POKAZ KINA NIEMEGO Z MUZYKĄ NA ŻYWO / „Mocny człowiek” (1929), muzyka: Piotr Orzechowski (pianino), Kuba Więcek (saksofon)
2019-01-18 / 20:00
godz. 20.00
projekcja filmowa z muzyką na żywo w wykonaniu Piotra Orzechowskiego (pianino) i Kuby Więcka (saksofon)
Film Mocny człowiek w reżyserii Henryka Szaro, zaginiony podczas II wojny światowej i odnaleziony w 1997 roku w archiwum filmowym w Belgii, jest uznawany za szczytowe osiągnięcie polskiej przedwojennej kinematografii. To również jeden z filmów zamykających epokę kina niemego.
Dramat psychologiczny, będący adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego z 1912 roku, ukazuje kolejne etapy moralnego upadku dziennikarza owładniętego żądzą sławy i bogactwa. By osiągnąć swój cel, nie cofnie się przed niczym.
Pokazowi filmu towarzyszy muzyka dwóch utalentowanych artystów: pianisty Piotra Orzechowskiego i saksofonisty Kuby Więcka. Muzycy wielokrotnie występowali na jednej scenie, ale do filmu niemego zagrają po raz pierwszy.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min
Film z angielskimi napisami
O FILMIE
Mocny człowiek, Polska 1929, reż. Henryk Szaro, 78 min
Obsada: Grigorij (Grzegorz) Chmara, Agnes Kuck, Julian Krzewiński, Maria Majdrowicz, Artur Socha, Stanisława Wysocka, Bolesław Mierzejewski, Janina Romanówna, Aleksander Zelwerowicz i inni.
Główny bohater Henryk Bielecki (Grigorij Chmara) to skromny dziennikarz, którzy marzy o sławie i pieniądzach. W pogoni za sukcesem postanowi ukraść rękopis Mocnego człowieka, należący do jego przyjaciela, pisarza Jerzego Górskiego (Artur Socha), i wydać go pod własnym nazwiskiem. Henryk posunie się do najgorszego czynu, by wkrótce osiągnąć swój cel: uznany za niezwykle utalentowanego pisarza zyskuje sławę i rozgłos. Staje się ulubieńcem salonów. Nawiązuje romans z Niną Ligęzą (Maria Majdrowicz) i dzięki tej miłości dokonuje się w nim wewnętrzna przemiana.
O ARTYSTACH
PIOTR ORZECHOWSKI (PIANOHOOLIGAN) – pianista, kompozytor, lider, jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych artystów jazzowych młodego pokolenia. Absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej i prestiżowej Berklee College of Music. Laureat wielu nagród, wyróżnień i stypendiów artystycznych, w tym I Nagrody Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011). Ma na koncie autorskie albumy, m.in. „Experiment: Penderecki” (Decca/Universal, 2012), „Hopasa”, nagrany z własną formacją High Definition Quartet (EmArcy/Universal, 2013), „15 Studies for the Oberek” (Decca/Universal, 2014), „24 Preludes & Improvisations” (Decca/Universal, 2017). Współpracował z Philipem Glassem, Steve’em Reichem, Avishai Cohenem, Randym Breckerem, Victorem Mendozą, Adamem Bałdychem, Vladislavem „Adzikiem” Sendeckim, Krzysztofem Knittlem, Pawłem Mykietynem, Agatą Zubel, Marcinem Maseckim (album „Bach Rewrite”, Decca/Universal, 2013).
KUBA WIĘCEK – saksofonista (alt, sopran) i kompozytor. Mimo młodego wieku (ur. 1994) jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Studiował w Amsterdamie, a następnie w prestiżowym Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze. Jazzowy warsztat szlifował po okiem giganta jazzu Lee Konitza oraz Steve’a Lehmana i Davida Binneya. Koncertował w Azji, Ameryce Północnej i Europie. Współpracował z Mike’em Sternem, Ralphem Alessim, Giladem Hekselmanem. Inspirują go różne odmiany jazzu, klasyka XX wieku, twórczość Briana Eno, Toma Waitsa, Bona Ivera i Kanye’a Westa oraz muzyka elektroniczna i hip-hop. W 2017 roku ukazał się debiutancki krążek artysty „Another Raindrop” (seria Polish Jazz, vol. 78), który w rok później przyniósł mu nagrody: Fryderyka (fonograficzny Debiut Roku) oraz Mateusza – Nagrodę Programu 3. Polskiego Radia, w kategorii Muzyka Jazzowa – Debiut. Koncertuje w trio z basistą Michałem Barańskim i perkusistą Łukaszem Żytą oraz w duecie z Piotrem Orzechowskim.
Pozostałe wydarzenia miesiąca