Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Teraz w muzeum

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
30 31 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02

ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU: „Droga do Galerii”, Zofia Herman

2013-12-12 / 19:30

czwartki / grudzień 2013 – maj 2014 / 19.30

Kielichy, rzeźby i ołtarze mogą opowiadać najróżniejsze historie. Zależy tylko, kto na nie patrzy. Cykl wieczornych spotkań w Galerii Sztuki Średniowiecznej jest doskonałą okazją do spojrzenia na prezentowane zabytki z wielu perspektyw.
W świat średniowiecza wprowadzą nas przedstawiciele różnych dziedzin – historii sztuki, konserwacji, estetyki, kostiumologii i historii wojskowości.

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 45 minut
 

12 grudnia „Droga do Galerii”, Zofia Herman

19 grudnia „Ikonografia Bożego Narodzenia”, Przemysław Głowacki

 

 

 

 

 

2 stycznia „Piękności w czepcach i podwikach – moda i uroda w wiekach średnich”, Magdalena Bialic

9 stycznia „Śladami Schongauera i Dürera. Graficzne inspiracje sztuki przełomu XV i XVI wieku”, Joanna Sikorska

16 stycznia „Rzeźby i obrazy a architektura gotycka”, Jakub Adamski
23 stycznia„Średniowieczne obrazy i rzeźby okiem konserwatora”, Agnieszka Czubak
30 stycznia „Jak patrzeć na sztukę średniowieczną?”, Piotr Skubiszewski

 

6 lutego „Modlitwa w obrazie”, Antoni Ziemba  
13 lutego„Uzbrojenie w sztuce gotyku – fakty i mity”, Tomasz Mleczek
20 lutego „Ołtarz Jerozolimski”, Kamil Kopania
27 lutego„Czemu służył Poliptyk Grudziądzki?”, Zofia Herman

6 marca „Jak Chrystus nauczył się chodzić?”, Marianna Otmianowska
13 marca „Lux artis – światło w estetyce średniowiecza”, Piotr Schollenberger

20 marca „Symboliczne treści wizerunków pasyjnych”, Romana Rupiewicz
27 marca „Boże Ciało i ciała świętych – o znaczeniu kultu relikwii i Eucharystii dla sztuki średniowiecza”, ks. Janusz Nowiński

 

3 kwietnia „Kto się stroi w purpurę?”, Małgorzata Wrześniak
10 kwietnia „Życie codzienne wyniesione na ołtarze”, Karolina Zalewska
17 kwietnia „Skąd wzięła się Pietà i co oznacza?”, Paweł Freus
24 kwietnia „Średniowieczne naczynia stołowe i złotnictwo”, Ryszard Bobrow

8 maja„Po co fundatorom niepodobne portrety? O symbolicznej roli wizerunku w obrazie średniowiecznym”, Przemysław Mrozowski
15 maja „Męczennicy, asceci, władcy i zakonnicy – średniowieczni święci”, Urszula Król
22 maja „Obrazy epitafijne”, Małgorzata Kochanowska
29 maja „Zmierzch czy narodziny pewnej epoki?”, Hanna Benesz

 

12 grudnia
„Droga do Galerii”, Zofia Herman

Współautorka rearanżacji Galerii opowie o pracy nad koncepcją nowej ekspozycji.

 

Zofia Herman – adiunkt w Zbiorach Sztuki Średniowiecznej MNW, pracowała przy wystawie „Od van Eycka do Dürera” w Groeningemuseum w Brugii (2010) oraz w zespole kuratorskim Andy Rottenberg przy wystawie „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” (2011) w Martin-Gropius-Bau w Berlinie.

19 grudnia
„Ikonografia Bożego Narodzenia”, Przemysław Głowacki

Zabytki sztuki średniowiecznej miały za zadanie ilustrować historię zbawienia.
W jaki sposób ludzie tej odległej epoki widzieli wydarzenia związane z narodzinami Chrystusa? Jakie znaczenie przypisywali poszczególnym scenom? Jaka kryje się w nich symbolika?

