FARAS O ZMROKU / Koncepcja Galerii Faras – założenia i architektura
godz. 19.30
spotkanie w Galerii Faras z dr. Alfredem Twardeckim, dr. Mirosławem Orzechowskim i dr. Grzegorzem Rytlem.
Jesienią 2014 roku Galeria Faras została udostępniona widzom w nowej aranżacji, a bezcenne dzieła prezentowane są według nowego scenariusza. W części sali zaprojektowanej tak, by oddawała nastrój panujący w historycznym wnętrzu sakralnym, znajdują się malowidła rozmieszczone podobnie jak w faraskiej świątyni. Oglądając je, można posłuchać oryginalnych koptyjskich śpiewów liturgicznych. Dzięki multimediom, dla których przeznaczona została specjalna przestrzeń, zwiedzający – także z dysfunkcjami wzroku i słuchu – zapoznają się z dziejami Nubii chrześcijańskiej, architekturą, malowidłami katedry, a także z ich ciekawą ikonografią. Prezentowana w ramach ekspozycji cyfrowa rekonstrukcja wnętrza katedry w technologii stereoskopowej 3D pozwoli nam po raz pierwszy od ponad tysiąca lat wejść do nubijskiej świątyni.
Alfred Twardecki – kurator Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, kierownik Polskiej Misji Archeologicznej „Tyritake" Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor wielu artykułów oraz książek poświęconych starożytnej Grecji, kierownik programu Zabytki Bosforu Kimmeryjskiego.
Mirosław Orzechowski – architekt, nauczyciel akademicki, adiunkt, kierownik Pracowni Rysunku, Malarstwa i Rzeźby w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się teorią rysunku architektonicznego, jest autorem książek "Poszukiwanie architektury" i "Rysunek - zmysł architektury". Uprawia rysunek i malarstwo plenerowe. Uprawia czynnie zawód architekta w obszarach projektowania architektonicznego i prowadzenia procesu inwestycyjnego.
Grzegorz Rytel – architekt, nauczyciel akademicki, adiunkt w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zajmuje się dziejami architektury nowoczesnej, w szczególności historią brazylijskiej architektury modernistycznej i udziałem polskich architektów emigrantów w jej tworzeniu, a także architekturą obiektów sepulkralno-kommemoratywnych. Jest autorem ponad czterdziestu zrealizowanych projektów wystaw dla „Zachęty” Narodowej Galerii Sztuki.
zbiórka w holu szatniowym / bilet wstępu do MNW / obowiązują zapisy* / ok. 45 min
*Zapisy na lekcje, warsztaty oraz zwiedzanie z przewodnikiem przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, pod numerem telefonu 22 621 10 31 wew. 246 lub 22 629 50 60.