Koncert Zespołu Męskiego Gregorianum / Zapomniane skarby kapeli rorantystów
16 listopada 2014, godz. 18.00
koncert Zespołu Męskiego Gregorianum pt. "Zapomniane skarby kapeli rorantystów"
Podczas koncertu Zespół Męski Gregorianum wykona zachowane w zbiorach kapeli rorantystów utwory twórców włoskich, w tym również dzieła związane ze Świętymi, a także utwory innych, w większości anonimowych twórców, również związane z kultem Zbawionych.
W XVII wieku dzięki inicjatywie króla Zygmunta III Wazy do polskich kapel, zarówno kościelnych, jak i dworskich, zaczęli przybywać znakomici muzycy pochodzenia włoskiego. Wywarli oni bardzo korzystny wpływ na ówczesne życie muzyczne. Tendencja ta nie ominęła również kapeli rorantystów – zespołu działającego na Wawelu od 1543 roku, przez mniej więcej 300 lat. W skład kolegium rorantystów wchodzić miało dziewięciu wykształconych muzycznie kapłanów, którymi kierował prepozyt, zatwierdzany osobiście przez panującego króla. W pierwszej ćwierci XVII wieku, zgodnie z panującą tendencją, w szeregi roranckie przyjęto grupę śpiewaków pochodzących z Italii, a w 1628 roku prepozytem kapeli został Annibale Orgas. W zbiorach roranckich znalazły się utwory dwóch kompozytorów włoskich działających w kapeli rorantystów – Annibale Orgasa oraz Bernardina Terzaga. Ponadto dla rorantystów tworzyli także kompozytorzy zatrudnieni na dworze Zygmunta III Wazy – Asprilio Pacelli i Franciszek Lilius. Co ciekawe, wiele z zachowanych utworów kompozytorów włoskich to dzieła związane z kultem Świętych kościoła katolickiego.
Podobieństwo składu zespołu, a także fascynacja bogatym i różnorodnym repertuarem rorantystów sprawiły, że Zespół Męski Gregorianum kierowany przez Berenikę Jozajtis postanowił zaprezentować współczesnym słuchaczom zapomniane kompozycje ze zbiorów krakowskiego kolegium. Bazując na bogatym doświadczeniu w wykonawstwie muzyki dawnej, zdobywanym podczas licznych kursów mistrzowskich i warsztatów, istniejący od 2005 roku zespół zadbał o historyczną poprawność i wysoki poziom wykonania.
Program koncertu:
1. Omnes Sancti Dei – Anonim
2. Rorate Caeli – Asprilio Pacelli
3. O beatum pontificem – Bernardino Terzago
4. Oramus, Domine, conditor inclite – Anonim
5. Missa a 4 voci – Franciszek Lilius
6. Vir inclite Stanislae – Annibale Orgas
7. Sanquine proprio – Anonim
8. Magnificat Tertii Toni – Jacotin
9. Per merita sancti Adalberti – Walentyn Gawara
Dyrygent: Berenika Jozajtis
Zespół Męski Gregorianum w składzie
Kontratenor: Robert Lawaty, Piotr Sowa
Tenor: Andrzej Gręziak, Jacek Iwaszko
Baryton: Tomasz Gozdek, Marcin Sobczyk
Bas: Leszek Kubiak, Jan Kurek, Paweł Mężydło
Dyrygent: Berenika Jozajtis
Wprowadzenie historyczne: Jacek Iwaszko.
Zespół Męski Gregorianum
Zespół istnieje od 2005 roku. Tworzą go ludzie, którzy całe życie w jakiś sposób związani są z muzyką - znaczna część Zespołu Męskiego zaczynała karierę wokalną w chórze chłopięcym Gregorianum, niektórzy mają za sobą edukację w szkołach muzycznych, a nawet doświadczenie w orkiestrach dętych. Wszystkich łączy upodobanie do muzyki dawnej. Od początku istnienia kierownikiem Zespołu Męskiego Gregorianum jest Berenika Jozajtis, absolwentka dyrygentury chóralnej w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), w klasie prof. Henryka Wojnarowskiego.
Zespół Męski Gregorianum specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej, zarówno świeckiej, jak i sakralnej. Zdobywał uznanie na festiwalach poświęconych muzyce dawnej między innymi w Gorzowie Wielkopolskim czy Świeradowie Zdroju, i laury na konkursach – warto wspomnieć choćby o Grand Prix IV Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie, I miejsca na konkursach w Szamotułach, Myślenicach, Bydgoszczy, czy Nagrodę Publiczności na 61 Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym w Arezzo. Zespół Męski Koncertuje w całej Polsce, nierzadko w towarzystwie uznanych wykonawców muzyki dawnej, a także stale rozwija się wokalnie, pod okiem światowej sławy specjalistów takich jak prof.: Elżbieta Wtorkowska, Cezary Szyfman czy Paul Esswood. Zespól ma także w swym dorobku nagrania muzyki dawnej, w roku 2011 zespół wydał płytę "O Magnum Mysterium" zawierającą utwory hiszpańskich kompozytorów renesansu, płyta ta była nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk 2012. W roku 2013 zespól dokonał rejestracji utworów pochodzących z rękopisu WM2 należącym do Królewskiej Kapeli Rorantystów. Płyta "Magnificat anima mea" była pierwszym na świecie wydawnictwem fonograficznym zawierającym repertuar znany jedynie z rękopisów roranckich a płyta "Omnes Sancti Dei" jest jego drugą częścią.