WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK / Towarzystwo międzygatunkowe. Nieoczywiste relacje z innymi w antropocenie
godz. 14.30
bezpłatne warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek
Uważne spotkanie ze sztuką dla nauczycielek i nauczycieli towarzyszące wystawie „Arkadia”.
W jednej łyżce ziemi żyje więcej organizmów niż ludzi zamieszkujących Warszawę. 1m2 to przestrzeń, którą można by badać przez całe życie. Podziemny, niewidzialny świat jest niezbędny dla funkcjonowania świata na powierzchni. Gleba jest przestrzenią, w której śmierć przerabiana jest w życie.
Podczas spotkania przeprowadzimy krótkie obserwacje terenowe oraz przyjrzymy się bliżej nasionom. Towarzyszą nam przez całe życie. Podróżują z nami w torbach, są wśród ubrań, wplatają się we włosy. To jeden ze sposobów natury, w jaki przekracza granice ustanowione przez człowieka, który staje się tylko jednym z narzędzi służących w nieustannej wędrówce nasion. Postaramy się je zauważyć, a zebrane obejrzymy przez szkło powiększające, będziemy je rysować i opowiadać o nich. Przyjrzymy się miejscom, bohaterkom i procesom na co dzień niezauważanym i marginalizowanym. Będziemy praktykować uważność. Zapiszemy cechy nasion, które zaobserwujemy, pamiętamy z przeszłości lub sobie wymyślimy. Nasze myśli, szkice i opowiadania zanotujemy na przygotowanych wspólnie kopertach nasiennych – za pomocą opowieści przyczynimy się do nowych migracji nasion.
Spotkanie poprowadzą Anna Siekierska i Diana Lelonek – artystki, których prace można oglądać na wystawie „Arkadia”.
Termin: sobota, 17 lutego 2024, godz. 14.30
Czas trwania: ok. 120 min
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Zasady udziału: wstęp bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / wejściówki dostępne w kasie i online od 13 lutego 2024, godz. 10.00
Dla kogo: Nauczycielki i nauczyciele wszystkich poziomów nauczania
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych (windy, platformy przyschodowe), naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj przewodnika o potrzebie skorzystania z pętli), pokój wyciszenia (w Galerii Sztuki XIX wieku). Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
Anna Siekierska – rzeźbiarka, rowerzystka, współprowadząca Pracownię Rysunku Interdyscyplinarnego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, aktywistka działająca na rzecz przyrody. Współautorka licznych instalacji w przestrzeni publicznej, animatorka działań uwrażliwiających na życie innych istot.
___
Ilustracja: Zofia Stryjeńska, Pory roku. Lipiec-sierpień (Korowód III - z krową), 1925. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.