Oprowadzania po galeriach stałych MNW / Oprowadzenie towarzyszące pokazowi Biblii Gutenberga z Pelplina
godz. 11.00
spotkanie w ramach cyklu Oprowadzania po Galeriach Stałych MNW
prowadzące: Marcin Bogusz
Punktem wyjścia będzie eksponowany w sali kwadratowej inkunabuł, którego wartość dla kultury europejskiej trudno przecenić. To pomnikowe dzieło, które badacze uznają za pierwszą odbijaną z ruchomych czcionek książkę, stanowi symbol przełomu, który dokonał się w Europie między średniowieczem a renesansem.
W drugiej części oprowadzania omówione zostaną obiekty składające się na ścieżkę towarzyszącą pokazowi Biblii Gutenberga z Pelplina. Tematem ścieżki jest późnośredniowieczna kultura pisma – powszechność książek na obrazach tablicowych i rozmaitych napisów. Przybliżone zostaną funkcje inskrypcji – od tych mało skomplikowanych jak daty, po złożone, których funkcją było upamiętnienie ludzi i zdarzeń czy objaśnienie kompozycji. Ostatnim poruszonym zagadnieniem będzie rola wzorów graficznych w tworzeniu kompozycji malarskich w późnym średniowieczu.
bilety w cenie 25 i 10 zł, dostępne on-line i w kasie MNW od 11 lutego
Czas trwania: ok. 80 min
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Marcin Bogusz – historyk i historyk sztuki (studia na Uniwersytecie Warszawskim i w Centre d’études supérieures de civilisation médiévale w Poitiers). Pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2022 r. pracuje w Zbiorach Sztuki Dawnej Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Interesuje się kulturą późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności.
Ilustracja: skrzydła Tryptyku z Legendą św. Jadwigi Śląskiej, ok. 1430 - 1440 Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.