PANEL DYSKUSYJNY / Historia muzeum. Bagaż czy zasób?
godz. 18.00
panel dyskusyjny
Uczestnicy: prof. Maria Poprzęcka, Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Piotr Rypson, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie
Moderacja: dr Agnieszka Szewczyk, Muzeum ASP
Z okazji 85. rocznicy inauguracji kolekcji grupy „a.r.” zapraszamy na spotkanie i dyskusję wokół publikacji Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia. Dwutomowe wydawnictwo dotyczy nie tylko historii instytucji, ale również zmieniających się koncepcji funkcjonowania muzeum. Wielogłosowa narracja wybrzmiewająca w esejach specjalistów z dziedziny historii sztuki i teorii kultury, łączy się z głosami artystów, kuratorów i badaczy, których wypowiedzi stanowią podstawę rozważań nad misją i praktyką Muzeum Sztuki w Łodzi. Ponadto, publikacja prezentuje projekty artystów traktujących dzieje łódzkiej placówki jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań.
Z kolei Muzeum Narodowe w Warszawie wydało wespół z wydawnictwem ArtBookstore książkę Jacka Dehnela Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie. Pisana lekkim stylem historia muzeum, z narracją akcentującą kolejne przemiany samej instytucji a także dramatyczne rekonfiguracje jej zbiorów, została przez autora okraszona licznymi anegdotami i odsyłaczami. To próba zarazem zbudowania historii jak demontażu jednolitego, spójnego wizerunku instytucji.
Historia Muzeum Sztuki w Łodzi oraz narosłe wokół niej mitologie, a także zbiory i archiwa placówki, mogą stać się podstawą dla szczególnej aksjologii czy też etosu. Podobnie rzecz się ma w przypadku innych placówek, jak Muzea Narodowe w Krakowie i Warszawie. Instytucje zostają więc niejako zmuszone do wykonywania pracy związanej z aktualizacją przewodnich idei dotyczących roli sztuki i muzeum.
Dyskusja jest okazją do przedstawienia zróżnicowanych metod, które sprawiają, że instytucjonalna przeszłość staje mechanizmem służącym kształtowaniu programu oraz przyszłości muzeów.
Hol Główny / wstęp wolny / ok. 90 min.