DEBATA / Katastrofizm dzisiaj
godz. 18.00
debata towarzysząca wystawie Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia
Uczestnicy: Magda Budziszewska, Julia Fiedorczuk, Tomasz Stawiszyński
Moderator: Monika Gromala
Aktualne kryzysy sprawiają, że łatwo popadamy w myślenie apokaliptyczne. Biorąc pod uwagę katastrofalny stan klimatu, pogłębiającą się przepaść między najbogatszymi a najbiedniejszymi mieszkańcami Ziemi, zawrotne tempo cyfrowej rewolucji oraz wojnę toczącą się właśnie w Europie, trudno odsunąć myśl o zbliżającym się końcu cywilizacji. A jednak nawet w tak trudnym momencie opowieść apokaliptyczna jest tylko jedną z możliwych opowieści: niekoniecznie najciekawszą, z pewnością nie najbardziej twórczą. Podczas panelu przyjrzymy się pułapkom i ograniczeniom wyobraźni apokaliptycznej i poszukamy alternatywnych opowieści o naszym czasie oraz drogach do przyszłości.
bezpłatne wejściówki do pobrania on-line i w kasie od 13 września
Termin: piątek, 16 września, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 90 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ
Dla kogo: młodzież i dorośli
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania on-line i w kasie od 13 września / ilość miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Magdalena Budziszewska – psycholog, psychoterapeutka, pracowniczka Wydziału Psychologii UW. Przewodnicząca zespołu doradczego ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego powołanego przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto naukowo zajmuje się rodzinami, tożsamością społeczną, pamięcią własnej i rodzinnej przeszłości, rozumieniem nierówności społecznych, uprzedzeniami i dyskryminacją.
Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka, adiunkt w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w roku 2000 tomem poetyckim Listopad nad Narwią, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka kilku zbiorów wierszy, opowiadań i dłuższych utworów prozatorskich, w tym nominowanej do nagrody Nike powieści Nieważkość(2015). Laureatka nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom Psalmy(2018) i austriackiej nagrody Huberta Burdy (2005). W 2015 roku Fiedorczuk wydała książkę Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki,rok później uzyskała habilitację na podstawie cyklu zatytułowanego: Ekopoetyka a konwencje poezji amerykańskiej XX wieku. Razem z Gerardo Beltránem prowadzi portal www.ekopoetyka.org. Jej utwory zostały przełożone na ponad 20 języków.
Tomasz Stawiszyński - filozof, eseista, ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW, autor książek “Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Ucieczka od bezradności” (2021) oraz dwóch zbiorów wierszy “Nie ma takiego imienia” (1999) i “Rzecz ciemna” (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii; był m.in. redaktorem działu kultura w “Dzienniku” i wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w “Newsweeku”, W TVP Kultura prowadził “Studio Alternatywne” i współprowadził “Czytelnię”, a w Polskim Radiu RDC autorski program “Niedziela Filozofów czyli Potyczki z Życiem”. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. “Godzinę Filozofów”, “Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast “Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.
Monika Gromala - literaturoznawczyni, doktorantka Instytutu Badań Literackich PAN. Badaczka twórczości Paula Celana oraz tekstów kultury odpowiadających na doświadczenie Zagłady. Autorka monografii Resuscytacje Celana – strategia widmontologiczna (Wydawnictwo Austeria 2018) i książki poetyckiej matka jest (WBPiCAK 2021). Mieszka w Warszawie.
___
Ilustracja: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Walka (Rąbanie lasu), olej na płótnie, 1921-22, Muzeum Sztuki w Łodzi