WYKŁAD CZWARTKOWY / 55 lat polskich badań archeologicznych w Nea Pafos, stolicy starożytnego Cypru
W roku 2020 upłynęło 55 lat od zapoczątkowania polskich badań w Pafos, na stanowisku objętym listą światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Rozpoczął je prof. Kazimierz Michałowski w roku 1965, kiedy to powstała Polska Misja Archeologiczna Centrum (wówczas Stacja) Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2011 druga polska ekspedycja z Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowana przez prelegentkę, zaczęła badać agorę w Pafos. W prelekcji zostaną pokazane najważniejsze osiągnięcia i rezultaty wieloletniej polskiej działalności archeologicznej na Cyprze.
Wykład będzie transmitowany na muzealnym profilu Facebook i platformie ClickMeeting
prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka – od początku swej kariery naukowej związana jest z Uniwersytetem Jagiellońskim. Przez 25 lat brała udział w pracach Polskiej Misji UW w Pafos, później stworzyła Paphos Agora Project UJ. Jest kierownikiem Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ, od 2020 również profesorem wizytującym w Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Pełni także funkcję wicedyrektora Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach.
_____
Ilustracja: Amfora w stylu Amathus z przedstawieniami amfor, kwiatów lotosu i delfinów, 550-480 p.n.e., Cypr. Więcej o obiekcie w Cyfrowym MNW.