Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Teraz w muzeum

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31 01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 01

NOC MUZEÓW 2016

2016-05-14 / 19:00 - 2016-05-15 / 01:00

Noc Muzeów:
14 maja 2016, godz. 19.00–1.00 (ostatnie wejście 24.00)
 

Godziny otwarcia MNW w weekend 1415 maja 2016:
14 maja, sobota: godz. 10.00–16.00
14/15 maja, Noc Muzeów (z soboty na niedzielę): godz. 19.00–1.00 (ostatnie wejście o godz. 24.00)
15 maja, niedziela: godz. 12.00–18.00

 

 

 
Galerie i wystawa „Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie”, otwarte drzwi między Muzeum Narodowym w Warszawie a  Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Utracone i premierowy pokaz filmu, zwiedzanie magazynów i pracowni konserwacji, bogaty program edukacyjny… Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do miejsca, w którym nieustannie coś się dzieje!
 

 


GALERIE STAŁE
Galeria Faras
Galeria Sztuki Średniowiecznej
Galeria Sztuki XIX Wieku
Galeria Sztuki XX i XXI Wieku

 


POKAZ SPECJALNY
„Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji”

 


WYSTAWA CZASOWA
„Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie”


WIECZORYNKA W MUZEUM
18.00
Zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat.
zbiórka przy bramie głównej Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 minut
(obowiązują zapisy od 2 maja, pon.-pt. 9.00–15.00 / +48 22 621 10 31 wew. 246, +48 22 629 50 60 / [email protected])


Archeologiczna przygoda w Faras
Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Udamy się do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały tamtejsze wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego była to misja ratunkowa.

Łowcy skarbów
Dzieła sztuki, które możemy dziś oglądać na wystawach muzealnych, zostały stworzone przez artystów, a później zakupione przez kolekcjonerów i muzea. Czasem jednak ich spokojny żywot zakłócały wojny i kradzieże. Podczas tych przygód odnosiły obrażenia lub gubiły się właścicielom. Na zajęciach poznamy fascynujące dzieje obiektów z kolekcji MNW, dowiemy się, jak chronić dzieła sztuki przed zniszczeniem, a także – w jaki sposób prowadzone są poszukiwania zaginionych eksponatów.

Konserwatorzy i ich „pacjenci”
Dzieła sztuki miewają swoje „choroby” i „wypadki”. Wtedy do akcji wkraczają konserwatorzy, czyli „lekarze dzieł sztuki”. Badają, łatają, retuszują, naklejają dublaże i transferują. O ich pracy opowiemy na przykładzie takich obrazów jak Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki i Sjesta włoska Aleksandra Gierymskiego.

Muzealne Archiwum X
Czy tylko nam przytrafiają się przygody? Nie! Mrożącymi krew w żyłach historiami mogą pochwalić się także obrazy. Podczas wycieczki po galeriach zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy własne śledztwo, tropiąc tajemnice dzieł sztuki…

Artystyczne eksperymenty – płótno, farby i pigmenty
Namalowanie obrazu to nie lada wyzwanie. Oprócz odpowiednich narzędzi: płótna, farb i pędzli, potrzebny jest jeszcze talent. Prześledzimy proces tworzenia, odkryjemy techniki malarskie, stworzymy własne dzieło sztuki.

Warszawa jako z obrazka
Gwarna i hałaśliwa czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli czy cała w zieleni? Ciekawe, jak wygląda Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.


MUZEUM UTRACONE
20.00–24.00
Zajęcia animacyjne towarzyszące pokazowi filmu Muzeum Utracone 2016.
Dziedziniec Główny / wstęp wolny

21.30–24.00
Premierowy pokaz filmu Muzeum Utracone 2016.
Dziedziniec Lorentza / wstęp wolny

 

W nadchodzącą Noc Muzeów odbędzie się projekcja filmu tegorocznej edycji Muzeum Utraconego. Animacja prezentuje historię w trzech aktach utraconej i odzyskanej twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy – Jana Matejki. Obrazy tego twórcy budują pamięć historyczną poprzez kreowanie konkretnych wizerunków wydarzeń, w wielu podejmowanych przez malarza scenach. Dięki kolażom Marty Ignerskiej i ich niezwykłej animacji, wykorzystaniu materiałów archiwalnych – zarówno filmowych jak i drukowanych – zdjęć, artykułów oraz  szkiców Mariusza Tarkawiana, film zadziwia w wielu momentach. Animacja opowiada historię powrotu „Rejtana” i „Batorego pod Pskowem” do Polski oraz „Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej”.
 
