ROZMOWY O ARKADII / Ziemia – arkadia utracona i odzyskiwana
godz. 18.15
Spotkanie towarzyszące wystawie „Arkadia”.
Mit arkadyjski towarzyszy naszej cywilizacji od ponad dwóch tysięcy lat. W niemal każdej wizji tego miejsca podkreślany jest silny związek człowieka z przyrodą. Radykalna eksploatacja zasobów naszej planety w epoce tzw. antropocenu doprowadziła do katastrofy klimatycznej. Odzyskanie kontaktu z naturą stało się jedną z podstawowych potrzeb we współczesnym świecie. O tworzeniu artystycznych komun propagujących ideał naturalnego życia wspólnotowego, zaangażowanych artystach aktywistach i nieantropocentrycznym spojrzeniu na otaczający nas świat kuratorzy wystawy porozmawiają z dr Magdaleną Budziszewską.
bezpłatne wejściówki dostępne od 20 lutego
Termin: czwartek, 22 lutego, godz. 18.15
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Hol Główny - Gmach Główny MNW / wydarzenie transmitowane na profilu MNW na Facebooku
Dla kogo: dorośli
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku (od godz. 10.00) poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
dr Magdalena Budziszewska – psycholożka i badaczka związana z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Liderka wielu inicjatyw związanych z edukacją klimatyczną w Polsce. Bada wiedzę, działania i emocje ludzi oraz społeczeństw wobec zmiany klimatu i współczesnych wyzwań środowiskowych. Miłośniczka gór i dzikich istot.
dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez – historyczka sztuki, p.o. Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, adiunktka w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. polskim i europejskim malarstwem i krytyką artystyczną XVIII i XIX wieku.
prof. Antoni Ziemba – historyk sztuki, profesor w Katedrze Historii Sztuki Dawnej Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2019 roku kurator zbiorów Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnego Malarstwa Europejskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się m.in. w historii sztuki Europy Północnej XV–XVIII wieku.
Moderatorem spotkań będzie Paweł Bień – absolwent Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetów Wrocławskiego i Warszawskiego. Adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się korespondencją sztuk plastycznych, muzyki i literatury w XIX i XX wieku.
___
Ilustracja: Ferdynand Ruszczyc, Ziemia, 1898. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.