POKAZY FILMOWE | Prof. Michał Gawlikowski
godz. 18.00
seans filmowy z cyklu Pokolenie odkrywców — uczniowie prof. Michałowskiego
Pokolenie odkrywców — uczniowie prof. Michałowskiego
To właśnie dzięki ich odkryciom możecie dziś podziwiać bezcenne zabytki w Galerii Sztuki Starożytnej i unikalnej na skalę światową Galerii Faras Muzeum Narodowego w Warszawie — zapraszamy na cykl wywiadów filmowych z nestorami polskiej archeologii, podróżnikami i zasłużonymi naukowcami. W filmach wystąpili uczniowie związanego z Muzeum Narodowym w Warszawie i Uniwersytetem Warszawskim ojca polskiej archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierza Michałowskiego — prof. Karol Myśliwiec, dr Wojciech Kołątaj, prof. Włodzimierz Godlewski, prof. Michał Gawlikowski oraz prof. Stefan Jakobielski. Opowiedzieli o kulisach swojej pracy, po latach dzieląc się żywymi jeszcze wspomnieniami z odległych zakątków świata.
Cykl filmów jest częścią projektu „Od Faras do… O wykopaliskach i nie tylko rozmowy z archeologami (i jednym architektem)”, który powstał z inicjatywy prof. Tomasza Derdy, przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Archeologia Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt jest współorganizowany przez Wydział Archeologii UW, Centrum Współpracy i Dialogu UW oraz Muzeum Narodowe w Warszawie. Celem projektu jest upowszechnienie dorobku polskich badaczy, którzy poprzez swoje badania naukowe wnieśli ogromny wkład w rozwój wiedzy na temat archeologii i historii starożytnego świata.
Po seansie odbędzie się dyskusja, moderowana przez dziennikarkę Agnieszkę Krzemińską.
Termin: piątek, 8 września 2023, godz. 18.00
Miejsce: kino MUZ, Gmach Główny MNW
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: wstęp bezpłatny
Prof. Michał Gawlikowski – archeolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1991–2005 dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW, wieloletni profesor w Instytucie Archeologii UW (dziś Wydział Archeologii UW), a w latach 1989–1991 jego dyrektor. Przez ponad 40 lat prowadził badania w Palmyrze. Odsłonił m.in. świątynię poświęconą bogini Allat. Prowadził również badania w Jordanii, Iraku (w Hatrze) oraz Arabii Saudyjskiej. Odkrył i zbadał jedno z najlepiej zachowanych miejsc kultu boga Mitry (w Hawarte w Syrii). Jest epigrafikiem specjalizującym się w języku aramejskim.
___
Ilustracja: Wiesław Prażuch, Portret Kazimierza Michałowskiego na wykopaliskach w Palmyrze, 1962 (negatyw); 1988 (odbitka), Muzeum Narodowe w Warszawie. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.