Projekt Muzeum Utracone powstał w 2009 roku w Ad Artis – Fundacji Sztuki SAR i od razu znalazł się na liście wieloletnich projektów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone, w ciągu 7 lat od powstania, zyskało uznanie fachowców i specjalistów (UNESCO, dyrektorzy największych Muzeów Polsce, NIMOZ, Archiwa Państwowe, Biblioteka Narodowa itp.) ze względu na swoje walory edukacyjne. Film powstający wraz z każdą edycją projektu, prezentowany jest również na mniejszych pokazach odbywających się w całej Polsce – płyta z materiałami wysyłana jest łącznie w ponad 600 muzeów i służy do działań oświatowych przez cały rok, wzbogacając ofertę kulturalną tych instytucji. Z roku na rok wzrasta liczba odzyskanych przez Polskę, a utraconych podczas wojny dzieł – proporcjonalnie zwiększa się również liczba uczestników pokazów Muzeum Utraconego podczas corocznych Nocy Muzeów. Szacujemy, że od 2013 roku liczba osób, które widziały film Muzeum Utracone to około 997 tysięcy, czyli około 330-360 tys. rocznie.



SPOTKANIE DLA OSÓB NIEWIDOMYCH W MAGAZYNIE CERAMIKI I SZKŁA
18.00

Spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku wraz z opiekunami w magazynie największego zbioru dawnej ceramiki i szkła w Polsce.
Nasi goście będą mieli okazję zapoznać się z technikami wyrobu i zdobienia przedmiotów szklanych i ceramicznych oraz dotknąć niektórych eksponatów.
zbiórka przy bramie głównej Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut (obowiązują zapisy od 2 maja, pon.-pt. 9.00–15.00 / +48 22 621 10 31 wew. 246, +48 22 629 50 60 / [email protected])


ZAGINIONE – ODZYSKANE
20.00–22.00

Spotkania w galeriach stałych
Obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego mają fascynującą historię. Były rabowane, przewożone bądź ukrywane przed okupantem, ale przetrwały II wojnę światową. Wracały do Muzeum krętymi drogami, potem poddawano je gruntownej konserwacji. Nierzadko ich pochodzenie było przedmiotem zaciętych sporów. Zapraszamy na spotkania, podczas których poznamy dzieje najważniejszych odzyskanych obiektów z kolekcji MNW
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 30 minut

20.00
Pocztówka z Wenecji. Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów Francesca Guardiego / Małgorzata Marszałł

Wenecki malarz Francesco Guardi wyspecjalizował się w dwóch popularnych, a zarazem przynoszących dochód gatunkach – wedutach i kaprysach – oba cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród kolekcjonerów, a także wśród licznie przybywających do Wenecji podróżników. Stanowiły znakomitą pamiątkę z podróży, a ich poręczny niewielki format pozwalał na łatwy transport. Tak obraz trafił do Polski i choć od 1925 roku znajdował się w zbiorach MNW, jego najważniejsza podróż była dopiero przed nim.

Święty wśród demonów. Kuszenie św. Antoniego Jana Wellensa de Cocka / Katarzyna Szumlas
Temat kuszenia św. Antoniego przez moce piekielne był na początku XVI wieku w sztuce niderlandzkiej bardzo popularny. Na obrazie z kolekcji MNW święty otoczony jest potworami jakby żywcem wyjętymi z niepokojących obrazów Hieronima Boscha. Dzieło szczególnie upodobali sobie hitlerowscy okupanci. Zostało przeznaczone do dekoracji rezydencji gubernatora Hansa Franka. Co oznaczają te przerażające postaci? Dlaczego zafascynowały malarzy czasów de Cocka i czy fascynują nas dzisiaj?

Historie z happy endem. Dramatyczne losy obrazów Aleksandra Gierymskiego ze zbiorów MNW / Anna Lewandowska
Aleksander Gierymski był malarzem wymagającym i pedantycznym. Długo pracował nad swoimi obrazami, dopracowywał i zmieniał kompozycję, często odtwarzał ten sam motyw kilkukrotnie, szukając idealnego ujęcia. Także po ukończeniu nie czekał jego obrazów spokojny los w galeryjnych przestrzeniach. Podczas II wojny światowej był jednym z najchętniej „kradzionych” malarzy. MNW odzyskało w ostatnich latach dwa płótna, Pomarańczarkę i Głowę mężczyzny w renesansowym stroju. Na liście strat wojennych figuruje wciąż 20 prac tego artysty, zaginionych z polskich kolekcji. Czy zostaną odnalezione? Jak udowodnić, że te, na których trop wpadamy, są tymi samymi obrazami, których szukamy?

21.00
Wojna o sztukę – wojenne losy Bitwy pod Grunwaldem i Kazania Piotra Skargi Jana Matejki / Karolina Zalewska

Obrazy Jana Matejki już od chwili powstania budziły emocje. Najtrudniejsze dla nich czasy nastały wraz z wybuchem II wojny światowej. Oba obrazy, zagrożone zniszczeniem z rąk hitlerowskich, zostały zwinięte razem i ukryte w dole wykopanym pod szopą na przedmieściach Lublina. Mimo wyznaczenia przez hitlerowców wysokiej nagrody i ogromnych wysiłkach z ich strony, by znaleźć płótno, żadna z zaangażowanych w ratowanie obrazu osób nie ujawniła miejsca kryjówki. Po zakończeniu okupacji niemieckiej obrazy były tak zniszczone, że uratowanie ich wcale nie było pewne.

„Powrotny” Orszak Witolda Wojtkiewicza / Katarzyna Janus- Borkowska
Zdziecinniali staruszkowie, zblazowane małe królewny i ich adoratorzy, a pośród nich smutny Pierrot. W ciągu zaledwie kilku lat swojego niespełna 30-letniego życia Witold Wojtkiewicz stworzył niesamowity świat, w którym dziecięce zabawy przeplatają się z dramatem jesieni życia. Duża część jego spuścizny przepadła w zawierusze wojennej, m.in. podczas pożaru domu przyjaciela malarza, Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Szczęśliwie co jakiś czas udaje się odnaleźć niektóre z nich.

22.00
La Morghen i La Volpata jako Melpomena i Talia Angeliki Kauffmann / Monika Miżołębska

Angelika Kauffamm była jedną z najsłynniejszych portrecistek Europy przełomu XVIII i XIX wieku. Pochodziła ze Szwajcarii, podróżowała po całej Europie, ale najlepiej czuła się we Włoszech. Malowidło przedstawia przyjaciółki Angeliki Kauffmann, sportretowane jako muzy z greckiej mitologii. Powstało – o czym informują wspomnienia artystki – „dla jej własnej przyjemności”. Choć podczas II wojny światowej obraz nie opuścił gmachu MNW, cudem przetrwał do naszych czasów. Historia jego zniszczenia dowodzi prawdziwej ironii losu.

Murzynka Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej / dr Agnieszka Bagińska
Spotkanie będzie poświęcone historii jednego z najbardziej znanych dzieł Anny Bilińskiej, które w 2012 roku, po niemal siedemdziesięciu latach nieobecności, wróciło  do Muzeum Narodowego w Warszawie. Murzynka to typowe dla twórczości Bilińskiej z połowy lat osiemdziesiątych XIX wieku akademickie studium kobiecej postaci, charakteryzujące się perfekcyjnym rysunkiem i zrównoważoną kolorystyką. Jest to jednak obraz wyjątkowy ze względu na figurę czarnoskórej modelki, zamkniętej w schemacie europejskiego widzenia egzotyki i obcości. Dzieło, jako popis umiejętności warsztatowych malarki, było docenione przez krytyków oglądających je na wystawach w Paryżu i Londynie. Mimo że losy obrazu nie są w pełni znane, można dziś wskazać kilka ciekawych wątków z jego historii, które pobudzają do refleksji i nowych interpretacji.

W punkcie informacji do pobrania są również druki do samodzielnego zwiedzania MNW tropem dzieł utraconych.


