MUZEALNE WTORKI: „Ciemność. Nokturn w malarstwie XIX wieku. Od romantyków do Aleksandra Gierymskiego” – spotkanie z Moniką Miżołębską na wystawie czasowej
W ramach cyklu „Dźwięki i słowa, barwy i formy” zapraszamy na spotkanie z Moniką Miżołębską na wystawie czasowej Aleksander Gierymski 1850–1901, zatytułowane:
„Ciemność. Nokturn w malarstwie XIX wieku. Od romantyków do Aleksandra Gierymskiego”
17 czerwca / godz. 13.00 i 14.30
Dlaczego romantycy kochali nocne widoki i ciemne wnętrza kościołów? Na spotkaniu zajmiemy się obrazami, na których głównym sposobem wyrażania ekspresji jest mrok. Centralną postacią spotkania, będzie, po raz kolejny, Aleksander Gierymski - jego tajemnicze, nastrojowe nokturny i pogrążone w mroku wnętrze Bazyliki św. Marka w Wenecji. Zastanowimy się nad techniką artysty - laserunkiem i impastem, oraz prześledzimy jego eksperymenty warsztatowe.
Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, od kilku lat pracuje jako edukator w MNW. Prowadzi zajęcia, warsztaty i spotkania zarówno z dziećmi i młodzieżą jak i dorosłymi. Szczególnie interesuje się sztuką XIX w. – od romantyków przez twórczość braci Gierymskich po awangardowych artystów pierwszych dziesięcioleci XX wieku.
Spotkanie na wystawie czasowej / obowiązuje bilet wstępu na wystawę
Cykl „Dźwięki i słowa, barwy i formy”
Cykl spotkań poświęcony wybranym zagadnieniom kompozycji, koloru, światła i faktury. „Dźwięki i słowa, barwy i formy, to zwłaszcza, co widzialne; są to wszak symbole jedynie idei, symbole rodzące się w duszy artysty, kiedy podnieca go święty duch świata” – napisał Heinrich Heine, komentując paryski Salon 1831 roku. Idąc za słowami romantycznego poety, zastanowimy się, jaką formę może przyjąć dzieło sztuki, by wyrazić ideę twórcy. Cykl ten będzie podróżą przez stulecia i pretekstem do spotkania z wybranymi artystami – tradycjonalistami i rewolucjonistami swoich czasów.
Cykl MUZEALNE WTORKI
W każdy wtorek zapraszamy do Muzeum Narodowego w Warszawie!
Czekają na Państwa nasi edukatorzy, którzy przybliżą dzieje obrazów i artystów, zabierając Państwa na spacery szlakiem niezwykłych historii. Muzealne wtorki dedykujemy szczególnie seniorom, ale także wszystkim tym, którzy są ciekawi kolekcji MNW. Spotkania poprowadzą dr Magdalena Bialic, dr Paweł Freus, Przemysław Głowacki, Urszula Król, Monika Miżołębska, Sergiusz Pinkwart, Jan Przypkowski oraz Karolina Zalewska.
Więcej informacji nt. cyklu MUZEALNE WTORKI.