„Jak powstawało Muzeum i jego zbiory” – „Kolekcja Wzornictwa jako źródło wiedzy o polskiej sztuce ludowej”.
Wykład Anny Demskiej w ramach cyklu wykładów towarzyszących obchodom Roku Jubileuszowego 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie:
maj 2012 – maj 2013
(środy, godz. 17.30–18.30)
Wykład jest prezentacją części kolekcji Ośrodka inspirowanej tą dziedziną, a pochodzącej głównie z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Tkaniny drukowane, tkane, hafty, koronki, ceramika, obiekty powstałe w latach 40. i 50. XX w. w projektanckich zespołach ludowych z inspiracji Wandy Telakowskiej, zostały opracowane do produkcji przez projektantów z IWP. Ta prezentacja będzie także próbą odpowiedzi na pytanie czy i w dniu dzisiejszym aktualny jest problem poszukiwania tożsamości i czy kolekcja wzornictwa może stać się inspiracją do takich poszukiwań.
Anna Demska – w 1986 r. ukończyła studia w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym UW. Od 1987 r. pracuje w Ośrodku Wzornictwa Nowoczesnego MNW (od 2009 jako kustosz), specjalizuje się we współczesnej tkaninie unikatowej oraz drukowanej i malowanej. Interesuje się miejscem i rolą, jaką odgrywa polska sztuka ludowa w sztuce zdobniczej i we współczesnym wzornictwie; autorka wystaw: monograficznej Eleonory Plutyńskiej (ASP Warszawa, 1998 r.); „Polska sztuka ludowa a wzornictwo” (Królikarnia, 2003 r.); współautorka wystawy „Między tradycją a nowoczesnością. Instytut Wzornictwa Przemysłowego w poszukiwaniu tożsamości we wzornictwie” (IWP, 2001 r.).