SPOTKANIA W GALERIACH
20.00
Hoplici, obrońcy greckiej polis – spotkanie z dr Alfredem Twardeckim, kuratorem Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej

Hoplici stanowili najważniejszą część sił zbrojnych greckich poleis w okresie ich największego rozkwitu. Przede wszystkim dzięki nim Ateny i cała Grecja odparły oba perskie najazdy zwyciężając pod Maratonem i Platejami. Na wystawie zaprezentowano najważniejsze części (w tym jedyna w Polsce tarczę) uzbrojenia greckiego hoplity oraz ich niektórych adwersarzy a także formacji pomocniczych.
zbiórka w holu przed wejściem na pokaz Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 minut

21.00
Spotkanie z prof. dr hab. Antonim Ziembą w Galerii Sztuki Średniowiecznej

Oprowadzanie kuratorskie po największym zbiorze dzieł sztuki średniowiecznej w Polsce. W Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW znajdują się głównie obiekty z okresu późnego średniowiecza (XIV–XVI w.), pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski, a także kilka eksponatów z zachodu Europy. Ekspozycję zaprojektowano tak, by widzowie mogli jak najlepiej zrozumieć rolę sztuki w życiu religijnym czasów średniowiecza – w epoce, w której nie istniało pojęcie sztuki w znaczeniu współczesnym. W galerii zobaczymy imponujące ołtarze skrzydłowe, rzeźby zdobiące tzw. belki tęczowe, filary, a także mniejsze obiekty: sprzęty liturgiczne, ołtarzyki, obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 minut

22.00
Święci męczennicy, święci wojownicy – spotkanie z Tomaszem Góreckim, kustoszem Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej

Święci wojownicy to określenie chrześcijan, którzy podczas pełnienia służby w armii rzymskiej ponieśli męczeńską śmierć za wiarę i z czasem zostali uznani za świętych. Stawiano ich wobec wyboru: złożą ofiarę bogom albo zostaną usunięci z wojska. Tych, którzy trwali w nowej, chrześcijańskiej wierze poddawano torturom i skazywano na śmierć. Święci męczennicy-żołnierze byli otoczeni powszechną czcią, zwłaszcza w kościołach wschodnich. Czczono dzień ich śmierci – w rocznicę wystawiano w świątyni wizerunek świętego i odczytywano fragmenty jego godnej naśladowania biografii. Święci wojownicy wyróżniają się z grona postaci przedstawianych w malarstwie faraskich charakterystycznymi atrybutami: strojem wojskowym i bronią.
zbiórka w holu przed wejściem do galerii Faras / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 minut


SPOTKANIA W MAGAZYNACH

Spotkanie w Magazynie Ceramiki i Szkła
20.00, 21.00 i 22.00

Kolekcja Ceramiki i Szkła, należąca do Zbiorów Sztuki Zdobniczej w MNW, gromadzona od początku XX wieku, jest jednym z najważniejszych zespołów tego rodzaju w Polsce.
Ilustruje rozwój europejskiego szkła oraz ceramiki artystycznej od końca XIV do początku XX wieku. Zbiory przechowywane są w magazynie studyjnym.
Gości oprowadzą pracownicy merytoryczni Kolekcji Ceramiki i Szkła: Wanda Załęska, Katarzyna Świetlicka oraz Katarzyna Węglowska-Marasek, którzy
opowiedzą o dawnej ceramice.
O kolekcji szkła, technikach jego kształtowania i dekorowania opowie Aleksandra Kasprzak.
zbiórka w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut
(obowiązują zapisy od 2 maja, pon.-pt., godz. 9.00–15.00 / +48 22 621 10 31 wew. 246, +48 22 629 50 60 / [email protected]). Spotkanie o godz. 20.00 tłumaczone na język migowy (PJM).


