KURS HISTORII SZTUKI / Gdzie nam do wielkich mistrzów... Czuła refleksja artystów współczesnych nad sztuką dawną
godz. 17.30
wykład Doroty Kozieradzkiej i Michała Szuszkiewicza w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Na ile współczesnego twórcę obchodzi historia sztuki? Na to pytanie odpowiedzą artyści na przykładzie własnych prac. Przedstawią strategie artystyczne przy sięganiu po ikony kultury i artefakty sztuki, a także przybliżą problemy i zasadzki, jakie ten wybór niesie. Zastanowią się nad możliwością przeniesienia pozawizualnych cech obiektu i archaicznych postaw twórczych w przestrzeń nowej sztuki.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Dorota Kozieradzka – Malarka, fotografka, animatorka, absolwentka warszawskiej ASPLaureatka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". , współtwórczyni wielu interdyscyplinarnych projektów. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą.Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych m. in. Krzysztofa i Joanny Madelskich, Wojciecha Jędrzejewskiego, Dietricha Mateshitza, czy Imago Mundi Luciano Benetton Collection.
Michał Szuszkiewicz – Malarz, artysta wizualny, animator, absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Finalista IX edycji konkursu im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, VII edycji konkursu Rybie Oko w Bałtyckiej Galerii Sztuki, "Showdown VII" Saatchi Online. Współtwórca wielu interdyscyplinarnych projektów oraz autor cykli warsztatów.
Ilustracja: Michał Szuszkiewicz, "Grupa Laokona”, 2008, praca znajduje się w prywatnej kolekcji.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.