 

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Współpracuje m.in. ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Centrum Promocji Kultury Praga Południe. Prowadzi blog www.artdone.pl.

2 stycznia
„Piękności w czepcach i podwikach – moda i uroda w wiekach średnich”, Magdalena Bialic

Zapraszamy do wspólnego poszukiwania modnych strojów i akcesoriów: szub, kaletek, fantazyjnych czepców, ukazanych na dziełach średniowiecznych mistrzów. Nasza wędrówka będzie okazją do poznania średniowiecznego ideału urody oraz dowiedzenia się, kto i jak w dawnych wiekach szył ubrania, z jakich materiałów je wykonywano, jak je farbowano i jakie kolory były modne.

 

Dr Magdalena Bialic – kostiumolog, historyk sztuki, wykładowca, przewodnik. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię mody (ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznych strojów angielskich oraz ubiorów o charakterze sportowym i rekreacyjnym), sztukę XVIII i XIX wieku oraz historię portretu.

9 stycznia
„Śladami Schongauera i Dürera. Graficzne inspiracje sztuki przełomu XV i XVI wieku”, Joanna Sikorska

Co najmniej od lat 70. XV wieku malarze, iluminatorzy, snycerze i złotnicy czerpali wzory z grafiki, będącej wówczas stosunkowo młodą dyscypliną artystyczną. Ryciny były zarówno pomocą w rutynowej pracy rzemieślnika, jak i przedmiotem fascynacji i admiracji. Po jakie zatem wzory sięgano i w jaki sposób
je wykorzystywano?


Dr Joanna Sikorska – kurator Gabinetu Rycin i Rysunków MNW. Zajmuje się grafiką włoską i niemiecką XV–XVIII wieku, a także relacjami grafiki z innymi dziedzinami sztuki.

16 stycznia
„Rzeźby i obrazy a architektura gotycka”, Jakub Adamski

W jaki sposób wiedza o średniowiecznych kościołach może być przydatna w poznawaniu gotyckich rzeźb i obrazów? Co dzieła średniowiecznych sztuk plastycznych mogą powiedzieć historykowi architektury gotyckiej? Jak nastawy ołtarzowe i figury kultowe funkcjonowały w przestrzeni katedry czy fary miejskiej? Czy dekoracja retabulów podążała za modą architektoniczną? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć analizując dzieła z Galerii Sztuki Średniowiecznej pod kątem historii architektury.

 

Dr Jakub Adamski – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UW. Zajmuje się historią architektury średniowiecznej, zwłaszcza gotyckiej.

23 stycznia
„Średniowieczne obrazy i rzeźby okiem konserwatora”, Agnieszka Czubak

Jak są zbudowane dzieła prezentowane w Galerii? Co mogą nam powiedzieć o sobie i jak możemy z nich odczytywać ich dzieje?

 

Agnieszka Czubak – konserwator muzealny, kieruje Pracownią Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie, która dba o stan zachowania średniowiecznych zbiorów MNW.

30 stycznia
„Jak patrzeć na sztukę średniowieczną?”, Piotr Skubiszewski

Spotkanie z wybitnym badaczem sztuki średniowiecznej.

 

Prof. dr hab. Piotr Skubiszewski – historyk sztuki, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Université de Poitiers, członek rzeczywisty PAN i Académie Européenne des Sciences, des Arts et des Lettres, doktor honoris causa KUL i Université de Poitiers.

6 lutego
„Modlitwa w obrazie”, Antoni Ziemba  

W późnośredniowiecznych kościołach obok nastaw ołtarzowych pojawiały się dzieła, których celem było pomaganie wiernych w indywidualnej modlitwie. Należy do nich Korona Marii – największy obraz tablicowy w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Z myślą o kim został stworzony? Jak był wykorzystywany w praktykach modlitewnych? I jakie były związki między pobożnością a obrazami?

 

Prof. dr hab. Antoni Ziemba – kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej w MNW, autor koncepcji rearanżacji Galerii Sztuki Średniowiecznej, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UW.