Spotkania w Pracowni Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie
20.00 i 22.00

Agnieszka Czubak, kierowniczka Pracowni Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie, odkryje przed nami tajniki pracy konserwatora muzealnego.
zbiórka w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut
(obowiązują zapisy od 2 maja, pon.-pt., godz. 9.00–15.00 / + 48 22 621 10 31 wew. 246 / [email protected])


Spotkania w Magazynie Sztuki Orientalnej
21.00 i 23.00

Na liczący około 8500 zabytków zbiór orientaliów Muzeum Narodowego w Warszawie składają się następujące kolekcje: kolekcja sztuki chińskiej, kolekcja sztuki japońskiej, kolekcja sztuki islamu oraz kolekcja sztuki buddyjskiej i hinduskiej. Jest to drugi pod względem wielkości zbiór sztuki orientalnej w Polsce, ustępujący jedynie kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród przechowywanych w MNW muzealiów najliczniej reprezentowana jest chińska ceramika oraz grafika i malarstwo dalekowschodnie. Do bogatej i różnorodnej kolekcji działu należą m.in. wyroby z brązu, emalii, drewna, kamienia, laki, kości czy szkła. Zbiory mają charakter studyjny i na co dzień nie są udostępniane publiczności, dlatego jest to niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z tym pięknym i unikatowym zespołem zabytków. Do świata sztuki wschodniej wprowadzą gości Joanna Bojarska-Cieślik i Magdalena Pinker.
zbiórka w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut
(obowiązują zapisy od 2 maja, pon.–pt., godz. 9.00–15.00 / +48 22 621 10 31 wew. 246, +48 22 629 50 60 / [email protected])



FOTKI Z BUDKI
20.00–24.00

Wykonywanie pamiątkowych zdjęć inspirowanych dziełami ze zbiorów MNW.
Dziedziniec Główny / wstęp wolny

 

 

STREFA PZU - Mecenasa Galerii Sztuki XIX Wieku
Czas oczekiwania na zwiedzanie uatrakcyjnią animatorzy, którzy będą zachęcać do wykonywania i zamieszczania własnych zdjęć z określonymi hashtagami na Facebooku bądź na Instagramie (możliwość skorzystania z tabletów lub smartfonów). Użycie hashtagu związanego z daną lokalizacją spowoduje, że zdjęcie będzie automatycznie drukowane w INSTABOX-ie ustawionym w strefie PZU. Animatorzy rozwieszą fotografie na "analogowym timeline", gdzie zostaną one ułożone chronologicznie, dzięki czemu każdy będzie mógł odnaleźć swoją i zabrać ją ze sobą. Zdjęcia przesłane zostaną w czasie rzeczywistym na wielkoformatowe ekrany diodowe, ustawione na Dziedzińcu Głównym – tuż przy kolejce.


Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

MNW
2016-05-01 / 12:00

WYKŁAD NIEDZIELNY / Jak to się stało, że „W Muzeum wszystko wolno”

godz. 12.00 wykład Katarzyny Ampt Pozornie wystawa przypomina wiele innych. Prezentowane są na niej dzieła sztuki pochodzące z różnych epok, z wielu zakątków świata....
MNW
2016-05-04 / 17:00

URODZINY MISTRZÓW / Wojciech Weiss – 141. rocznica urodzin

godz. 17.00 spotkanie w Galerii Sztuki XIX Wieku Malarz rysownik i grafik, przede wszystkim kojarzony z okresem Młodej Polski. Jego najbardziej znane prace są owocem znajomości ze...
MNW
2016-05-05 / 11:00

MAMY W MUZEUM / Figuracja lat 80. XX wieku. Ryszard Grzyb

godz. 11.00 spotkanie z Magdaleną Marczak-Cerońską Malarstwo Ryszarda Grzyba charakteryzują ostre i intensywne kolory, wyrazisty kontur i pełna ekspresji linia. Z lat 80....
MNW
2016-05-05 / 18:00

GALERIA SZTUKI XIX WIEKU / Biedermeier: prosto, mieszczańsko, wygodnie… Kultura...

godz. 18.00 wykład dr Agnieszki Rosales Rodriguez (IHS Uniwersytet Warszawski) Tematem wykładu będzie charakterystyka biedermeieru, mieszczańskiej obyczajowości i kultury życia...
MNW
2016-05-05 / 19:30

WIECZORNE SPOTKANIA NA WYSTAWIE W Muzeum wszystko wolno / Bogowie z dalekiego...

godz. 19.30 spotkanie na wystawie z Magdaleną Szpindler Zabytki sztuki orientalnej zachwycają barwami, intrygują formą. Czerpiąc z rozmaitych tematów, które podjęły...
MNW
2016-05-05 / 19:30

