WYSTAWA CZASOWA / Stan rzeczy
29 kwietnia – 7 sierpnia 2022
Otaczają nas rzeczy. Służą w codziennych czynnościach, które nie zmieniły się od tysięcy lat: wstajemy, jemy, pracujemy, bawimy się, leczymy, śpimy. Mają wpływ na nasze nawyki, zwyczaje i rytuały. Inaczej pisze się patyczkiem na glinianej tabliczce, inaczej na maszynie do pisania, a jeszcze inaczej na dotykowym tablecie. Kobieta inaczej porusza się w krynolinie i gorsecie niż we współczesnej, luźnej sukience. Rzeczy, chociaż wymyślane i wytwarzane przez człowieka, powodują nami, decydują o jakości i komforcie życia.
Rzeczy zgromadzone na wystawie pochodzą z różnych epok, kultur i stron świata. Prezentujemy je w układzie odpowiadającym rytmowi dnia i nocy – od porannej toalety poprzez domową rutynę aż po zabawę, odpoczynek i sen. Kształtu i funkcji wielu tych przedmiotów prawie nikt nie pamięta, podobnie jak ich nazw: szkandela, parura, lizeska, egreta, szatlenka, robdeszan. Forma pozostałych zmieniła się tak bardzo, że dziś nie umielibyśmy się nimi posłużyć – młodzi użytkownicy smartfonów zapewne nie potrafiliby zadzwonić z telefonu z 1932 roku i nie uruchomiliby powojennego projektora Bajka.
Zapraszamy do świata rzeczy i obyczajów, których już nie ma.
Ekspozycji towarzyszy katalog z tekstami Marcina Wichy i Ryszarda Bobrowa oraz fotografiami Agnieszki Rayss, w opracowaniu graficznym Marcina Wichy i Tomka Frycza.
Wystawa jest jednym z wydarzeń roku jubileuszowego Muzeum Narodowego w Warszawie. W jej przygotowanie zaangażowani są opiekunowie niemal wszystkich zespołów naszej kolekcji, dzięki czemu ekspozycja będzie nie tylko panoramą zapomnianych przedmiotów i zwyczajów, ale też szeroką prezentacją zabytków, zgromadzonych przez Muzeum w ciągu 160 lat jego istnienia.
Kuratorki wystawy: Grażyna Bastek, Monika Janisz