Promocja książki Konrada Schillera Awangarda na Dzikim Zachodzie. O Wystawach i Sympozjach „Złotego Grona” w Zielonej Górze, Warszawa, 2015
Plenery i zjazdy artystów nowoczesnych połączone z sympozjami naukowymi w sztuce polskiej, stanowią swoisty produkt rozpoczynającej się dekady lat 60 XX wieku. Szereg artystyczno-teoretycznych wydarzeń powstawało w specyficznym okresie przemian społecznych oraz cywilizacyjnych. Jednym z liczących się spotkań były Sympozja i Wystawy „Złotego Grona” w Zielonej Górze, które na przestrzeni niemal dwudziestu lat (1963 – 1981) stanowiły szeroką i różnorodną konfrontację postaw artystycznych. To właśnie na „Złotym Gronie” po raz pierwszy poddano szerokiej dyskusji zagadnienia związane z wizjonerską architekturą przyszłości, rozwijano konsekwentnie program planowania przestrzennego, ochrony środowiska, czego kulminacją było podpisanie programu „Karty Łagowskiej” w 1974 roku. Książka Awangarda na Dzikim Zachodzie. O Wystawach i Sympozjach „Złotego Grona” w Zielonej Górze to pierwsze całościowe monograficzne opracowanie dotyczące tej imprezy. Sympozja i Wystawy „Złotego Grona” były jednym z pierwszych w Polsce tak szerokich konfrontacji czołowych artystów, krytyków i teoretyków. Jednym z głównych propagatorów działań artystycznych w Zielonej Górze był Marian Bogusz, który zaangażowany był kuratorsko w jedną z najważniejszych wystaw „Złotego Grona” - „Przestrzeń i Wyraz” z roku 1967, gdzie na szeroką skalę podjęto doświadczenia environment oraz poddano dyskusji eksperymenty związane z architekturą przyszłości. Doświadczenia wyniesione z tej wystawy niewątpliwie miało wpływ na ukształtowanie projektu „Trasa M-Z” z 1971 roku, który poddano współczesnej analizie na wystawie: „Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej”, prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jednak historia wydarzeń „złotogronowych” to nie tylko narracja o sztuce, ale również o specyficznej polityce kulturalnej realizowanej na tzw. Ziemiach Odzyskanych kiedy pod hasłami postępu i nowoczesności starano się nadać tym terenom nową tożsamość.
Spotkanie będzie miało charakter dyskusji panelowej do której zaproszeni zostali: Wojciech Kozłowski, Dyrektor BWA w Zielonej Górze, Magdalena Anna Nowak, kurator wystawy: „Trasa Muzeum – Zalew Zegrzyński. Estrada sztuki nowoczesnej”, Konrad Schiller, doktorant IS PAN, autor książki Awangarda na Dzikim Zachodzie. O Wystawach i Sympozjach „Złotego Grona” w Zielonej Górze, oraz Juliusz Woźniak, artysta uczestnik Złotego Grona Biennale Form Przestrzennych w Elblągu.
Kino MUZ / wstęp wolny