KONCERT MUZYKI DAWNEJ / Cantigas de Santa Maria
24 maja 2015, godz. 18.00
koncert zespołu AULOS ENSEMBLE
Alonso X „el Sabio”, CANTIGAS DE SANTA MARIA, Stowarzyszenie Artystyczne MIÓD MATERIA, Warszawskie Towarzystwo Chorałowe „Gregorianum”
oraz Muzeum Narodowe w Warszawie zapraszają na koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu
AULOS ENSEMBLE, w składzie:
Martyna Aleksiejuk
Magdalena Borkowska
Monika Horodek
Elżbieta Kaluchiewicz
Paulina Maria Kozłowska
CANTIGAS DE SANTA MARIA to zbiór około 420 pieśni ku czci Najświętszej Marii Panny, będących jedną z największych zachowanych do dzisiaj monofonicznych kolekcji muzycznych średniowiecza. Powstał w latach 1270-1282 na terenie Kastylii (Hiszpania) na dworze Alfonsa X „Mądrego”, któremu przypisuje się autorstwo zbioru. Pieśni opisują cuda, cnoty i zasługi Najświętszej Dziewicy. Wykonywane były zarówno podczas liturgii, jak i uroczystości świeckich, w formie opowieści literacko-muzycznych. Napisane zostały w języku galicyjsko-portugalskim (gallego-portugues). Muzyka ta określana jest najczęściej jako „mauretańsko-andaluzyjska”. Wbrew obiegowym opiniom o muzyce dawnej, a zwłaszcza sakralnej, Cantigas są wyjątkowo radosne i taneczne.
PROGRAM KONCERTU
Cantiga Nº 42 – A Virgen mui grorïosa
Cantiga Nº 422 – Madre de Déus, óra por nos
Cantiga Nº 166 – Como póden per sas culpas
Cantiga Nº 10 – Rósa das rósas
Cantiga Nº 77 – Da que Déus mamou
Cantiga Nº 207 – Se óme fezér de grado
Cantiga Nº 421 – Nembre-se-te, Madre
Cantiga Nº 302 – A Madre de Jesú-Cristo
Cantiga Nº 200 – Santa María loei
AULOS ENSEMBLE to formacja wokalno-instrumentalna. W obecnym składzie działa od początku 2010 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki średniowiecza i renesansu, w swym wokalnym repertuarze z kolei sięga przede wszystkim do muzyki sakralnej epoki średniowiecza, jak również do muzyki wschodu oraz muzyki cerkiewnej, nierozerwalnie związanej z kulturą białostocczyzny.
W skład instrumentarium zespołu wchodzą: consort fletów prostych, flet traverso, gemshorn, fidel da braccio, fidel kolanowa, citola, harfa, psałterium, bębny, instrumenty perkusyjne.
Hol Główny / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona