KURS HISTORII SZTUKI / Boginie na wybiegu - inspiracje strojem antycznym w modzie XX i XXI wieku
godz. 17.30
wykład dr Anny Straszewskiej w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Już w końcu XVIII wieku pojawiły się w ówczesnej modzie pierwsze próby ożywienia historycznych form ubioru. Wtedy po raz pierwszy w codziennym stroju kobiecym odwołano się do antyku, który po dziś dzień stanowi inspirację dla projektantów. Nawiązują oni nie tylko do formy szat starożytnych Greków i Rzymian oraz ówczesnego sposobu kształtowania sylwetki, szukają także inspiracji w antycznej ornamentyce. Do klasycznych i uznanych za ponadczasowe projektów należą oparte na eksperymentach z draperią propozycje Mariano Fortuny’ego czy Madame Grès. Szlachetnej prostocie drapowanych szat przeciwstawić można epatujące bujnością formy i bogactwem zdobień realizacje (Gianni Versace, czy Dolce & Gabanna), a także projekty bazujące na antynomii między strojem a klasyczną nagością (np. Jean-Paul Gaultier).
Kino MUZ / karnet roczny lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
dr Anna Straszewska – historyk sztuki i kostiumolog, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Instytutu Sztuki PAN. Wykłada historię ubioru na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie. Zajmuje się badaniami nad dawnym strojem i zagadnieniem kostiumu w sztuce. Napisała m.in. książkę popularnonaukową Strój polski w malarstwie od XVI do XIX wieku.
Ilustracja: Józef Peszka (1767-1831), "Trzy muzy - Mazarakowa, Lekczyńska, Wendowa", ok. 1800, zbiory MNW.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.