WIECZORY CZWARTKOWE / Wielka trwoga, sztuka po II wojnie światowej

godz. 19.30 spotkanie z Tomaszem Dziewickim „Pisanie poezji po Oświęcimiu jest barbarzyństwem” – twierdził filozof Theodor Adorno. Artyści tworzący po 1945...
MNW
2016-05-08 / 12:00

FINISAŻ WYSTAWY W Muzeum wszystko wolno / Wykład Jak to się stało, że „W Muzeum...

godz. 12.00 wykład Wioletty Cichej   Pozornie wystawa przypomina wiele innych. Prezentowane są na niej dzieła sztuki pochodzące z różnych epok, z wielu zakątków...
MNW
2016-05-08 / 14:00

FINISAŻ WYSTAWY "W Muzeum wszystko wolno" / Kuratorzy w akcji! animacje...

godz. 14.00–18.00  Kuratorzy w akcji! / animacje przygotowane przez dzieci   Przez cały czas trwania wystawy jej młodzi twórcy byli niezwykle aktywni....
MNW
2016-05-10 / 13:00

MUZEALNE WTORKI / Architektura w obrazach. Styl narodowy

godz. 13.00 wykład Małgorzaty Marszałł Na przełomie XIX i XX wieku dążono do stworzenia stylu narodowego w sztuce, wyróżniającego Polskę spośród innych...
MNW
2016-05-10 / 14:30

MUZEALNE WTORKI / Skarby z Generalnej Guberni. Malarstwo

godz. 14.30 wykład Karoliny Zalewskiej 16 grudnia 1939 r. Niemcy wywieźli z Warszawy do Biblioteki Jagiellońskiej 69 skrzyń zawierających arcydzieła ze zbiorów Muzeum...
MNW
2016-05-10 / 15:30

SZTUKA DLA WNUKA / Warszawa jak z obrazka

godz. 15.30 cykliczne spotkania dla dziadków z wnuczkami w wieku od 5 do 12 lat   Pełna gwaru czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Gęsto zabudowana czy cała w...
MNW
2016-05-11 / 17:00

AKADEMIA POLSKIEGO FILMU / Krajobraz po bitwie, reż. Andrzej Wajda / wykład...

godz. 17.00 pokaz filmu Krajobraz po bitwie i wykład prof. Tadeusza Lubelskiego ramach cyklu projekcji i spotkań poświęconych malarskim inspiracjom w...
MNW
2016-05-12 / 11:00

MAMY W MUZEUM / Żelki, kości, klocki Lego

godz. 11.00 spotkanie z Katarzyną Janus-Borkowską   W czasie spotkania przyjrzymy się dziełom sztuki wykonanym z bardzo nietypowych, wydawałoby się...
MNW
2016-05-12 / 18:00

GALERIA SZTUKI XIX WIEKU / Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki widziana...

godz.18.00 wykład Ewy Micke-Broniarek i Doroty Pliś Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki jest najpotężniejszą wizją wielkiej bitwy historycznej jaką stworzyło XIX-wieczne malarstwo...
MNW
2016-05-12 / 19:30

WIECZORY CZWARTKOWE / Józef Pankiewicz

godz. 19.30 spotkanie z Przemysławem Głowackim Twórczość Józefa Pankiewicza obejmuje pół wieku. Zaczynał w czasach Młodej Polski, z u nas modę na...
MNW
2016-05-14 / 19:00 - 2016-05-15 / 01:00

NOC MUZEÓW 2016

Noc Muzeów: 14 maja 2016, godz. 19.00–1.00 (ostatnie wejście 24.00)   Godziny otwarcia MNW w weekend 14–15 maja 2016: 14 maja, sobota: godz....
MNW
2016-05-15 / 18:15

OPROWADZANIE KURATORSKIE / Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w...

godz. 18.15 spotkanie z kuratorem wystawy Piotrem Kibortem   Historia Muzeum Narodowego w Warszawie to nie tylko losy kolekcji oraz osób, które przez...
MNW
2016-05-17 / 13:00