13 lutego
„Uzbrojenie w sztuce gotyku – fakty i mity”, Tomasz Mleczek

Spotkanie będzie okazją do obejrzenia fragmentów uzbrojenia zaczepnego i ochronnego oraz porównania go ze źródłami ikonograficznymi. Zobaczymy, na ile przedstawienia z okresu pełnego i późnego średniowiecza mogą być wiarygodnym źródłem informacji dla historyków. Zastanowimy się, co mogło wpływać na deformację uzbrojenia przez artystów.


Dr Tomasz Mleczek – historyk wojskowości i bronioznawstwa, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie, opiekun zbiorów Gabinetu Genealogiczno-Heraldycznego ZKW, czynny rekonstruktor.

20 lutego
„Ołtarz Jerozolimski”, Kamil Kopania

Poznamy jedno z najciekawszych dzieł późnego średniowiecza związanych z Gdańskiem. Omówiony zostanie m.in. wyjątkowy program ikonograficzny nastawy ołtarzowej oraz kwestia jej autorstwa. Szczególną uwagę zwrócimy na sposób odczytywania kolejnych scen na kwaterach Ołtarza Jerozolimskiego, charakteryzującego się rzadko stosowanym typem narracji.

 

Dr Kamil Kopania – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UW. Zajmuje się związkami sztuk plastycznych z teatrem, ceremoniami liturgicznymi o charakterze parateatralnym, funkcją i odbiorem dzieł sztuki w średniowieczu.

27 lutego
„Czemu służył Poliptyk Grudziądzki?”, Zofia Herman

Spotkanie poświęcone nastawie ołtarzowej z kaplicy zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Zastanowimy się nad kultowym i politycznym znaczeniem ikonografii dzieła, skupiającej się na ukazaniu chwały Marii, patronki zakonu krzyżackiego. Porozmawiamy też o historii poliptyku, który po dekonstrukcji i rozcięciu skrzydeł został ponownie scalony w Malborku na początku XX w.

 

Zofia Herman – adiunkt w Zbiorach Sztuki Średniowiecznej MNW, pracowała przy wystawie „Od van Eycka do Dürera” w Groeningemuseum w Brugii (2010) oraz w zespole kuratorskim Andy Rottenberg przy wystawie „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” (2011) w Martin-Gropius-Bau w Berlinie.

6 marca
„Jak Chrystus nauczył się chodzić?”, Marianna Otmianowska

Kwatera Poliptyku Zwiastowania z Jednorożcem, ukazująca małego Jezusa przy sustentaculum, będzie punktem wyjścia do przyjrzenia się malarskim
i rzeźbiarskim detalom jednej z najbardziej okazałych nastaw ołtarzowych w zbiorach MNW. Wspólnie odszukamy muzykujące anioły, przyjrzymy się z bliska twarzom świętych i postaramy się odczytać XV-wieczne symbole.

 

Marianna Otmianowska – kierownik Działu Edukacji MNW, absolwentka historii sztuki na UKSW, doktorantka IS PAN. Wychowawca, wykładowca, edukator.

13 marca
„Lux artis – światło w estetyce średniowiecza”, Piotr Schollenberger

Dla średniowiecznej estetycznej refleksji nad pięknem światło (lumen) bądź blask (claritas) stanowią jeden z najważniejszych punktów odniesienia. Zdaniem XIII-wiecznego myśliciela Roberta Grosseteste: „Światło w najwyższym stopniu czyni rzeczy pięknymi i ukazuje ich piękno”. Tym samym myśl średniowiecza sięga do niezwykle bogatej tradycji filozofii neoplatońskiej, która zrodziła ideę światła jako źródła piękna. Światło łączy człowieka i Boga, świat duchowy i świat materialny oraz emanuje z pięknych dzieł. Żadna inna epoka nie przywiązywała tak dużej wagi do świetlistości piękna, w żadnej innej epoce blask bijący z dzieł nie rozświetlał tak silnie mroku.

 

Dr Piotr Schollenberger – adiunkt w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW.

