MUZYKA DAWNA – SPOTKAJMY SIĘ! / Muzyka zapomnianych wirtuozów
godz. 18.00
koncert muzyki dawnej zorganizowany przez Stowarzyszenie Artystyczne MIÓD MATERIA i Kwartet Wokalny Tempus z cyklu
7 września 2014 o godz. 18.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie wystąpią OAK BROTHERS, w składzie:
Szczepan Ignacy Dembiński – wiolonczela barokowa
Radosław Dembiński – viola da gamba
Oak Brothers to formacja instrumentalna, zajmująca się historycznym wykonawstwem muzyki minionych epok, szczególnie zaś baroku i klasycyzmu. Działa od 2013 roku, a w jej skład wchodzą Radosław i Szczepan Dembińscy. Szeroki repertuar duetu obejmuje zarówno dzieła wielkich mistrzów (W.A.Mozart oraz M.Marais), jak i tych zapomnianych a niemniej intrygujących (A.Lidl, czy D.Gabrielli). Bracia stawiają na oryginalność brzmienia i różnorodność środków wyrazu. Atutem duetu jest zestawienie ze sobą dwóch odmiennych instrumentów – wiolonczeli barokowej i violi da gamba, które dostarcza niepowtarzalnej feerii barw. Duet występuje na terenie całego kraju.
Szczepan Ignacy Dembiński urodził się w 1993 roku. Praktykę historycznego wykonawstwa muzyki dawnej zdobywał już od najmłodszych lat doskonaląc umiejętności gry na fideli i rebecach w zespole Rocal Fuza, z którym zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Złotą, Srebrną i Brązową Harfę Eola na festiwalu Schola Cantorum w Kaliszu oraz Srebrną Strunę w ramach Bydgoskich Impresji Muzycznych. Jest także laureatem 2 nagród indywidualnych przyznanych podczas Scholi Cantorum: w 2005 r. „za wyróżniające interpretacje wokalne” i w 2008 r. „za grę na violi da gamba”. Równolegle z działalnością kameralistyczną uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze, gdzie kształcił się w zakresie gry na wiolonczeli. Obecnie studiuje wiolonczelę barokową na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Technikę gry na tym instrumencie doskonalił podczas kursów mistrzowskich z Alison McGillivray (Royal Conservatoire of Scotland) oraz Ageet Zweistrą (Collegium Vocale Gent / Orchestre des Champs-Elysees). Koncertuje jako solista i kameralista. Jest członkiem grup: All Antico, Oak Brothers, Baroque Future oraz Projekt '93. Od bierzącego roku kieruje także zespołem Serenissima Res Publica. Do ostatnio zdobytych nagród należy Bursztynowa Harfa Eola na Festiwalu Schola Cantorum w 2013 roku, wraz z All Antico.
Radosław Dembiński urodził się w 1991 roku w Lubinie. W 2004 r. ukończył Szkołę Muzyczną I Stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Od 1999 roku jest członkiem zespołu muzyki dawnej Rocal Fuza, w którym gra na fletach prostych, cornamuse, Raupschfeife i na Violi da Gamba. Wśród nagród, zdobytych przez muzyka w ramach różnych konkursów i festiwali, znalazły się: Złota, Brązowa i dwie Srebrne Harfy Eola na Festiwalu Muzyki Dawnej Schola Cantorum w Kaliszu, Nagroda Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przyznana podczas Bydgoskich Impresji Muzycznych (obie nagrody zdobyte z zespołem Rocal Fuza) oraz Bursztynowa Harfa Eola, wygrana z grupą All Antico na Festiwalu Muzyki Dawnej Schola Cantorum w 2013 roku. Od 2013 roku gra w duecie Oak Brothers.
Hol Główny / wstęp wolny
PROGRAM KONCERTU
Roland Marais (1685-1750) – Rondeau La Rocher (Deuxième Livre)
Michel Corrette (1707-1795) – Sonate pour deux Violoncelles
Adagio – Allegro – Sarabanda Largo – Tempo di Minuetto
Marin Marais (1656-1728) – La Polonaise (Pièces de viole Livre II)
Joseph de Boismortier (1689-1755) – Rondeau Gracieusement (Suite de Pieces quon peut jouer feul)
Domenico Gabrielli (1651-1690) – Sonate per violoncello e tiorba o cembalo
Grave – Allegro – Largo – Presto
Carl Friedrich Abel (1723-1787) – Adagio (Gambenwerke, Sonate nr. 36)
Roland Marais (1685-1750) – Rondeau Gaillard (Premier Livre de Pièces de Viole)
Domenico Gabrielli (1651-1690) – Canon per due violoncelli
Andreas Lidl (1740-1789) – Sonata no. 6 (Sechs Sonaten für Viola da Gamba und Cello)
Moderato – Andante – Rondeau
Roland Marais (1685-1750) – Le Meruil. Petit Rondeau (Deuxième Livre)
– Rondeau Allemand (Deuxième Livre)
Organizatorzy
Kwartet Wokalny TEMPUS
Stowarzyszenie Artystyczne MIÓD MATERIA
Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego