WYKŁAD CZWARTKOWY / Północ – daleka i bliska
godz. 18.00
wydarzenie w ramach programu towarzyszącego wystawie Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910
Prowadzenie: dr Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki
Malarstwo krajów nordyckich – poza twórczością Edvarda Muncha – nie jest dobrze znane w Polsce. Dlatego wystawa w MNW to niepowtarzalna okazja, żeby odkryć arcydzieła Północy: obrazy pochodzące z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji, z okresu największego rozkwitu ich sztuki. Na ekspozycji zestawiono je z obrazami artystów polskich i właśnie o tym wątku opowiedzą kuratorzy. Okazuje się, że ścieżki edukacji i karier malarzy polskich i północnych często się przecinały, że łączyły ich wspólne inspiracje i podobne ambicje, a także uniwersalny język sztuki, którym można wyrazić indywidualne treści. Porównanie prezentowanych dzieł uzmysławia, że choć powstały w odległych częściach Europy – są sobie bliskie.
bezpłatne wejściówki do pobrania on-line i w kasie od 22 listopada
Termin: czwartek, 24 listopada, godz. 18.00 / Sprawdź kolejne terminy wykładów
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ
Dla kogo: młodzież i dorośli
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania on-line i w kasie od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
dr Agnieszka Bagińska – historyczka sztuki, kustosz w MNW, nauczycielka akademicka. Specjalizuje się w polskim i europejskim malarstwie XIX wieku. Współautorka wystaw: „Józef Brandt 1841–1915” (2018) i „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” (2021). Autorka książek, katalogów i artykułów na temat polskiego malarstwa, pracowni artysty w XIX wieku i emancypacji kobiet w sztukach pięknych.
Wojciech Głowacki – historyk sztuki, kustosz w MNW. Specjalizuje się w malarstwie XIX wieku i architekturze XX wieku. Współpracownik kuratorów wystawy „Polska. Siła obrazu” (2019–2020). Autor artykułów w czasopismach naukowych i tekstów w katalogach wystaw.
WYKŁADY CZWARTKOWE
W każdy czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na wykłady w Kinie MUZ oraz ich transmisję na muzealnym Facebooku.
Tematy spotkań będą dotyczyły trwających w naszym Muzeum wystaw czasowych, zbiorów prezentowanych w naszych Galeriach stałych i tych przechowywanych w muzealnych magazynach, tak w Gmachu Głównym jak i odziałach, a także ogólnie wybranych zagadnień z historii sztuki i kultury.