Spotkanie z dr Grażyną Bastek autorką książki Warsztaty weneckie…
Muzeum Narodowe w Warszawie
oraz
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
zapraszają na spotkanie z
dr Grażyną Bastek
autorką książki
Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku.
Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto.
piątek, 28 października 2011
godz. 18.00
Słowo wstępne wygłosi prof. Antoni Ziemba
Warsztaty weneckie… to pierwsza w Polsce książka prezentująca, uzyskaną dzięki najnowszym badaniom fizykochemicznym, wiedzę o weneckich warsztatach artystycznych, o technikach mistrzów Serenissimy i używanych przez nich materiałach malarskich. Podejmuje również dyskurs z dawną teorią sztuki, prezentując wiele z jej zagadnień, m.in. spór disegno – colorito czy pojęcie non finito, z punktu widzenia praktyki artystycznej. Szczegółowo omawia funkcjonowanie warsztatów artystycznych największych weneckich mistrzów: Giovanniego Belliniego, Giorgiona, Tycjana i Tintoretta.
Książka pomyślana została jako podręcznik dla studentów historii sztuki, dla których nie było do tej pory publikacji w języku polskim dotyczącej najnowszej wiedzy o technologii dawnego malarstwa; może być jednak również pożyteczną lekturą dla wielbicieli sztuki, którzy – jak dawni dilettanti – chcieliby poszerzyć swą wiedzę o tajemnice warsztatowe wielkich mistrzów.
Grażyna Bastek – historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się w historii technik malarskich dawnych mistrzów. W Instytucie Historii Sztuki UW prowadzi wykłady i seminaria poświęcone funkcjonowaniu warsztatów artystycznych, dziejom nowożytnego malarstwa europejskiego oraz problemom technologii i konserwacji. Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazują się w miesięczniku Art and Business oraz dwutygodniku.com, a w II programie Polskiego Radia współtworzy audycję Jest taki obraz.