20 marca
„Symboliczne treści wizerunków pasyjnych”, Romana Rupiewicz

Wiele motywów i atrybutów obecnych w dziełach, które ukazują mękę i śmierć Jezusa ma ukryte, często ambiwalentne znaczenie. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, owoce, kamienie, tkaniny, narzędzia męki Jezusa, tzw. żywe krzyże oraz czaszki pojawiające na obrazach i rzeźbach. Zrozumienie bogatego repertuaru symboli ułatwi prawidłowe odczytanie rzeczywistego przekazu i intencji artysty.

 

Dr Romana Rupiewicz – Instytut Historii Sztuki UKSW w Warszawie.

27 marca
„Boże Ciało i ciała świętych – o znaczeniu kultu relikwii i Eucharystii dla sztuki średniowiecza”, ks. Janusz Nowiński

Wieki średnie dały początek kultowi Ciała Chrystusa obecnego w Eucharystii oraz rozwinęły kult świętych relikwii, zapoczątkowany w chrześcijańskim antyku. Te dwa zjawiska, istotne dla duchowości i religijności średniowiecza, postrzegamy dziś jako źródło inspiracji dla bogatego zespołu dzieł sztuki.

 

Ks. dr Janusz Nowiński SDB – historyk sztuki, pracownik Instytutu Historii Sztuki UKSW, kustosz zabytków dawnego opactwa w Lądzie. W swoich badaniach zajmuje się m.in. ikonologią sakralnego wnętrza oraz interpretacją funkcjonalną
i ideową dzieł sztuki sakralnej.

3 kwietnia
„Kto się stroi w purpurę?”, Małgorzata Wrześniak

Kto stroi się w barwną szatę, a kto w szarości przyodziany? Czyli słów kilka
o znaczeniu barw w średniowiecznym malarstwie ze szczególnym uwzględnieniem symboliki czerwieni, złota, drogich kamieni z jednej strony oraz szarości i czerni
z drugiej. Będzie to opowieść o tym, jak w średniowieczu postrzegano bogactwo stroju i komu ono przysługiwało, kto z niego rezygnował świadomie i jak to okazywał publicznie.

 

Dr Małgorzata Wrześniak – historyk sztuki i tłumacz. Od wielu lat związana z Instytutem Historii Sztuki UKSW. Zajmuje się teorią sztuki, historią estetyki i doktryn artystycznych, a zwłaszcza historią estetycznego przeżycia staropolskich podróżników.

10 kwietnia
„Życie codzienne wyniesione na ołtarze”, Karolina Zalewska

Przedstawiając wydarzenia biblijne lub sceny z żywotów świętych, późnośredniowieczni malarze nie przykładali wagi do odtworzenia realiów historycznych. Oglądając kwatery z narodzinami św. Jana Chrzciciela czy legendę św. Barbary, przenosimy się więc w czasy współczesne twórcom ołtarzy. Zaglądamy do mieszczańskich kamienic i rycerskich zamków, oglądamy modne w dobie gotyku stroje i uzbrojenie, poznajemy zajęcia żyjących wówczas ludzi i przedmioty jakimi się otaczali.

 

Karolina Zalewska – ukończyła historię sztuki na UW. Specjalizuje się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich (m.in. Zamek w Malborku, Łazienki Królewskie, katedry w Warszawie, Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim  i Koszalinie), współpracuje z Działem Edukacji MNW.

17 kwietnia
„Skąd wzięła się Pietà i co oznacza?”, Paweł Freus

Wizerunek Matki Boskiej z martwym Chrystusem na kolanach jest jednym
z najpopularniejszych tematów sztuki średniowiecznej. W jakich okolicznościach pojawił się ten motyw? Jakie niesie znaczenie i jak ewoluował?

 

Dr Paweł Freus – absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, wykładowca w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa UKSW i Collegium Civitas w Warszawie. Specjalizuje się w badaniu treści sztuki średniowiecznej.

24 kwietnia
„Średniowieczne naczynia stołowe i złotnictwo”, Ryszard Bobrow

Na podstawie prezentowanych przykładów złotnictwa oraz przedstawień na ołtarzach przyjrzymy się ewolucji naczyń sakralnych i zobaczymy, jak kształtowały się obyczaje związane z kulturą stołu.


