MITYCZNE SEANSE / Faraon
godz. 17.00
seans filmowy w Kinie MUZ
Faraon (1965), reż. Jerzy Kawalerowicz
słowo wstępne: Magdalena Juszczyk
Piramidy, faraon, kapłani, mumie i strumienie złota, czyli Faraon Jerzego Kawalerowicza – polska superprodukcja lat 60. XX wieku, w której egiptomania, jak w żadnym innym naszym filmie, wybucha na ekranie z całą mocą. W filmowej adaptacji powieści Bolesława Prusa wybrzmiewają ludzkie tęsknoty za nieśmiertelnością i bogactwem, marzenia o potędze państwa i głęboka wiara, że powrót z Krainy Umarłych jest naprawdę możliwy…
175 min / wstęp 1 zł z biletem do Muzeum
Faraon Jerzego Kawalerowicza to jednak coś więcej niż tylko klasyka polskiego kina – to dzieło wciąż niezwykle aktualne, rezonujące z rzeczywistością po ponad 55. latach od daty premiery, przedstawiające odwieczny konflikt między bezduszną władzą a dążeniami jednostki. Bezwzględna walka między kapłanami a faraonem Ramzesem XIII (w tej roli Jerzy Zelnik) zostaje ukazana w sposób nietypowy jak superprodukcję. Wydarzenia, nawet te najbardziej brutalne, inscenizowane są właściwie bez rozlewu krwi, w niezwykle ascetycznej scenerii – często umownej – co czyni z Faraona wystudiowane dzieło sztuki.
MITYCZNE SEANSE / Do kina czy do galerii?
Koniec z dylematem. W Muzeum Narodowym w Warszawie wybór może być tylko jeden: do kina i do galerii – oczywiście do Galerii Sztuki Starożytnej w jej nowej odsłonie. Za sprawą pokazów filmowych poszerzamy kontekst wystawy, zabierając Was w podróż m.in. do antycznego Egiptu i Rzymu. Obok arcydzieł zaliczanych do klasyki, zobaczymy również obrazy związane z dzisiejszą popkulturą. Chcemy Was zaskoczyć, sprowokować i zaprosić do nieoczywistych rozmów o starożytności, która fascynowała zarówno największych artystów filmu, jak i szerokie, żądne wrażeń rzesze współczesnych konsumentów kina. W nowej Galerii Sztuki Starożytnej pokazujemy Wam bezcenne dzieła, w kinie chcemy poszerzać Waszą wyobraźnię.
Zobacz pełny program pokazów filmowych w ramach cyklu