MUZEALNE WTORKI / Architektura w obrazach. Awangarda

godz. 13.00 wykład Małgorzaty Marszałł Początek XX wieku przyniósł rewolucję w sztuce. Pojawiają się awangardowe kierunki, takie jak konstruktywizm czy funkcjonalizm....
MNW
2016-05-17 / 14:30

MUZEALNE WTORKI / Skarby z Generalnej Guberni. Rzeźba

godz. 14.30 wykład Karoliny Zalewskiej Ze zgromadzonych w Krakowie skarbów powstał obszerny katalog dzieł sztuki „zabezpieczonych” przez okupanta w Generalnej...
MNW
2016-05-17 / 20:00

UCHO GMACHU. Koncerty muzyki współczesnej w MNW / AKPATOK ENSEMBLE w Galerii...

godz. 20.00 koncert projektu muzycznego Akpatok Ensemble w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego   AKPATOK (Kraków) to awangardowy i minimalistyczny projekt,...
MNW
2016-05-18 / 17:00

AKADEMIA POLSKIEGO FILMU / Wesele, reż. Andrzej Wajda / wykład Natalii Chojny

godz. 17.00 pokaz filmu Wesele i wykład  Natalii Chojny w ramach cyklu projekcji i spotkań poświęconych malarskim inspiracjom w twórczości Andrzeja...
MNW
2016-05-19 / 09:30 - 2016-05-20 / 16:00

KONFERENCJA NAUKOWA / Icom-CC 6th Enamel Experts’ Meeting On Enamel On Metal...

19-20 maja 2016   Organizatorami konferencji są ENAMEL – ICOM-CC Glass and Ceramics and Metals WG Network i Muzeum Narodowe w Warszawie. Tematyka konferencji obejmuje...
MNW
2016-05-19 / 11:00

MAMY W MUZEUM / Figuracja lat 80. XX wieku. Ryszard Grzyb

godz. 11.00 spotkanie z Magdaleną Marczak-Cerońską Malarstwo Ryszarda Grzyba charakteryzują ostre i intensywne kolory, wyrazisty kontur i pełna ekspresji linia. Z lat 80....
MNW
2016-05-19 / 17:00

URODZINY MISTRZÓW / Jacob Jordaens – 423. rocznica urodzin

godz. 17.00 spotkanie z Aleksandrą Janiszewską Jeden z trzech – obok Rubensa i van Dycka – głównych reprezentantów baroku flamandzkiego. Jego prace,...
MNW
2016-05-19 / 18:00

GALERIA SZTUKI XIX WIEKU / Artystyczna podróż Anny Bilińskiej

godz. 18.00 wykład dr Agnieszki Bagińskiej W 1882 roku Anna Bilińska, początkująca malarka, wyjechała w półroczną podróż po Europie, towarzysząc swojej...
MNW
2016-05-19 / 19:30

WIECZORY CZWARTKOWE / Grupa Krakowska w MNW

godz. 19.30 spotkanie z Agnieszką Dulębą Punktem wyjścia spotkania będą prace członków I i II Grupy Krakowskiej, zgromadzone i prezentowane w warszawskim Muzeum...
MNW
2016-05-20 / 16:00

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I EDUKATORÓW / Wiek XIX – tendencje, kierunki, style

godz. 16.00 warsztaty z Karoliną Zalewską Warsztaty będą okazją do prześledzenia istotnych zjawisk w sztuce XIX wieku i do zapoznania się z najważniejszymi dziełami eksponowanymi...
MNW
2016-05-20 / 18:00

URODZINY MUZEUM / Tajemnice gmachu – spacer po zakątkach Muzeum

godz. 18.00   Taka okazja zdarza się tylko raz w roku. W rocznicę powstania Muzeum odkryjemy niektóre z sekretów gmachu. Zajrzymy w miejsca na co dzień...
MNW
2016-05-20 / 18:30

URODZINY MUZEUM / Tajemnice gmachu – spacer po zakątkach Muzeum

godz. 18.30   Taka okazja zdarza się tylko raz w roku. W rocznicę powstania Muzeum odkryjemy niektóre z sekretów gmachu. Zajrzymy w miejsca na co dzień...
MNW
2016-05-20 / 19:00