Ryszard Bobrow – kurator Zbiorów Sztuki Zdobniczej MNW.

8 maja
„Po co fundatorom niepodobne portrety? O symbolicznej roli wizerunku w obrazie średniowiecznym”, Przemysław Mrozowski

Dr Przemysław Mrozowski – zastępca Dyrektora ds. Naukowych, Edukacyjnych, Muzealnych i Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, adiunkt w Katedrze Historii Sztuki Średniowiecznej i Ikonografii UKSW. Zajmuje się m.in. rolą symbolu w świecie średniowiecznym oraz dziełami sztuki o charakterze komemoracyjnym.

15 maja
„Męczennicy, asceci, władcy i zakonnicy – średniowieczni święci”,
Urszula Król
Kim byli popularni w średniowieczu pośrednicy między ludźmi a Bogiem? Jakie były ich biografie? Jakie przedmioty stały się ich atrybutami? Zapraszamy
na spotkanie, podczas którego poznamy niektóre z tych fascynujących postaci.

 

Urszula Król – historyk sztuki, edukator, wykładowca współpracujący z Działem Edukacji MNW.

22 maja
„Obrazy epitafijne”, Małgorzata Kochanowska

W XV w. upowszechnił się zwyczaj zawieszania w kościele lub na jego elewacji epitafiów upamiętniających zmarłych parafian i przypominających współwyznawcom o potrzebie modlitwy za ich dusze. Były one zarówno przejawem indywidualnej pobożności, jak i manifestacją zasług zmarłego oraz prestiżu jego rodu. W kolekcji MNW znajduje się bogaty zespół malowanych na deskach epitafiów z XV i początków XVI w., które znakomicie odzwierciedlają ten przejaw obyczajowości ludzi późnego średniowiecza.

 

Małgorzata Kochanowska – kustosz Zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW.

29 maja 
„Zmierzch czy narodziny pewnej epoki?”, Hanna Benesz

Powstały w Antwerpii przed 1516 r. ołtarz świętego Rajnolda jest wspaniałym przykładem zmierzchu jednej epoki i narodzin nowej. Składa się z części rzeźbiarskiej wykonanej w warsztacie Jana Moldera i części malarskiej, której twórcą jest słynny malarz Joos van Cleve, zwany Leonardem Północy. Nowatorski styl malowideł kontrastuje z tradycjonalnym, późnogotyckim ujęciem części rzeźbiarskiej i reprezentuje już epokę północnego renesansu. Droga od zmierzchu do świtu owych ewoluujących form może okazać się dla widza fascynującą przygodą…

 

Hanna Benesz – starszy kustosz Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW. Autorka (wespół z Marią Kluk) Complete Summary Catalogue. Early Netherlandish, Dutch, Flemish and Belgian Paintings 1493–1983. The National Museum in Warsaw, który ukaże się drukiem w 2014 roku.


Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

MNW
2013-09-20 - 2014-02-02

Wystawa Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji...

Muzeum Narodowe w Warszawie od 20 września 2013 do 2 lutego 2014 roku będzie prezentować wystawę dzieł Guercina, jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku. Wśród...
MNW
2013-12-01 / 12:00

„Guercino. Mistrz barokowych kontrastów” – wykład niedzielny

godz. 12.00 Światło i mrok, patos i pospolitość, sacrum i profanum, duchowość i cielesność, przepych i prostota to przeciwieństwa, które z łatwością odnajdziemy w dziełach...
MNW
2013-12-03 / 09:30 - 2013-12-03 / 18:00

Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów

godz. 9.30–18.00 PROGRAM: godz. 10.30 – oficjalne otwarcie godz. 10.50 – program artystyczny godz. 9.30 – 14.30 – proste warsztaty plastyczne Goście...
MNW
2013-12-08 / 12:00

