikających z przepisów prawa, w tym m.in. zasłaniania ust i nosa.
Magdalena Lisak
Urodzona w Katowicach pianistka występuje regularnie z recitalami, wykonuje koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i większości krajów europejskich, a także USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Brazylii. Ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Kontynuowała naukę w Konserwatorium w Zurychu u Homero Francescha i Musik-Akademie w Bazylei. Zdobyta na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku VI nagroda otworzyła Magdalenie Lisak drzwi do prestiżowych sal koncertowych. Fascynuje ją muzyka najnowsza. Dokonała prawykonań w ramach festiwali: Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Laboratorium w Warszawie i Białymstoku oraz Festiwalu Warszawska Jesień. Realizuje projekty artystyczne pod egidą Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, którego jest założycielką i prezesem. Prowadzi klasę fortepianu katowickiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora, będąc Kierownikiem Katedry Fortepianu.
Maria Gabryś-Heyke
Pianistka o szerokich zainteresowaniach muzycznych specjalizującą się w grze na instrumentach historycznych, absolwentka Scholi Cantorum Basiliensis (fortepian historyczny w klasie prof. Jespera Christensena), wyższej szkoły muzycznej w Lucernie, Szwajcaria (prof. Ivan Klansky) oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (prof. Teresa Manasterska). Jej obszerny repertuar, obejmujący różne style i konwencje wykonawcze, sięga od kompozycji XVIII wieku po dzieła współczesne. Artystka ma też w swym dorobku wiele prawykonań (Marta Ptaszyńska, Marian Sawa, Aldona Nawrocka). Występowała w Japonii, Korei Płd., Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz wielu krajach Europy – również przed wybitnymi osobistościami i głowami państw, w tym przed cesarzem Japonii Akihito. Brała udział w festiwalach chopinowskich w Wiedniu i Mariańskich Łaźniach, a także w Murten Classics Festival, Mendelssohn Musikfestwoche Wengen (Szwajcaria), w słoweńskim Festiwalu Muzyki Dawnej (Maribor, Ragaška Slatina, Ptuj) oraz w festiwalu muzyki kameralnej w Kyoto (Japonia). Artystka ma na swym koncie znaczące sukcesy w konkursach międzynarodowych – jest laureatką pierwszych nagród w Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradcu nad Moravicí (Czechy), Edwin Fischer-Wettbewerb w Lucernie (Szwajcaria) i konkursie Chopin Gol-den Ring (instrumenty historyczne) w Ptuj (Słowenia). W przeszłości była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz prestiżowej Fundacji Crescendum-Est-Polonia. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia, Schweizer Radio DRS 2 oraz rejestracji fonograficznych: Ars Produktion, ForTune, Chopin University Press, Sarton i Naxos. Płyta CD z nagranymi po raz pierwszy utworami m.in. na skrzypce i fortepian Mariana Sawy (Naxos) – zrealizowana z udziałem Marii Gabryś – była nominowana do nagrody “Fryderyk 2017”. Maria Gabryś-Heyke jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zasiadała w jury konkursów pianistycznych (Mariańskie Łaźnie, konkurs RAHN w Zurichu, Międzynarodowy Konkurs dla Dzieci i Młodzieży w Brześciu) oraz prowadziła kursy mistrzowskie w Lucernie (Szwajcaria), Daejon (Korea Płd.) oraz Brześciu (Białoruś). Jest opiekunem artystycznym “Koncertów pod gwiazdami” w Planetarium Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
-----
Na ilustracji: Anna Bilińska w Beg-Meil, 1891, fotografia z kolekcji prywatnej