ROZMOWY O ARKADII / Dystopie współczesności
godz. 18.15
Spotkanie towarzyszące wystawie „Arkadia”.
W XX wieku podjęte zostały próby stworzenia idealnego, utopijnego społeczeństwa. Socjalizm, komunizm i narodowy socjalizm szybko przerodziły się w totalitarne dystopie. Ich konsekwencją były jedne z największych zbrodni w historii ludzkości. O postawie i pracach artystów zaangażowanych w komentowanie tych wydarzeń kuratorzy wystawy będą dyskutować z dr Mateuszem Salwą.
bezpłatne wejściówki dostępne od 27 lutego
Termin: czwartek, 29 lutego, godz. 18.15
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Hol Główny - Gmach Główny MNW / wydarzenie transmitowane na profilu MNW na Facebooku
Dla kogo: dorośli
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku (od godz. 10.00) poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
dr Mateusz Salwa - kierownik Zakładu Estetyki Wydziału Filozofii UW, ukończył historię sztuki i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizuje się w estetyce współczesnej, zwłaszcza w zagadnieniach związanych ze środowiskiem naturalnym i krajobrazem. Opublikował m.in. książki Estetyka ogrodu. Między sztuką a ekologią (2016), Krajobraz. Fenomen estetyczny (2019).
dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez – historyczka sztuki, p.o. Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie, adiunktka w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. polskim i europejskim malarstwem i krytyką artystyczną XVIII i XIX wieku.
prof. Antoni Ziemba – historyk sztuki, profesor w Katedrze Historii Sztuki Dawnej Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2019 roku kurator zbiorów Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnego Malarstwa Europejskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się m.in. w historii sztuki Europy Północnej XV–XVIII wieku.
Moderatorem spotkań będzie Paweł Bień – absolwent Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetów Wrocławskiego i Warszawskiego. Adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się korespondencją sztuk plastycznych, muzyki i literatury w XIX i XX wieku.
___
Ilustracja: Janusz Dziurawiec, Po sezonie, 1982. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.