WYKŁAD CZWARTKOWY / Imperialna wiedza i kolonialna władza: kulturalny aspekt wojny rosyjsko-ukraińskiej
godz. 18.00
Prowadzenie: dr Mykola Riabchuk
Dzisiejsza rosyjska agresja przeciw Ukrainie jest w dużym stopniu produktem tzw. wiedzy imperialnej, dzięki której gloryfikowane jest imperium, a deprecjonowane i zawłaszczane są kultury podporządkowanych narodów. Rozpowszechniona i zaakceptowana na całym świecie jako rzekomo „obiektywna” i „naukowa” spowodowała trwałe patrzenie na Rosję, Ukrainę i na cały region przez „rosyjskie okulary”. A kultura rosyjska? Dopiero teraz zaczynamy rozumieć, że ludobójcza wojna Putina jest także wojną Puszkina, Brodskiego, Bułhakowa, Tołstoja i Dostojewskiego. Kultura imperialna jest nie tylko częścią imperialnej wiedzy, ale też jej legitymizacją, wybielaniem i uszlachetnieniem. Jak ją zrewidować i zdekonstruować? Jak – i czy w ogóle jest to możliwe – oddzielić ją od toksycznej kryptofaszystowskiej wiedzy imperialnej? Do rozważenia tych zagadnień zaprasza słuchaczy dr Mykola Riabczuk, ukraiński pisarz i publicysta, profesor wizytujący Uniwersytetu Warszawskiego.
Termin: czwartek, 29 czerwca, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
dr Mykola Riabchuk – pracownik naukowy Instytutu Badań Politycznych i Etnonarodowych Ukraińskiej Akademii Nauk. Jest autorem licznych książek naukowych i publicystycznych, w tym przetłumaczonych w Polsce: Od Małorosji do Ukrainy (2002), Dwie Ukrainy (2004), Ogród Metternicha (2011), Ukraina, Syndrom postkolonialny (2015), Poprzednie życie (2017) i najnowszej, Czternasta od końca. Opowieści o współczesnej Ukrainie (2022), za którą w Ukrainie otrzymał Nagrodę Narodową im. Tarasa Szewczenki. Laureat nagrody POLKUL oraz Odznaki Honorowej „Bene merito” Ministra Spraw Zagranicznych RP za działanie na rzecz dobrych stosunków polsko-ukraińskich. W latach 2014–2018 przewodniczący Ukraińskiego PEN Clubu, obecnie prezes honorowy tej organizacji.
Ilustracja: Jan Stanisławski, Cerkiew Michajłowska w Kijowie, ok. 1903. Więcej o obiekcie w Cyfrowym MNW.