WYKŁAD CZWARTKOWY / „Dar Paderewskiego” – nowa wystawa stała w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, oddziale MNW
godz. 18.00
Prowadzenie: Anna Feliks, Kaja Wyszomirska
Wykład w Kinie MUZ, transmitowany on-line realizowany w ramach cyklu Wykładów Czwartkowych
W 1930 roku Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) zapisem testamentowym podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie swoją kolekcję dzieł sztuki oraz wiele cennych pamiątek osobistych z domu Paderewskich w Riond-Bosson w Szwajcarii. Od 26 kwietnia 2024 roku w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim będzie można oglądać wybór najcenniejszych przedmiotów – opowiedzą one o życiu tego wybitnego artysty i polityka. Najważniejsze odznaczenia państwowe i medale ukazują go jako męża stanu zaangażowanego w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Instrumenty muzyczne, w tym fortepian Steinway & Sons, pamiątkowe batuty i puchary z dedykacjami od orkiestr symfonicznych przypominają o muzycznym geniuszu Paderewskiego, a cenna kolekcja porcelany z Chin i Japonii, wysłużone kufry podróżne oraz komplet dekoracyjnych łyżeczek pamiątkowych – o jego zainteresowaniach i podróżach w różne zakątki świata.
bezpłatne wejściówki dostępne on-line i w kasie od 16 kwietnia
Termin: czwartek, 18 kwietnia, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Anna Feliks – kuratorka Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, muzealniczka. Zajmuje się wnętrzarstwem muzealnym, kolekcjonerstwem, popularyzacją wiedzy o sztuce oraz m.in. badaniami dotyczącymi dziejów rezydencji w Otwocku Wielkim czy historią Daru Paderewskiego dla MNW.
Kaja Wyszomirska – studentka IV roku Zarzadzania Dziedzictwem Kulturowym na UKSW, asystentka merytoryczna w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.
___
Mitsuhide, Piesek bawiący się muszlą; netsuke, 1. poł. XIX w.. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.