WYSTAWA CZASOWA / Sztuka Wicekrólestwa Peru
2 marca – 20 maja 2018
Sztuka Wicekrólestwa Peru stanowi syntezę dwóch tradycji kulturowych, która na kontynencie południowoamerykańskim zaistniała w wyniku połączenia wpływów dojrzałego renesansu i andyjskiego dziedzictwa prekolumbijskiego.
Od 1966 roku w Colección Barbosa-Stern gromadzono liczne zabytki peruwiańskiej sztuki kolonialnej. Kolekcja jest efektem pięćdziesięcioletnich starań, ofiarności i pasji, a wchodzące w jej skład eksponaty pokazano dotychczas na ponad stu wystawach zorganizowanych na całym świecie.
Przedstawienia świętych, liczne sceny religijne, ale także malarstwo świeckie i przedmioty codziennego użytku to dzieła, którym ich twórcy nadali szczególny wyraz, bardzo odmienny od przybyłych wraz z konkwistą wzorców europejskich, inspirowanych przede wszystkim sztuką manierystów włoskich.
Tego rodzaju forma ekspresji artystycznej była żywa aż do okresu republikańskiego i trwała do połowy XIX wieku.
Na wystawie starano się pokazać spotkanie dwóch odmiennych i odległych kultur – chrześcijaństwa i andyjskiego sposobu widzenia świata – które zostało twórczo rozwinięte przez miejscowych artystów. Ważne są wartości estetyczne, ale również przesłanie ewangelizacyjne, przenikające i promieniujące z każdego dzieła sztuki. Prezentowane płótna mają objaśniać dogmaty katolickie, przedstawione na nich aniołowie i święci są świadectwem peruwiańskiej pobożności. Zabytki pokazano w sposób chronologiczny – od czasów upadku prekolumbijskich wierzeń aż do powstania niepodległego Peru.
Pokazane na wystawie wyroby ze srebra stanowią świadectwo niezwykłego kunsztu jubilerów z Wicekrólestwa Peru. Artyści ci przyswoili sobie europejskie idee i techniki, a następnie przy pomocy znanych sobie narzędzi i tzw. techniki srebrnej nici scalili je z miejscowymi tradycjami. W efekcie powstały srebrne przedmioty o wyszukanych środkach wyrazu.
Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć aż 81 dzieł należących do dziedzictwa kulturowego Peru. Przybliżą one obraz peruwiańskiego społeczeństwa, które, choć wyznaje tę samą wiarę, to nadaje jej całkiem odmienny wyraz estetyczny.
Wystawie towarzyszą bogaty program wydarzeń oraz ilustrowany katalog.
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Wystawa odbywa się w ramach obchodów 95-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Peru.
Wystawa pod patronatem honorowym
- Ambasady Peru w Polsce
- Ministerstwa Spraw Zagranicznych Peru
- Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej