WYKŁAD CZWARTKOWY / Państwowe Zbiory Sztuki: przedwojenny kształt oraz obecny zasób pierwszej państwowej kolekcji sztuki w Polsce
godz. 18.00
Prowadzenie: Michał Przygoda
Wykład w Kinie MUZ z cyklu Wykładów Czwartkowych
Działalność Państwowych Zbiorów Sztuki istniejących w latach 1922 — 1939 przy Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wciąż czeka na szerokie opracowanie naukowe. W międzyczasie Muzeum Narodowe w Warszawie — do którego w różnych okolicznościach trafiła znaczna część tej unicestwionej w wyniku II wojny światowej kolekcji — podjęło próbę ustalenia, jak duża część zbioru przetrwała do czasów współczesnych w kolekcjach publicznych, a które z jej elementów należy uznać za utracone. Powstała w ten sposób baza danych ma służyć badaczom i autorom przyszłych opracowań poświęconych pierwszej państwowej kolekcji sztuki w Polsce.
Wykład stanowi podsumowanie zadania „Opracowanie historii powstania, funkcjonowania i rozpadu kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki. Etap drugi” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.
bezpłatne wejściówki dostępne on-line i w kasie od 27 grudnia
Termin: czwartek, 28 grudnia, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Michał Przygoda — specjalista ds. badania proweniencji zbiorów MNW. Na co dzień zajmuje się wyjaśnianiem pochodzenia obiektów wchodzących w skład kolekcji MNW, a także badaniem losów zabytków utraconych w wyniku II wojny światowej.
___
Ilustracja: Bernardo Bellotto zw. Canaletto, Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego, 1773. Więcej informacji na temat obrazu.