URODZINY MUZEUM / Tajemnice gmachu – spacer po zakątkach Muzeum

godz. 19.00   Taka okazja zdarza się tylko raz w roku. W rocznicę powstania Muzeum odkryjemy niektóre z sekretów gmachu. Zajrzymy w miejsca na co dzień...
MNW
2016-05-21 / 13:00

URODZINY MUZEUM / Oprowadzanie po wystawie „Marzenie i rzeczywistość. Gmach...

godz. 13.00   zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min             -----   URODZINY MUZEUM W 2016 roku...
MNW
2016-05-21 / 15:00

URODZINY MUZEUM / Oprowadzanie po wystawie „Marzenie i rzeczywistość. Gmach...

godz. 15.00   zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min             -----   URODZINY MUZEUM W 2016 roku...
MNW
2016-05-21 / 15:00

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DOROSŁYCH / Thé Tjong-Khing

godz. 15.00 Spotkanie i warsztaty plastyczne dla dorosłych z Thé Tjong-Khingiem, holenderskim mistrzem ilustracji książkowej    Muzeum Narodowe w Warszawie i...
MNW
2016-05-21 / 16:00

URODZINY MUZEUM / Alianse sztuki i polityki, czyli Muzeum na Ujazdowie

godz. 16.00 spacer miejski / Hanna Dzielińska   Czy w Warszawie mogła powstać dzielnica muzeów, podobna do wiedeńskiej czy berlińskiej? Spacer przypomni historię...
MNW
2016-05-22 / 11:00

URODZINY MUZEUM / Muzeum w urodzinowym nastroju

godz. 11.00 warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat   Gmach warszawskiego Muzeum Narodowego może wydawać się poważny i surowy. Czas to zmienić! Z okazji urodzin Muzeum...
MNW
2016-05-22 / 12:00

URODZINY MUZEUM / Dom dla sztuki. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie

godz. 12.00 wykład niedzielny / Karolina Zalewska   Jedni zachwycają się prostotą architektury, inni zarzucają monumentalizm. Jaki naprawdę jest gmach Muzeum Narodowego w...
MNW
2016-05-24 / 13:00

MUZEALNE WTORKI / Figuracja lat 80-tych XX wieku. Łukasz Korolkiewicz

godz. 13.00 wykład Magdaleny Marczak-Cerońskiej Jeszcze w latach 70-tych, pod wpływem wielkich mistrzów hiperrealizmu, Łukasz Korolkiewicz wypracował własną i odrębną...
MNW
2016-05-24 / 14:30

MUZEALNE WTORKI / Skarby z Generalnej Guberni. Rzemiosło

godz. 14.30 wykład Karoliny Zalewskiej Wydany w 1940 r. katalog Sichergestellte Kunstwerke im General Gouvernement zawierał, oprócz zabytków z Krakowa, Sandomierza i...
MNW
2016-05-25 / 17:00

AKADEMIA POLSKIEGO FILMU / Człowiek z marmuru, reż. Andrzej Wajda / wykład dr...

godz. 17.00 pokaz filmu Człowiek z marmuru i wykład dr Pauliny Kwiatkowskiej w ramach cyklu projekcji i spotkań poświęconych malarskim inspiracjom w...
MNW
2016-05-29 / 12:00

WYKŁAD NIEDZIELNY / Dom dla sztuki. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie

godz. 12.00 wykład Karoliny Zalewskiej   Jedni zachwycają się prostotą architektury, inni zarzucają monumentalizm. Jaki naprawdę jest gmach Muzeum Narodowego w...
MNW
2016-05-31 / 14:30

MUZEALNE WTORKI / Witkacy – od teorii Czystej Formy do Firmy Portretowej

godz. 14.30 wykład Anny Kwiatkowskiej Zdaniem jednych dziwaczna i niezrozumiała, przez innych zaś uwielbiana – twórczość Witkacego nie daje się zaszufladkować. Chęć...
MNW
2016-05-31 / 20:00

UCHO GMACHU. Koncerty muzyki współczesnej w MNW / MICROMELANCOLIÉ w Galerii...

godz. 20.00 koncert zespołu MICROMELANCOLIÉ w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku MICROMELANCOLIÉ (Gliwice/Kraków) to zapętlone struktury uzyskane z pomocą...