DEBATA PANELOWA / Edukacja dla dziewczyn - dziewczyny dla edukacji
godz. 18.00
Z jakimi wyzwaniami mierzą się dziś dziewczyny zdobywające wiedzę? Punktem wyjścia do debaty będzie XIX-wieczna edukacja artystyczna młodych kobiet. Trudności oraz stereotypy, z którymi musiały się mierzyć, podejmując zawody twórcze, zarezerwowane wówczas dla mężczyzn, staną się pretekstem do rozważań o współczesnych modelach edukacji.
Panelistki: Iga Kaźmierczyk, Anna Landau-Czajka, Magdalena Radkowska-Walkowicz, Joanna Czeczott,
Prowadząca: Marta Rakoczy
wydarzenie towarzyszące wystawie „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”
bilety dostępne on-line i w kasie od 30 maja
Termin: piątek, 2 czerwca, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ – Gmach Główny
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Dr Iga Kaźmierczyk – inicjatorka akcji „Wolna Szkoła” oraz prezeska Fundacji „Przestrzeń dla Edukacji”, działaczka edukacyjna na rzecz alternatywnych modeli edukacji, praktyczka edukacji demokratycznej oraz aktywistka na rzecz praw uczniów i nauczycieli.
Prof. dr hab. Anna Landau-Czajka – historyczka, krytyczka, zajmuje się m.in. historią podręczników wczesnoszkolnych XVII–XXI wieku w Polsce, prowadzi badania z punktu widzenia feminizmu. Autorka monografii poświęconej Korczakowskiemu „Małemu Przeglądowi”.
Dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz, prof. ucz. – pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. W swoich badaniach zajmuje się antropologią medycyny i reprodukcji, a także childhood studies. Autorka wielu artykułów w czasopismach naukowych, publikacji, a także redaktorka antologii (współpracuje m.in. z Oficyną Naukową).
Joanna Czeczott – politolożka i reporterka. Jest jedną z założycielek i wieloletnią redaktorką naczelną pisma reporterskiego dla dzieci „Kosmos dla Dziewczynek”.
Dr hab. Marta Rakoczy – kulturoznawczyni, filozofka. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, koordynuje też badania w pracowni naukowej Korczakianum, w Muzeum Warszawy. Zajmuje się antropologią pisma, antropologią edukacji i kulturowymi studiami nad dzieciństwem i młodzieżą. Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem działającego przy Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.