WEEKEND W STAROŻYTNYM EGIPCIE: „O pożytkach z mumii, prawdziwych i fałszywych” – wykład, dr Monika Dolińska
Mumie – ludzkie i zwierzęce – podrabiano już w starożytności, a w czasach nowożytnych, gdy powstało zapotrzebowanie na różnego rodzaju specyfiki
z mumii, którym przypisywano zbawienne działanie na wszelkie choroby, produkcja fałszywych mumii kwitła aż do XX wieku. Mumie wykorzystywano zresztą na różne inne sposoby. Chętnie też zabierano do Europy jako ciekawostkę z podróży. Dziś mamy inne podejście do mumii i traktujemy je raczej jako źródło wiedzy o ludziach i zwierzętach z przeszłości, choć oczywiście nie utraciły one nic ze swej niesamowitej aury i tajemniczości.
Dr Monika Dolińska – egiptolog, kustosz dyplomowany kolekcji egipskiej w Zbiorach Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej MNW. Jest autorką wielu publikacji naukowych i wystaw egiptologicznych, współautorką międzynarodowej wystawy „Tajemnicza królowa Hatszepsut” w 1997 roku i scenariusza stałej Galerii Egipskiej w MNW. W muzeum pracuje od 1985 roku, od 1977 zaś bierze udział w pracach misji archeologicznej Totmesa III w Deir el-Bahari (Egipt), którą kieruje od roku 2008. Prowadzi projekt badawczy „Odtworzenie programu ikonograficznego i kształtu architektonicznego świątyni Totmesa III w Deir el-Bahari”, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów i członkiem Rady Komitetu Egiptologicznego ICOM-CIPEG.
sala kinowa / wstęp wolny / ok. 75 minut