PANEL DYSKUSYJNY / Muzeum, sztuka i miasto
Krystian Truth Czaplicki /ur. 1984 we Wrocławiu/ – absolwent Katedry Wzornictwa wrocławskiej ASP. Jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia tworzący rzeźby i instalacje, które określa jako „interwencje rzeźbiarskie”. Centrum jego zainteresowań stanowi obiekt - jego znaczenie i sposób w jaki się do niego zbliżamy, zarówno fizycznie jak emocjonalnie. Artysta przekształca bliskie nam formy codzienności zacierając granicę między realizmem i abstrakcją, interwencją site specific i osobistą rzeźbą, komizmem i powagą, lakoniczną wypowiedzią i niejednoznacznością. Brał udział w wielu projektach i wystawach w Polsce i za granicą, współpracował m.in. z Bergen Kunsthall /Norwegia/, Muzeum Vasarely’ego /Budapeszt, Węgry/, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Królikarnia/Muzeum Narodowe /Warszawa/, Muzeum Sztuki /Łódź/, Dum Umeni Mesta Brna /Czechy/. Jego prace pojawiały się m.in. na ulicach Wrocławia, Warszawy, Londynu, Manchesteru, Bordeaux, Rzymu, Moskwy, New Delhi.
Magdalena Anna Nowak – historyczka sztuki, kuratorka, autorka artykułów naukowych. Asystent Kuratora w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej i opiekunka Kolekcji Nowych Mediów Muzeum Narodowego w Warszawie. Doktorantka w Szkole Nauk Społecznych PAN. Zajmuje się sztuką lat 70. w Polsce, polską i zagraniczną sztuką wideo, teorią sztuki oraz relacjami pomiędzy sztuką dawną a współczesną. Kuratorka wystawy „Trasa M-Z. Estrada sztuk nowoczesnej”.
Aleksandra Stępień-Dąbrowska – historyczka sztuki, zajmuje się powojenną architekturą Warszawy i badaniami nad przestrzenią miasta. Przygotowywała wykłady i oprowadzania dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana czy Festiwalu Nauki. Publikowała m.in. w internetowym portalu kwartalnika Res Publica Nowa, w 2+3D. Koordynuje szereg inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim.
Łukasz Strzelczyk - doktorant ISNS UW, kurator i producent. Jego zainteresowania wyznaczają relacje dźwięku i sztuk wizualnych, sztuka w przestrzeni publicznej w Polsce w latach 60/70-tych oraz związek sztuki z kontrkulturą. Pomysłodawca festiwalu muzycznego podczas Festiwalu Przemiany w Centrum Nauki Kopernik, organizator kilkudziesięciu koncertów muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, w Warszawie (m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Ogrodów Muzycznych) i okolicach. Wydawca płyt z polską archiwalną muzyką awangardową (Helmut Nadolski, Grupa w Składzie, Onomatopeja etc). Kurator wystawy „Trasa M-Z. Estrada sztuk nowoczesnej”.
Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i wydawca NN6T. Naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika Machina (1998-2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Przewodnicząca Społecznej Rady Kultury przy Prezydencie m.st. Warszawy oraz Zespołu ds. Miejskich Polityk Kulturalnych przy Narodowym Centrum Kultury, członkini Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy.
Wojciech Wagner – naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w Urzędzie m.st. Warszawy. Absolwent Uniwersytetu Bauhausu w Weimarze, Uniwersytetu Łódzkiego i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Autor projektów urbanistycznych, tekstów naukowych i dziennikarskich. W ramach doktoratu na Politechnice Warszawskiej prowadzi badania nad problemem suburbanizacji w Polsce i Europie.