„Guercino. Mistrz barokowych kontrastów” – wykład niedzielny

godz. 12.00 Światło i mrok, patos i pospolitość, sacrum i profanum, duchowość i cielesność, przepych i prostota to przeciwieństwa, które z łatwością odnajdziemy w dziełach...
MNW
2013-12-08 / 13:00

W królestwie Ozyrysa i Anubisa – spotkanie na wystawie

Wystawie sztuki egipskiej zatytułowanej W królestwie Ozyrysa i Anubisa towarzyszą spotkania z archeologami, którzy opowiedzą o mumifikacji, znaczeniu dekoracji na...
MNW
2013-12-09 / 16:30

„American Cultural Institutions” – druga z cyklu czterech prezentacji

2 grudnia 2013 – 13 stycznia 2014 Ambasada USA w Warszawie we współpracy z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Narodowym w...
MNW
2013-12-12 / 11:00

MAMY w Muzeum – „Tajemnice scen Bożego Narodzenia”

Karmienie, spacer, drzemka, karmienie, spacer, drzemka… i wizyta w MNW! Od października 2013 do czerwca 2014, raz w miesiącu, w czwartki o godz. 11.00 zapraszamy na...
MNW
2013-12-12 / 18:00

„Guercino a grafika barokowa” – wykład czwartkowy, dr Joanna Sikorska

Guercino jest powszechnie uznawany za autora zaledwie dwóch rycin. Nie oznacza to jednak, że grafiką się nie interesował. Przeciwnie – wiele wskazuje na to, że od...
MNW
2013-12-12 / 19:30

ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU: „Droga do Galerii”, Zofia Herman

czwartki / grudzień 2013 – maj 2014 / 19.30 Kielichy, rzeźby i ołtarze mogą opowiadać najróżniejsze historie. Zależy tylko, kto na nie patrzy. Cykl wieczornych...
MNW
2013-12-13 / 17:00

URODZINY MISTRZÓW – Stanisław Szukalski, 120 rocznica urodzin

Kiedy słynni artyści obchodzą urodziny? Nowy cykl spotkań w galeriach stałych będzie okazją do przyjrzenia się bliżej życiorysom twórców, których prace...
MNW
2013-12-14 / 12:00

PIERWSZY WEEKEND: Oprowadzanie kuratorskie po Galerii Sztuki Średniowiecznej

Spotkanie z autorem koncepcji rearanżacji Galerii prof. dr. hab. Antonim Ziembą, kuratorem Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej w MNW, wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki...
MNW
2013-12-14 / 13:00

PIERWSZY WEEKEND: „Spotkanie z dziełem”

W ramach cyklu  „Spotkanie z dziełem” muzealni edukatorzy opowiadają o wybranych zabytkach z Galerii zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet...
MNW
2013-12-14 / 14:00

Wykład specjalny – „Pablo Picasso i kobiety”

STOWARZYSZENIE KLUB PRZYJACIÓŁ MNW zaprasza na cykl wykładów o kobietach, miłości i modzie w sztuce „Pablo Picasso i kobiety”, Przemysław Głowacki W życiu Pabla Picassa...
MNW
2013-12-15 / 12:00

BAROKOWA NIEDZIELA: „Guercino. Mistrz barokowych kontrastów” – wykład...

BAROKOWE NIEDZIELE raz w miesiącu przez cały okres trwania wystawy w godz. 12.00 – 18.00! W programie: wykład, warsztaty familijne, spotkanie z kuratorami, barokowe gry i...
MNW
2013-12-15 / 12:00

PIERWSZY WEEKEND: „Przestrzeń wyobrażona a przestrzeń rzeczywista. Nastawy...

15 grudnia / niedziela / 12.00–18.00  godz. 12.00: wykład „Przestrzeń wyobrażona a przestrzeń rzeczywista. Nastawy ołtarzowe w Galerii Sztuki Średniowiecznej...
MNW
2013-12-15 / 13:00

BAROKOWA NIEDZIELA: „W szkole Guercina” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w...

BAROKOWE NIEDZIELE raz w miesiącu przez cały okres trwania wystawy w godz. 12.00 – 18.00! W programie: wykład, warsztaty familijne, spotkanie z kuratorami, barokowe gry i...
MNW
2013-12-15 / 14:00

BAROKOWA NIEDZIELA: „Wiele twarzy Johana Mauritza van Nassau-Siegen” –...

BAROKOWE NIEDZIELE raz w miesiącu przez cały okres trwania wystawy w godz. 12.00 – 18.00! W programie: wykład, warsztaty familijne, spotkanie z kuratorami, barokowe gry i...
MNW
2013-12-15 / 15:00

BAROKOWA NIEDZIELA: „Barokowe animacje i konwersacje”

BAROKOWE NIEDZIELE raz w miesiącu przez cały okres trwania wystawy w godz. 12.00 – 18.00! W programie: wykład, warsztaty familijne, spotkanie z kuratorami, barokowe gry i...
MNW
2013-12-15 / 18:00

PIERWSZY WEEKEND: Koncert „Francesco Landini” – muzyka trecenta

godz. 18:00: koncert   Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran Weronika Grozdew-Kołacińska – śpiew Agnieszka Obst-Chwała – fidel, kierownictwo artystyczne oraz...
MNW
2013-12-16 / 16:30

AMERICAN CULTURAL INSTITUTIONS: Holocaust Museums in Europe and in the United...

2 grudnia 2013 – 13 stycznia 2014 Ambasada USA w Warszawie we współpracy z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Narodowym w...
MNW
2013-12-18 / 11:00

WIELCY MALARZE DLA SENIORÓW – „Rembrandt i jego krąg”, dr Paweł Freus

Cykl przeznaczony jest dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę, poznać interesujące szczegóły z życia znanych artystów oraz miło i komfortowo...
MNW
2013-12-19 / 18:00

„Największe triumfy. Sztuka rzymska w czasach Guercina” – wykład czwartkowy, dr...

godz. 18.00 Na początku lat 20. XVII wieku, gdy Guercino pracował w Rzymie, rozpoczynał się okres największego rozwoju tamtejszej sztuki. Z czym zetknął się malarz w czasie pobytu...
MNW
2013-12-19 / 19:30

ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU: „Ikonografia Bożego Narodzenia”, Przemysław Głowacki

czwartki / grudzień 2013 – maj 2014 / 19.30 Kielichy, rzeźby i ołtarze mogą opowiadać najróżniejsze historie. Zależy tylko, kto na nie patrzy. Cykl wieczornych...
MNW
2013-12-21 / 12:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Piękno i blask. Galeria Sztuki Średniowiecznej MNW” –...

Wykład przybliżający historię zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW, jednej z najważniejszych tego typu kolekcji w Europie. Poznamy burzliwe dzieje zabytków oraz...
MNW
2013-12-21 / 12:00 - 2013-12-21 / 15:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Średniowieczne inspiracje”

Zapraszamy na warsztaty, w czasie których naszą inspiracją będzie muzyka z czasów gotyckich katedr. Własnoręcznie wykonamy proste instrumenty, podobne do tych...
MNW
2013-12-21 / 13:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Muzyka anielska” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w...

„Muzyka anielska” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat obowiązują zapisy / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 70 minut Muzyka anielska, muzyka...
MNW
2013-12-21 / 15:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Odkryjmy dźwięki przeszłości – dawne instrumenty...

Jakie melodie można było usłyszeć w średniowiecznych zamkach i katedrach? Jak wyglądały dawne instrumenty i w jaki sposób wydobywano z nich dźwięki. Zapraszamy na spotkanie...
MNW
2013-12-21 / 16:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Muzyka na królewskim dworze i w gotyckiej katedrze. Od...

