SPACER MIEJSKI / Nowa Jerozolima – żydowskie miasteczko na obrzeżach stolicy Rzeczypospolitej
godz. 16.00
Prowadzenie: Paweł Fijałkowski
Od XVI wieku Warszawa posiadała przywilej „de non tolerandis Judaeis”, uniemożliwiający Żydom mieszkanie i prowadzenie działalności gospodarczej w mieście oraz w promieniu dwóch mil wokół niego. W związku z tym osiedlali się oni w stolicy i jej sąsiedztwie nielegalnie, głównie w jurydykach. W 1775 roku książę August Sułkowski, odwołując się do przepisów uchwalonych przez sejm oraz Radę Nieustającą, ograniczających przywileje miejskie, założył osiedle Nowa Jerozolima. Wywołało to sprzeciw władz miejskich, które doprowadziły do procesu przed sądem marszałkowskim i likwidacji osiedla w styczniu 1776 roku. Choć Nowa Jerozolima istniała bardzo krótko, była ważną próbą uregulowania statusu Żydów w Warszawie, podjętą ze względu na ich udział w życiu gospodarczym. Trwałym śladem tej inicjatywy są Aleje Jerozolimskie, będące od początków XIX wieku jedną z głównych ulic stolicy.
dr Paweł Fijałkowski – archeolog, historyk i publicysta. Zajmuje się dziejami Żydów w okresie staropolskim, historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza, homoerotyzmem w kulturze europejskiej i dziedzictwem masonerii. Jest autorem kilkunastu książek oraz kilkuset artykułów.
Udział w spacerze jest równoznaczny z akceptacją regulaminu.
bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i on-line od 24 czerwca
Termin: sobota, 28 czerwca, godz. 16.00
Czas trwania: ok. 120 minut
Miejsce zbiórki: zbiórka w Holu Głównym
Dla kogo: młodzież, seniorzy, dorośli
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasach i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona