DEBATY WOKÓŁ NIEPODLEGŁOŚCI / Pamięć zbiorowa: 1905, Wielka Wojna, zabójstwo Narutowicza
Moderator: Dorota Wysocka-Schnepf
Paneliści: Roman Giertych, Maciej Górny, Adam Michnik
Uczestnicy debaty poszukają odpowiedzi na pytania o genezę odzyskania przez Polskę państwowości. Czy wydarzenia 1905 roku odnowiły ducha niepodległości Polaków i były zapowiedzią wydarzeń 1918 roku. W jakim stopniu odzyskanie państwowości po Wielkiej Wojnie nasz kraj zawdzięczał własnym siłom, a w jakim sytuacji geopolitycznej i wsparciu obcych mocarstw? Czy podziały społeczne i polityczne w ówczesnej Polsce różniły się od europejskich i jaki był ich wpływ na kształt państwa? Czy zabójstwo Narutowicza położyło kres marzeniom o demokratycznej, sprawiedliwiej i wielonarodowej Polsce? I wreszcie: jaką lekcję wyciągnęliśmy z polskiej drogi do niepodległości?
-----
Moderator:
Dorota Wysocka-Schnepf – dziennikarka radiowa i telewizyjna, od października 2016 pracuje w dziale wideo i multimediów „Gazety Wyborczej”
Paneliści:
Adam Michnik – publicysta, eseista,historyk i działacz polityczny. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. W latach 1968–1989 jeden z głównych działaczy opozycji antykomunistycznej.
Maciej Górny – historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Pracuje w Zakładzie Historii Idei i Dziejów Inteligencji w XIX–XX wieku w Instytucie Historii PAN. Zajmuje się historią historiografii i dziejami Europy Środkowo-Wschodniej, badaniem stereotypów oraz stosunkami polsko-niemieckimi od XIX do XXI wieku. Od 2015 redaktor naczelny „Acta Poloniae Historica”.
Roman Giertych – polityk i prawnik, adwokat. W latach 2001–2007 poseł na Sejm IV i V kadencji, w latach 2006–2007 wiceprezes Rady Ministrów i minister edukacji narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, były prezes Ligi Polskich Rodzin i Młodzieży Wszechpolskiej
-----