Muzyczne spotkanie dla dorosłych w Galerii Sztuki Średniowiecznej obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut...
MNW
2013-12-22 / 12:00

„Guercino. Mistrz barokowych kontrastów” – wykład niedzielny

godz. 12.00 Światło i mrok, patos i pospolitość, sacrum i profanum, duchowość i cielesność, przepych i prostota to przeciwieństwa, które z łatwością odnajdziemy w dziełach...
MNW
2013-12-22 / 13:00

SPOTKANIE NA WYSTAWIE W królestwie Ozyrysa i Anubisa

Wystawie W królestwie Ozyrysa i Anubisa towarzyszą spotkania z archeologami, którzy opowiedzą o mumifikacji, znaczeniu dekoracji na sarkofagach oraz wyposażeniu...
MNW
2013-12-22 / 15:00

„Choinka i obelisk. Nieuświadomione staroegipskie echa w świątecznej szacie...

WYKŁAD SPECJALNY 22 grudnia / niedziela / 15.00 W atmosferze świąt Bożego Narodzenia i wszystkich związanych z nim elementów, takich jak Wigilia, choinka, jemioła pod...
MNW
2013-12-26 / 12:00

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W MNW: Tajemnice Bożego Narodzenia

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej zapraszamy do interaktywnego zwiedzania Muzeum. 26, 27, 28 i 29 grudnia 2013 oraz 1, 2, 3, 4 i 5 stycznia 2014 edukatorzy muzealni zabiorą...
MNW
2013-12-26 / 16:00

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W MNW: Ikonografia Bożego Narodzenia

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej zapraszamy do interaktywnego zwiedzania Muzeum. 26, 27, 28 i 29 grudnia 2013 oraz 1, 2, 3, 4 i 5 stycznia 2014 edukatorzy muzealni zabiorą...
MNW
2013-12-27 / 12:00

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W MNW: Barokowa iluzja

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej zapraszamy do interaktywnego zwiedzania Muzeum. 26, 27, 28 i 29 grudnia 2013 oraz 1, 2, 3, 4 i 5 stycznia 2014 edukatorzy muzealni zabiorą...
MNW
2013-12-27 / 16:00

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W MNW: Barokowe kontrasty

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej zapraszamy do interaktywnego zwiedzania Muzeum. 26, 27, 28 i 29 grudnia 2013 oraz 1, 2, 3, 4 i 5 stycznia 2014 edukatorzy muzealni zabiorą...
MNW
2013-12-28 / 12:00

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W MNW: Strojnie czy wygodnie?

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej zapraszamy do interaktywnego zwiedzania Muzeum. 26, 27, 28 i 29 grudnia 2013 oraz 1, 2, 3, 4 i 5 stycznia 2014 edukatorzy muzealni zabiorą...
MNW
2013-12-28 / 16:00

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W MNW: Czy szata zdobi kobietę?

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej zapraszamy do interaktywnego zwiedzania Muzeum. 26, 27, 28 i 29 grudnia 2013 oraz 1, 2, 3, 4 i 5 stycznia 2014 edukatorzy muzealni zabiorą...
MNW
2013-12-29 / 12:00

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W MNW: My się zimy nie boimy!

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej zapraszamy do interaktywnego zwiedzania Muzeum. 26, 27, 28 i 29 grudnia 2013 oraz 1, 2, 3, 4 i 5 stycznia 2014 edukatorzy muzealni zabiorą...
MNW
2013-12-29 / 12:00

„Guercino. Mistrz barokowych kontrastów” – wykład niedzielny

Światło i mrok, patos i pospolitość, sacrum i profanum, duchowość i cielesność, przepych i prostota to przeciwieństwa, które z łatwością odnajdziemy w dziełach Guercina....
MNW
2013-12-29 / 16:00

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA W MNW: Śnieżny szlak

W czasie przerwy świąteczno-noworocznej zapraszamy do interaktywnego zwiedzania Muzeum. 26, 27, 28 i 29 grudnia 2013 oraz 1, 2, 3, 4 i 5 stycznia 2014 edukatorzy muzealni zabiorą...
MNW
2013-12-29 / 17:00

URODZINY MISTRZÓW: Wilhelm Sasnal – 41 urodziny

Kiedy słynni artyści obchodzą urodziny? Nowy cykl spotkań w galeriach stałych będzie okazją do przyjrzenia się bliżej życiorysom twórców, których prace...